fbpx
Miasto

Po zwycięstwo i chwałę Victorii – wyjątkowa akcja toruńskich studentek

Organizatorki chcą, aby znak Victorii znów symbolizował nasz patriotyzm (fot. nadesłane)
Po zwycięstwo i chwałę Victorii – wyjątkowa akcja toruńskich studentek
Marcin Lewicki
REAKCJE

Wolność i zwycięstwo. Chwała i pamięć. Czy da się pokazać te wszystkie wyjątkowe wartości jednym gestem? Oczywiście! Przypominają o tym studentki pedagogiki specjalnej na UMK. Zjednoczone w jednym celu, przygotowały inicjatywę o nazwie Project Victoria

– Victoria to projekt realizowany w ramach zajęć na UMK i jest on naszym wspólnym pomysłem – mówią organizatorki wydarzenia. – Czemu akurat Victoria? Często ten znak jest pokazywany przez społeczeństwo w sposób nieodpowiedni, zewnętrzną stroną dłoni. Chcemy zwrócić uwagę na poprawne pokazywanie i przywrócić popularność gestu.

Gest, który jest wyjątkowy historycznie. Pierwszy rozpropagował go Winston Churchill. Brytyjski premier bardzo wyraźnie akcentował zwycięstwa aliantów na frontach II Wojny Światowej. Formując palce w literę V (symbolizujące słowo Victoria, czyli imię mitycznej bogini zwycięstwa i chwały) przekonywał, że wygrana z Niemcami jest tylko kwestią czasu. Miał rację.

Drugim politykiem, który nadał symbolowi światowe znaczenie był Lech Wałęsa. Polski opozycjonista i późniejszy prezydent, uczynił z Victorii firmowy znak Solidarności i zmian ustrojowych. Tłumy osób maszerowały z uniesionymi palcami, wskazującymi symboliczne V. Victoria – jak wiemy z historii – pomogła.

Victoria znaczy zwycięstwo

Dziś wiele osób zapomniało, jak ważny jest znak Victorii. Weronika, Eliza, Patrycja, Paulina i Martyna chcą mu przywrócić blask. Wpadły na pomysł, aby wykorzystać możliwości mediów społecznościowych i Internetu. Zaangażowani w akcję wysyłają swoje zdjęcia, na których przedstawiają swoją Victorię. Do zrealizowania projektu potrzebne jest dziewczynom 2000 zdjęć. Po co aż tyle?

– Ze wszystkich zdjęć powstanie wielki billboard – dodają organizatorki. – Wszystkie zdjęcia zostaną ułożone w mozaikę i zaprezentowane szerokiej publiczności.

Okazało się, że inicjatywa została przyjęta bardzo pozytywnie, a w projekt zaangażowało się mnóstwo znanych osób.

– Wśród nich znalazł się m. in Radosław Majdan, siatkarz Karol Kłos, czy Dariusz Zając – uczestnik programu telewizyjnego Top Chef – cieszą się dziewczyny. – Drużyny, które nas wsparły to m.in. Jastrzębski Węgiel, FC Toruń, FC Truskawa, Energa Toruń czy Elana Toruń. Cieszymy się z tego, że społeczeństwo angażuje się w nasz projekt. Są to dzieci, młodzież, ale również osoby starsze.

Aktualnie organizatorki mają około 1200 zdjęć. Jak można wesprzeć ich projekt? To bardzo proste. Wystarczy, że zrobicie sobie zdjęcie i wrzucicie na Facebookowy profil akcji (link tutaj), lub wyślecie na adres mailowy victoria.projekt2015@gmail.com. Fotografie możecie wysyłać do końca grudnia. Nasza redakcja również przyłączyła się do akcji!

chilli

Miasto

Więcej w dziale Miasto

adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
Monument of great astronomer Nicolaus Copernicus, Torun, Poland

Kopernik i pierniki, czyli jedziemy w odwiedziny do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl10 sierpnia 2020
pexels-photo-1454360

Uczniowie wrócą do szkół

Mateusz Bąk5 sierpnia 2020