fbpx
Miasto

Obiecująca przyszłość przed Fortem X! Powstanie klimatyczny hotel [WIZUALIZACJE]

(fot. Archigeum)
Obiecująca przyszłość przed Fortem X! Powstanie klimatyczny hotel [WIZUALIZACJE]
Mateusz Bąk
REAKCJE

Poznaliśmy koncepcję na zagospodarowanie Fortu X! W tym zanieczyszczonym i zaniedbanym miejscu wkrótce powstanie hotel. Co ważne obiekt zachowa swoją forteczną architekturę i klimat! 

Projekt opracowali Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak – architekci z Bydgoszczy tworzący pracownię ARCHIGEUM. Od dłuższego czasu skupiają się na obiektach Twierdzy Toruń, a dokładnie na Forcie X i XIV. O pracach nad tym drugim i ogólnej wizji odrestaurowania tego typu obiektów przeczytacie tutaj.

Zarośla, śmieci, dewastacja – czas położyć temu kres!

Nie od dziś wiadomo, że jedną z zaniedbanych historycznych wizytówek naszego miasta jest XIX-wieczna Twierdza Toruń, która składa się z ponad 200 obiektów w tym 18 dużych fortów (15 fortów pierścienia zewnętrznego oraz 3 fortów pierścienia wewnętrznego). To nie tylko jeden z większych  zespołów fortyfikacyjnych w skali Polski, ale także jeden z najatrakcyjniejszych w skali europejskiej.

Paradoksem jest fakt, że dziś ich największym wrogiem jest upływający czas, który przyczynia się do ich powolnego ale jednak niszczenia – przyznaje architekt Przemysław Gawęda. – Ten proces w miarę możliwości należy zatrzymać. Jest to obowiązek współczesnych pokoleń. Naszym obowiązkiem jako architektów jest o tym mówić. Fort X od wielu lat nie miał szczęścia i stanowił miejsce, w którym składowano odpady i śmieci. Stopniowo ulegał procesowi niszczenia. To pokazuje, jak pozostawiona sama sobie architektura w bezlitosny sposób jest traktowana.

Co jest kluczem do lepszej przyszłości Fortu X? Warunków jest kilka, od ambitnego i odpowiedzialnego inwestora poczynając.

Sytuacja uległa diametralnej zmianie, kiedy Fort X trafił w ręce inwestora, którego ambicją było nie tylko posiadanie, ale przede wszystkim właściwe zagospodarowanie obiektu schronu wraz z działaniami odtworzeniowymi terenu – dodaje Przemysław Gawęda. – Z racji iż, wcześniej opracowaliśmy koncepcję zagospodarowania Fortu XIV, która została bardzo pozytywnie oceniona, ów inwestor będący w posiadaniu Fortu X, zwrócił się do naszej pracowni o pomoc w wypracowaniu właściwej idei i koncepcji. Tak zaczęła się nasza projektowa przygoda z tego typu architekturą.

Hotel w XIX-wiecznych murach

Architekci postanowili nadać obiektowi zupełnie nowy charakter. W tej zabytkowej przestrzeni powstanie hotel. Co warte dodania budynek wkomponuje się w forteczną architekturę, nie zaburzając jej wartości historycznej.

Istniejący schron zostanie poddany gruntownemu odnowieniu i będzie pełnił funkcję hotelową – zapowiada nasz rozmówca. – Z racji, iż odtworzeniu będą podlegać stanowiska artylerii oraz stanowiska strzeleckie piechoty, w ich strukturę zostanie wkomponowany projekt domu. Ponadto w całość założenia zostanie wbudowana nowa kubatura w postaci sali wielofunkcyjnej. Zaproponowana przez nas funkcja nie będzie zakłócać odbioru całego założenia fortecznego. Fort automatycznie staje się działającym organizmem, który na siebie zarabia i generuje dochody. Konieczne jest więc odpowiednie i odpowiedzialne podejście do specyfiki tematu.

Przedsięwzięcie spotkało się z akceptacją konserwatorów. Pierwszoplanowym zadaniem jest uporanie się z procesem niszczenia.

Nasza koncepcja została uzgodniona z konserwatorami – kończy Przemysław Gawęda. – Przeszliśmy proces uzgadniania wytycznych koncepcji jego zagospodarowania. Okazało, że udało się wypracować ciekawy kierunek. Projekt wchodzi w fazę opracowania projektu budowlanego. Późną jesienią, rozpoczną się prace porządkowe terenu. Oczyszczona musi zostać także fosa, a to nie łatwe zadanie dla wyspecjalizowanych podmiotów – należy mieć na uwadze znajdujące się tam niewybuchy. Wszystko z pożytkiem dla Torunia jego mieszkańców i przyszłych pokoleń.

Animację przedstawiającą inwestycję możemy zobaczyć TUTAJ.

(fot. Archigeum)

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020