fbpx
Miasto

Nowatorski projekt naukowców UMK. Stworzą spersonalizowany implant!

(fot. Pixabay)
Nowatorski projekt naukowców UMK. Stworzą spersonalizowany implant!
Mateusz Bąk
REAKCJE

Naukowcy z uniwersyteckiej spółki Nano-implant pracują nad nowatorskim na skalę światową projektem. Już pod koniec października mają zostać użyte pierwsze spersonalizowane implanty nowej generacji 

Spółkę stworzyli naukowcy z Wydziału Chemii UMK oraz spółka PrintMed 3D z Grudziądza. Otrzymali oni dofinansowanie w wysokości 2,4 mln złotych na realizację nowatorskiego projektu, jakim są implanty części twarzoczaszki oraz zębów produkowane przy zastosowaniu technologii druku 3D oraz powłok nanokompozytowych.

Wytwarzanie implantu dopasowanego pod względem kształtu, dla potrzeb konkretnego pacjenta, jest już procesem znanym, bowiem technologia druku 3D w polimerze czy metalu jest znana i optymalizowana od kilku lat – powiedziała PAP prezes zarządu Nano-implant dr Aleksandra Radtke. – Połączenie personalizacji wydruku implantu z nadaniem mu silnych właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych oraz ze zwiększeniem ich biozgodności poprzez nałożenie powłoki o grubości kilkudziesięciu nanometrów sprawia jednak, że projekt nosi znamiona innowacyjnego.

Spersonalizowane implanty mają przede wszystkim służyć osobom, które mają problemy ze standardowymi wersjami, bo te na przykład wywołują u nich stan zapalny. Pierwsze wszczepy implantu z warstwą nanokompozytową planowane są na koniec października lub początek listopada i zostaną przeprowadzone w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

– Liczymy na to, że kilkuletnie doświadczenie pozwoli nam finalnie stworzyć idealny implant, dopasowany pod względem kształtu, z warstwą przyspieszającą proces zrastania z kością i działającą jednocześnie przeciwbakteryjnie – dodała dr Aleksandra Radtke. – Implant, który będzie można zastosować z powodzeniem w chirurgii szczękowo-twarzowej, ortopedii oraz neurochirurgii.

(źródło: PAP)

 

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
Monument of great astronomer Nicolaus Copernicus, Torun, Poland

Kopernik i pierniki, czyli jedziemy w odwiedziny do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl10 sierpnia 2020
pexels-photo-1454360

Uczniowie wrócą do szkół

Mateusz Bąk5 sierpnia 2020
DSC_0772

Festiwal Wisły ponownie zawita do Torunia!

Mateusz Bąk5 sierpnia 2020
2020_08_04_torunsk_pielgrzymka_006

Z Torunia wyruszyli pielgrzymi

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020