fbpx
Miasto

Park Żołnierzy Wyklętych w Toruniu? Być może już niedługo

Już niebawem park przy Placu Rapackiego może zyskać nazwę (fot. facebook)
Park Żołnierzy Wyklętych w Toruniu? Być może już niedługo
Jakub Strzelka
REAKCJE

Żołnierze Wyklęci od lat są popularnym tematem w dyskusjach historyków oraz społeczeństwa. Już niedługo bohaterowie walki o wolną Polskę po II Wojnie Światowej mogą być upamiętnieni w Toruniu. Fundacja Lex Lupus wystąpiła z inicjatywą, by imieniem Żołnierzy Wyklętych – Bohaterów Niezłomnych został nazwany park przy Placu Rapackiego

Fundacja Lex Lupus jest znana z podejmowania działań, które mają na celu promowanie patriotyzmu wśród społeczeństwa. Poprzez udział w obchodach świąt narodowych, członkowie fundacji dbają o pogłębianie świadomości historycznej oraz narodowej Polaków. Od paru dni Lex Lupus jest zaangażowana w nowy projekt patriotyczny. Członkowie fundacji w imieniu torunian przygotowali projekt uchwały, która nazwałaby park przy Placu Rapackiego imieniem Żołnierzy Wyklętych – Bohaterów Niezłomnych.

Park im. Żołnierzy Wyklętych – Bohaterów Niezłomnych to jest to pomysł, który w Toruniu pojawił się już kilka lat temu – mówi Krzysztof Duda z Fundacji Lex Lupus. – W ostatnim czasie dotarły do nas osoby, które chciały zainicjować jakieś działania w tej kwestii. Dlatego przygotowaliśmy wniosek do budżetu partycypacyjnego w Toruniu. Niestety wniosek został przez urząd odrzucony ze względów formalnych. Dlatego podjęliśmy kolejne kroki – zbieramy poparcie mieszkańców pod projektem uchwały nadającej imię dla parku przy pl. Rapackiego. Jako fundacja Lex Lupus jesteśmy zapleczem administracyjnym i marketingowym dla mieszkańców – przygotowaliśmy projekt uchwały zgodny z oczekiwaniami mieszkańców, a teraz zbieramy wraz z nimi podpisy.

W tym momencie działacze Lex Lupus są w trakcie zbierania podpisów pod projektem uchwały. Po uzbieraniu minimum 150 sygnatur, projekt zostanie złożony w Radzie Miasta, a następnie rozpatrzony przez radnych podczas kolejnej sesji. Jeżeli wszystko przebiegnie pozytywnie, to już niedługo przy wejściach do parku powinniśmy zobaczyć tabliczki z jego nową nazwą. Fundacja planuje kolejne działania, które mają na celu promocję patriotyzmu, ale na razie jest to melodia przyszłości. W tym momencie najważniejsze jest nadanie nazwy parkowi.

Teraz priorytetem jest nadanie nazwy – kontynuuje Duda. – Później prawdopodobnie będziemy również zagospodarować przestrzeń zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Poza tym fundacja ma szereg innych działań do zrealizowania w najbliższym kwartale. Czekamy na rozpoczęcie roku szkolnego – wtedy rozpoczniemy kolejny cykl spotkań z bohaterami i żywymi świadkami historii.

By wesprzeć Lex Lupus w zbieraniu podpisów koniecznych do przedstawienia projektu uchwały Radzie Miasta, wystarczy kliknąć tutaj, wydrukować listę poparcia i zebrać sygnatury od napotkanych osób.

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021