fbpx
Miasto

Park Tysiąclecia zostanie odnowiony!

(fot. Lech Zieliński/torun.pl)
Park Tysiąclecia zostanie odnowiony!
Mateusz Bąk
REAKCJE

Park Tysiąclecia na lewobrzeżu czeka rewitalizacja! W ramach prac zaplanowano również odbudowę układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej 

Obszar prac zajmuje 19 ha. To teren zieleni urządzonej, stanowiący największy spośród parków w lewobrzeżnej części miasta.

 To bardzo ważny teren zieleni dla mieszkańców tej części Torunia. Na lewobrzeżu mieszka około 15% wszystkich torunian. Tereny tego typu wymagają kompleksowych działań zapewniających poprawę warunków odpoczynku odwiedzających oraz poprawę żywotności zieleni. Przebudujemy ponad hektar uliczek i alejek, do tego zadbamy o hektary terenów zielonych. Pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów, miejsca rekreacji i wypoczynku oraz zabawy dla najmłodszych. Remont przejdzie również budynek śluzy, powstaną także sanitariaty – zapowiada prezydent Michał Zaleski.

Projekt obejmuje wykonanie schodów terenowych, alejek parkowych, oraz ciągu rowerowego i ciągu pieszo-jezdnegoNa terenie parku zostaną zamontowane ławki, w tym dwie dla matek karmiących, stojaki na rowery, kosze na odpady, kosze na psie odchody oraz tablice informacyjne.

W zachodniej części wypoczynkowej pojawią się hamaki, leżaki i ławostoły. W pobliżu stawu “Felek” powstanie również wybieg dla psów z urządzeniami sprawnościowymi dla czworonogów. W okolicy powstanie także plac zabaw z zestawami gimnastycznymi, tyrolkami, zjeżdżalniami, huśtawkami oraz miejscami do zabaw w piasku.

We wschodniej części terenu parkowego zaplanowano boisko wielofunkcyjne oraz siłownię plenerową. Ponadto remont obejmie budynek starej prochowni o powierzchni 60 metrów kwadratowych, gdzie powstaną toalety. Wyremontowany zostanie również budynek śluzy, przeznaczony do jej obsługi.

– Prace rozpoczynamy od wstępnego tyczenia obiektów w terenie oraz uzyskania decyzji ornitologa, które drzewa przeznaczone do wycinki nie posiadają gniazd i można przy nich rozpocząć działania oraz od badań saperskich. Prace stricte budowlane rozpoczną się na początku czerwca. Rozpoczniemy wtedy korytowanie ścieżek oraz wykopy na fosie. Kumulacja robót nastąpi na przełomie lipca i sierpnia. Prace zamierzamy intensywnie kontynuować do grudnia, a dalej będziemy liczyli na łaskawą zimę – wyjaśnia Paweł Jabłoński, prezes firmy Inmel.

Niestety remont wymaga wycinki 197 drzew, które muszą zostać usunięte ze względu na ich stan lub wymagania projektowe, a na ich miejsce zostaną nasadzone 273 drzewa i 2389 krzewów, a istniejącą zieleń uzupełnią kwietniki, formowane skarpy oraz trawniki dywanowe.

Projekt kosztuje niespełna 12 mln zł i będzie realizowany z udziałem środków unijnych w kwocie 9 862 549 zł. Prace zakończą się w maju 2020 roku. Ze szczegółową prezentacją dotyczącą rewitalizacji Parku Tysiąclecia zapoznacie się TUTAJ.

źródło: torun.pl

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

dsc_2038

Umowa podpisana! Toruńskie dworce czeka wyczekiwany remont

Mateusz Bąk20 sierpnia 2019
wp_1

Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego

Mateusz Bąk16 sierpnia 2019
DSC_0764

Festiwal Wisły zawitał do Torunia! [PROGRAM]

Mateusz Bąk14 sierpnia 2019
gr

[WIZUALIZACJE] Czterogwiazdkowy hotel na toruńskiej starówce!

Mateusz Bąk13 sierpnia 2019
km_1_1

Bawarska firma z siedzibą w Toruniu

Mateusz Bąk13 sierpnia 2019
ddd

Uwaga na podejrzane komunikaty na klatkach schodowych!

Mateusz Bąk13 sierpnia 2019
house-2566500_1280

Spełnijmy marzenia podopiecznych toruńskich domów dziecka!

Mateusz Bąk12 sierpnia 2019
olsztynska_agata

Przy Olsztyńskiej powstanie nowy salon meblowy!

Mateusz Bąk12 sierpnia 2019
forteczna8_006A (1)

Na Jarze powstanie dwujęzyczna szkoła!

Mateusz Bąk6 sierpnia 2019