fbpx
Miasto

Nowy rok szkolny, nowe atrakcje – Młyn Wiedzy zaprasza na zajęcia!

Zajęcia w Młynie Wiedzy są doskonałą okazją, by spędzić miło czas i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy (fot. materiały prasowe)
Nowy rok szkolny, nowe atrakcje – Młyn Wiedzy zaprasza na zajęcia!
Jakub Strzelka
REAKCJE

Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało specjalny program skierowany w stronę podstawówek, gimnazjów oraz liceów. Uczniowie pogłębią swoją wiedzę z zakresu fizyki oraz biologii. Centrum przygotowało również wiele atrakcji dla najmłodszych

Jak co roku Młyn Wiedzy zaprasza uczniów toruńskich szkół do pogłębiania wiedzy w swoim centrum edukacji. Aktualnie placówka dysponuje ośmioma wystawami interaktywnymi, które będzie można zwiedzać do 25 września. Ekspozycje służą pogłębieniu wiedzy z zakresu astronomii, biologii, ekologii, fizyki, fizyki dźwięku, a także zdrowia. Dodatkowo dla najmłodszych przeznaczono wystawy „przeŻYCIE” oraz „przeBUDOWA”. Młyn Wiedzy przygotował zajęcia dla uczniów szkół podstawowych: „ABC o witaminie C”,  „Dzieciaki kontra zębowe robaki”, „Łut szczęścia” oraz „Matematyk na tropie” .

– Dwa ostatnie są również dostosowane dla uczniów gimnazjum. – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Centrum Nowoczesności “Młyn Wiedzy”. – Podczas naszych zajęć zapoznamy się z budową zęba, przeprowadzimy eksperymenty z pH, dowiemy się jakie miary i wagi stosowano w przeszłości, czym dla człowieka jest witamina C, a także jak wykorzystać matematykę do zbudowania domu. Jak zawsze, będą samodzielnie wykonywane przez uczestników doświadczenia i eksperymenty.

Dodatkowo uczniowie będą mogli skorzystać z dwóch pracowni, jakimi dysponuje Młyn Wiedzy: fizycznej oraz biologicznej. Tam będą przeprowadzane warsztaty godzinne (dla młodszych) oraz dwugodzinne (dla starszych). W trakcie zajęć w pracowniach będzie można dowiedzieć się, jak wygląda proces badawczy oraz jak wykorzystać metodę eksperymentu naukowego.

– W pracowni biologicznej uczniowie kl. 4-6 oraz gimnazjum mogą wziąć udział w zajęciach „Grafika spod mikroskopu” – mówi Centkowski. – Z wykorzystaniem tego sprzętu laboratoryjnego będzie można przeprowadzić proces krystalizacji, ale nie tylko. Uczniowie samodzielnie przygotują preparaty, które będą mogli oglądać pod mikroskopem, aby dostrzec piękno, które nie jest dostrzegalne gołym okiem. Dla starszych uczniów centrum nauki przygotowało zajęcia związane z ekstrakcją inwertezy z drożdży, a także izolacją i rozdziałem elektroforetycznym genomowego DNA.

Ponadto w pracowni fizycznej każdy będzie mógł zostać fizykiem, zgodnie z tym, jaki tytuł noszą zajęcia „I Ty zostaniesz… fizykiem”. Uczestnicy programu będą mieli do wykonania doświadczenia związane z oporem powietrza, siłą wyporu, przewodnością elektryczną oraz prędkością, drogą i czasem. Zajęcia dwugodzinne są skierowane do starszych uczniów i poszerzone o zagadnienia z mechaniki, oporu elektrycznego, przyśpieszenia ziemskiego, częstotliwości fal dźwiękowych oraz obrazów optycznych.

Pracownicy centrum edukacyjnego przygotowali również program specjalnie z myślą o najmłodszych. Zajęcia dla  nich będą odbywać się we wtorki i piątki, a opiekunowie będą mieli do wyboru jeden z dwóch tematów: „Mali architekci- szlakiem zabytków Torunia” oraz „Wyprawa do zoo”.

– Podczas pierwszych, dzieci przyjrzą się najbardziej charakterystycznym zabytkom Torunia – wyjaśnia rzecznik centrum edukacji. –  Następnie, mali architekci zaprojektują i zbudują z klocków najbardziej charakterystyczne zabytki naszego miasta. „Wyprawa do zoo” to nieco inna wizyta w tym miejscu. Wykorzystamy głównie wyobraźnię, a przy pomocy niebieskich klocków zbudujemy zagrody i wybiegi dla zwierząt. W piątki zapraszamy na zajęcia „Lisek i przyjaciele”. Dzieci dowiedzą się czym jest łańcuch pokarmowy i czy za pomocą łuski można sprawdzić ile lat ma ryba. W trakcie warsztatu wspólnie poszukamy tropów i obejrzymy pióra w powiększeniu. Dowiemy się, w jaki sposób dbać o środowisko i poeksperymentujemy z magnesami. Na koniec samodzielnie zbudujemy latającego ptaka, którego nie dogoni nawet lis.

 

 

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021