fbpx
Miasto

Rektor, który zawsze stawał po stronie studentów. Stanisław Dembiński zostanie odznaczony!

(fot. Toruń.pl)
Rektor, który zawsze stawał po stronie studentów. Stanisław Dembiński zostanie odznaczony!
Mateusz Bąk
REAKCJE

Zasłynął w całej Polsce swoimi pracami badawczymi, a także energicznymi działaniami na rzecz demokratyzacji i autonomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na grudniowej sesji Rady Miasta profesor dr hab. Stanisław Tadeusz Dembiński zostanie odznaczony medalem „Za Zasługi dla Miasta Torunia”!

Stanisław Tadeusz Dembiński urodził się 5 lipca 1933 roku w Poznaniu. Karierę naukową zrobił w Toruniu, stopniowo wspinając się na coraz wyższe szczeble naukowe. Stopień doktora uzyskał w 1961, a doktora habilitowanego w 1968. W 1978 otrzymał tytuł profesora. Zajmował się fizyką. Jego zainteresowania badawcze obejmują takie zagadnienia, jak kwantowa teoria pola, kwantowa teoria magnetyzmu, teoria laserów i optyka kwantowa oraz zjawisko chaosu w układach dynamicznych. 27 kwietnia 1981 w atmosferze zmian po Sierpniu 1980 przeprowadzono pierwsze od 12 lat demokratyczne wybory na rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Funkcję tę objął nie kto inny jak Stanisław Dembiński. W swojej krótkiej, bo trwającej zaledwie 11 miesięcy, kadencji zasłynął jako osoba popierająca wolnościowe ruchy studenckie. Blisko współpracował z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów UMK.

Od 19 listopada do 9 grudnia 1981 na UMK miał miejsce studencki strajk okupacyjny. Młodzież domagała się m.in. zakończenia prac nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym. Rektor zapewnił strajkującym odpowiednie zaplecze techniczne i organizacyjne. Zapraszał ich przedstawicieli na posiedzenia Senatu. Ponadto, gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny, Dembiński stawał w obronie internowanych i prześladowanych pracowników i studentów. Odmówił także zwolnienia wytypowanych przez SB dwudziestu kilku studentów działaczy NZS. Do najbardziej dramatycznych scen z udziałem studentów doszło 1 i 3 maja 1982. Demonstrująca na Rynku Staromiejskim i w kościele jezuitów młodzież została pobita i zatrzymana. Rektor Dembiński, wraz z prorektorem Janem Kopcewiczem i dziekanem Wydziału Prawa Janem Łopuskim wyprowadził z oblężonego kościoła ponad 20 studentów. Dembiński, mimo nacisku władz, nie pozwolił na wyrzucenie któregokolwiek z nich z uczelni.

Niestety za tą nieugiętość i poparcie studentów w sierpniu 1982 roku usunięto go z funkcji rektora UMK. Za wieloletni wkład w rozwój toruńskiej uczelni i reprezentowanie jej swoim bogatym dorobkiem naukowym w całym kraju, a także poza jego granicami profesor dr hab. Stanisław Tadeusz Dembiński zostanie nagrodzony na ostatniej w tym roku, uroczystej sesji Rady Miasta.

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021