fbpx
Miasto

“Polska jest tam, gdzie są polskie serca, ale z Bogiem” – Radio Maryja świętowało po raz 26.

(fot. torun.pl)
“Polska jest tam, gdzie są polskie serca, ale z Bogiem” – Radio Maryja świętowało po raz 26.
Jakub Strzelka
REAKCJE

W sobotę (2.12) Rodzina Radia Maryja świętowała 26. rocznicę powstania toruńskiej rozgłośni. Z tej okazji w Arenie Toruń zjawiło się blisko 15 tysięcy pielgrzymów. Na uroczystości przybyli również przedstawiciele władz państwowych

26 lat temu do Polski z Niemiec przyjechał zakonnik, który w kieszeni miał tylko 80 feningów i figurę Matki Boskiej Fatimskiej waz z sobą. Tym zakonnikiem był o. Tadeusz Rydzyk, który w ten sposób dał początek Radiu Maryja i dziełom, które wokół niego wyrosły. W minioną sobotę w Arenie Toruń odbyły się obchody 26. rocznicy powstania Radia Maryja. Na uroczystości przybyli pielgrzymi z całej Polski. Ich liczbę szacuje się na blisko 15 tysięcy. Od godziny 12:00 wszyscy przybyli mogli uczestniczyć w modlitwach prowadzonych przez ojców redemptorystów oraz wysłuchać koncertu pieśni religijnych i patriotycznych wykonywanych przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Najważniejszym punktem programu była msza święta, której przewodniczył biskup ordynariusz diecezji włocławskiej Wiesław Mering. W koncelebrze towarzyszyli mu m.in. biskup ordynariusz diecezji toruńskiej Andrzej Suski oraz biskup nominat Wiesław Śmigiel, którego ingres do katedry toruńskiej odbędzie się w najbliższą niedzielę. W eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych oraz państwowych. Do Torunia przyjechali m.in.: Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Zbigniew Ziobro, Jan Szyszko, Beata Kempa, Adam Kwiatkowski, Stanisław Piotrowicz oraz Dominik Tarczyński.

Następnie nadszedł czas na przemowy przedstawicieli władz państwowych. Na uroczystość zostali zaproszeni Andrzej Duda wraz z Beatą Szydło, jednak zatrzymały ich służbowe obowiązki. Przysłali jednak listy, które odczytali kolejno Beata Kempa i Adam Kwiatkowski.

Misja pełniona przez toruńską rozgłośnię a także powstały dzięki niej “Nasz Dziennik”, przez telewizję “Trwam” oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej stanowi silny wkład w budowanie silnej, nowoczesnej Rzeczypospolitej. Poprzez swoją działalność umacniacie Państwo więzy łączące Polaków w kraju jak i Polonię za granicą. Za szczególnie ważne odbieram to, ze Radio Maryja buduje poczucie odpowiedzialności rodaków za sprawy ojczyzny i skutecznie zachęca obywateli do angażowania się w życie publiczne Polski. [..] Za to wszystko jako prezydent Rzeczypospolitej z serca dzisiaj dziękuję i życzę Państwu wielu kolejnych sukcesów w służbie Bogu i Ojczyźnie – mówił w imieniu Andrzeja Dudy Adam Kwiatkowski.

Zabrakło również Jarosława Kaczyńskiego. Prezesa Prawa i Sprawiedliwości zastąpił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Mam graniczące z pewnością przeczucie, że najbliższe ćwierćwiecze będzie jeszcze bardziej twórcze niż pierwsze 25 lat. Że będzie obfitowało we wspaniałe, twórcze inicjatywy. Że przybędzie narzędzi pracy ewangelizacyjnej i formacyjnej oraz instrumentów służących krzewieniu prawdy w przestrzeni medialnej i w życiu publicznym. Wierzę, że z tej toruńskiej służb Bogu i Ojczyźnie wyrośnie lepszy świat oraz Polska naszych marzeń – mówił w imieniu Jarosława Kaczyńskiego Mariusz Błaszczak.

Głos zabrał również Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Dziękuję za piękno, które przywozisz do nas do Torunia. Za piękno miłości do Boga, do Jego Przenajświętszej Matki, do ludzi o do ojczyzny. W Toruniu, mateczniku Twojego Radia, zawsze możecie odczuwać szczególną przychylność, opiekę Niepokalanej patronki oraz ciepło toruńskiej gościnności. Ojcu Dyrektorowi i ojcom redemptorystom życzę niegasnących sił, męstwa i kapłańskiej mądrości w ciągłym wspieraniu Rodziny Radia Maryja oraz w spełnianiu dalekosiężnych i jakże pięknych planów duszpasterskich – zwrócił się do Rodziny Radia Maryja Michał Zaleski.

Na koniec na ambonę wszedł p. Tadeusz Rydzyk. Założyciel Radia Maryja podsumował uroczystość oraz opowiedział o początkach Radia. Zwrócił także uwagę na to, jakie znaczenie ma rozgłośnia i podkreślił jej rolę w przyszłości.

Radio Maryja technicznie dochodzi wo wszystkich, tylko trzeba je włączyć. I my jesteśmy od tego, żeby je włączyć innym i zaprosić. Trzeba być atrakcyjnym. My jesteśmy wszyscy jedną rodziną: i rządzący i rządzeni i chorzy i dzieci i starsi – wszyscy. Polska jest tam, gdzie są polskie serca, ale serca z Bogiem – mówił po mszy o. Tadeusz Rydzyk.

 

 

 

 

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020