fbpx
Miasto

Nie żyje Piotr Chudziński – człowiek, który o książkach wiedział wszystko

(fot. teatr.torun.pl/zmarl-piotr-chudzinski/)
Nie żyje Piotr Chudziński – człowiek, który o książkach wiedział wszystko
Jakub Strzelka
REAKCJE

Toruń to miasto, które może poszczycić się wieloma słynnymi osobami, które z niego pochodzą. Klimat tego miasta tworzą jednak osoby, które nie są znane szerszemu gremium, ale każdy kojarzy to, co w życiu dokonały. Taką osobą bezsprzecznie był Piotr Chudziński – właściciel księgarni „Hobbit”. Jak podają toruńskie Nowości, Pan Piotr zmarł 2 lipca. Miał 64 lata

Wielu torunian może go kojarzyć z desek sceny teatru im. Wilama Horzycy, z którym był związany jako aktor w latach 1983-1991. Tam też rozpoczęła się jego przygoda z księgarstwem. W budynku teatru wraz z żoną Sławą pan Piotr sprzedawał pierwsze książki, a jego „księgarnię” stanowiło niewielkie, ciasne pomieszczenie, które pod względem przestrzeni przypominało norkę Bilbo Bagginsa – hobbita, który był głównym bohaterem legendarnej powieści Johna Reula Ronalda Tolkiena. Stąd też się wzięła nazwa księgarni – „Hobbit”. W 1990 roku pan Piotr przeniósł biznes z budynku teatru na ulicę Szeroką, gdzie zwolniło się miejsce po kiosku. Z początku budynek księgarni mieścił się w jednej izbie, ale szybko znalazło się wiele miejsca po księgarni Domu Książki.

Pan Piotr nie od razu znalazł się w Toruniu. Do Grodu Kopernika sprowadziła go prężnie rozwijająca się kariera aktorska. W latach osiemdziesiątych do Torunia zaprosiła go Krystyna Meissner – legendarna reżyser teatralna, która wówczas piastowała stanowisko dyrektora artystycznego teatru im. Wiliama Horzycy. W 1989 roku gra w teatrze przestała panu Chudzińskiemu wystarczyć i postanowił znaleźć dodatkowe źródło dochodów.

W 1989 roku zacząłem zastanawiać się, na czym by tu zarobić. Uznałem, że znam się na dwóch rzeczach: sporcie i literaturze – wspominał kilka lat temu na łamach „Nowości”.

Czas pokazał, że pan Piotr miał wybrać literaturę i otworzył swoją księgarnię, którą z biegiem lat zaczął kojarzyć chyba każdy torunianin. Śmiało można powiedzieć, że było to wyjątkowe miejsce, w którym brakowało jednej rzeczy – bestsellerów, które były reklamowane w niemal każdej renomowanej księgarni. Mimo wszystko w „Hobbicie” można było natknąć się na pozycje niemniej ciekawe, a częstokroć znacznie lepsze od tych bestsellerowych. Każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie, a wyborze pomagał nie kto inny, ale sam pan Piotr.

– Pamiętam tego pana dobrze – wspomina właściciela „Hobbita” pan Krzysztof. – Nieraz odwiedzałem tą księgarnię, bo mój wzrok przyciągały ciekawe pozycje, których niejednokrotnie nie mogłem nigdzie znaleźć. Wówczas pan Piotr po zapoznaniu się z moimi preferencjami książkowymi potrafił mi odradzić książki, która mnie interesowała, mówiąc, że ma dla mnie coś lepszego. I faktycznie, zawsze miał rację.

Pan Piotr Chudziński zajmował się nie tylko księgarnią. Wraz z żoną prowadził także hodowlę chińskich grzywaczy. Zmarł w wieku 64 lat po walce z ciężką chorobą. W dniu wczorajszym odbył się jego pogrzeb.

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020