fbpx
Miasto

Rodzina 500 + w Toruniu – podsumowanie

Toruń jest na pierwszym miejscu w realizacji programu spośród miast wojewódzkich (fot. Damian Jedynak/ChilliToruń)
Rodzina 500 + w Toruniu – podsumowanie
REAKCJE

Toruń jest liderem w skali kraju w kwestii liczby wydanych decyzji o przyznaniu świadczenia 500+ w stosunku do liczby złożonych wniosków. Pierwsze intensywne miesiące realizacji programu w naszym mieście przebiegły sprawnie i pomyślnie. Na dzień dzisiejszy w ramach Rodzina 500+ do torunian trafiło łącznie ponad 21 milionów złotych

Według obliczeń dnia 13 czerwca 2016 roku Toruń był liderem w realizacji programu spośród wszystkich miast wojewódzkich. Od 1 kwietnia do 1 lipca Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu przyjął 11842 wnioski (w kwietniu 9364, w maju 1355, w czerwcu 1056, 1 lipca 67). 55,6 % wszystkich wniosków to wnioski także na pierwsze lub jedyne dziecko (6584). 44,4 % wszystkich wniosków to wnioski tylko na drugie i kolejne dziecko/dzieci (5258). 1 lipca zakończono 10 815 spraw, co stanowi 91,32 %Do 1 lipca wypłacono  21 046 650,19 zł na rzecz 9867 świadczeniobiorców. Ciekawostką jest, że rekordowa wypłata trafia do rodziny z dziewięciorgiem dzieci.

Pierwsze trzy miesiące były newralgiczne, gdyż rozpoczynaliśmy działania związane z realizacją programu. W tym czasie przyjęliśmy prawie 12 tys. wniosków, zakończono postępowania wobec prawie 11 tys. wnioskodawców i wypłacono ponad 9,8 tys. świadczeń – wylicza prezydent Torunia Michał Zaleski. – To dobry wynik i jesteśmy za niego dobrze oceniani. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na połowę czerwca Toruń był liderem w realizacji programu spośród miast wojewódzkich. Zadanie było wówczas zrealizowane w 78,84%. Teraz jest jeszcze lepiej, bo w 91,32% dodaje.

63,50 % wniosków wpłynęło w formie papierowej, a 36,50% w elektronicznej. Najczęściej popełniane błędy we wnioskach elektronicznych to wpisywanie danych w niewłaściwe pola. Znacznie mniej błędów pojawia się w dokumentach na papierze, ponieważ w ich wypełnianiu pomagają urzędnicy. Ze względu na wątpliwości co do poprawnego wydawania otrzymanych pieniędzy, kilka rodzin objętych jest specjalną kontrolą. Wiele z nich może również liczyć na pomoc w ich rozgospodarowywaniu.

Kolejne wypłaty nastąpią:

  • 12 lipca – za miesiące kwiecień – czerwiec  dla osób, które uzupełniły dokumenty pod koniec czerwca lub w lipcu
  • 26 lipca regularna wypłata świadczeń wychowawczych za lipiec, a także wypłaty dla osób, które złożyły kompletny wniosek od 2 do 10 lipca

Od lipca bieżącego roku sprawy dotyczące świadczeń wychowawczych można załatwiać w sześciu miejscach: w siedzibie MOPR przy ul. Batorego 38/40 oraz Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta przy ul. Wały gen. Sikorskiego, przy ul. Grudziądzkiej, przy ul. Dziewulskiego, przy ul. Poznańskiej oraz Centrum Handlowym Plaza. W sprawach poprawiania wniosków mieszkańcy będą zapraszani do siedziby Działu Świadczeń Wychowawczych przy ul. Bydgoskiej 74.

Jeśli ktoś jeszcze nie skorzystał z programu, może to zrobić w dowolnym momencie. Gdy wniosek zostanie złożony do 10 dnia danego miesiąca, wtedy wypłata świadczenia nastąpi do końca tego miesiąca. Jeśli wpłynie po 10 dniu, wypłata nastąpi do końca następnego miesiąca.

Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu i pracownikom Urzędu Miasta, którzy zaangażowali swoje siły w realizację programu Rodzina 500+. Mając na uwadze tak wiele pracy kadry Ośrodka, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny, w tym pracownicy Działu Świadczeń Wychowawczych oraz oddelegowani do pracy przy wdrażaniu programu i dodatkowo zaangażowani w sprawne uruchomienie programu otrzymali dodatkowe wynagrodzenie za wykonaną pracę. Ponadto osoby pracujące w godzinach nadliczbowych otrzymają za nie stosowne wynagrodzenie lub płatny urlop zgodnie ze swoją decyzją w tym zakresie. Dzięki waszej ciężkiej pracy Miasto Toruń zostało liderem wypłat świadczeń wychowawczych realizowanych w ramach Programu Rodzina 500+ podsumowuje Dyrektor MOPR, Jarosław Bochenek.

Więcej w dziale Miasto

Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021