fbpx
Miasto

Park Tysiąclecia zostanie odnowiony!

(fot. Lech Zieliński/torun.pl)
Park Tysiąclecia zostanie odnowiony!
Mateusz Bąk
REAKCJE

Park Tysiąclecia na lewobrzeżu czeka rewitalizacja! W ramach prac zaplanowano również odbudowę układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej 

Obszar prac zajmuje 19 ha. To teren zieleni urządzonej, stanowiący największy spośród parków w lewobrzeżnej części miasta.

 To bardzo ważny teren zieleni dla mieszkańców tej części Torunia. Na lewobrzeżu mieszka około 15% wszystkich torunian. Tereny tego typu wymagają kompleksowych działań zapewniających poprawę warunków odpoczynku odwiedzających oraz poprawę żywotności zieleni. Przebudujemy ponad hektar uliczek i alejek, do tego zadbamy o hektary terenów zielonych. Pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów, miejsca rekreacji i wypoczynku oraz zabawy dla najmłodszych. Remont przejdzie również budynek śluzy, powstaną także sanitariaty – zapowiada prezydent Michał Zaleski.

Projekt obejmuje wykonanie schodów terenowych, alejek parkowych, oraz ciągu rowerowego i ciągu pieszo-jezdnegoNa terenie parku zostaną zamontowane ławki, w tym dwie dla matek karmiących, stojaki na rowery, kosze na odpady, kosze na psie odchody oraz tablice informacyjne.

W zachodniej części wypoczynkowej pojawią się hamaki, leżaki i ławostoły. W pobliżu stawu “Felek” powstanie również wybieg dla psów z urządzeniami sprawnościowymi dla czworonogów. W okolicy powstanie także plac zabaw z zestawami gimnastycznymi, tyrolkami, zjeżdżalniami, huśtawkami oraz miejscami do zabaw w piasku.

We wschodniej części terenu parkowego zaplanowano boisko wielofunkcyjne oraz siłownię plenerową. Ponadto remont obejmie budynek starej prochowni o powierzchni 60 metrów kwadratowych, gdzie powstaną toalety. Wyremontowany zostanie również budynek śluzy, przeznaczony do jej obsługi.

– Prace rozpoczynamy od wstępnego tyczenia obiektów w terenie oraz uzyskania decyzji ornitologa, które drzewa przeznaczone do wycinki nie posiadają gniazd i można przy nich rozpocząć działania oraz od badań saperskich. Prace stricte budowlane rozpoczną się na początku czerwca. Rozpoczniemy wtedy korytowanie ścieżek oraz wykopy na fosie. Kumulacja robót nastąpi na przełomie lipca i sierpnia. Prace zamierzamy intensywnie kontynuować do grudnia, a dalej będziemy liczyli na łaskawą zimę – wyjaśnia Paweł Jabłoński, prezes firmy Inmel.

Niestety remont wymaga wycinki 197 drzew, które muszą zostać usunięte ze względu na ich stan lub wymagania projektowe, a na ich miejsce zostaną nasadzone 273 drzewa i 2389 krzewów, a istniejącą zieleń uzupełnią kwietniki, formowane skarpy oraz trawniki dywanowe.

Projekt kosztuje niespełna 12 mln zł i będzie realizowany z udziałem środków unijnych w kwocie 9 862 549 zł. Prace zakończą się w maju 2020 roku. Ze szczegółową prezentacją dotyczącą rewitalizacji Parku Tysiąclecia zapoznacie się TUTAJ.

źródło: torun.pl

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021