fbpx
Miasto

Rozpoczynamy największe święto literatury w regionie!

Już w czwartek rozpocznie się literackie szaleństwo dla miłośników "najpiękniejszej zabawy ludzkości" (fot. facebook/Toruński Festiwal Książki)
Rozpoczynamy największe święto literatury w regionie!
Krystian Mekka
REAKCJE

“Historia jest nauczycielką życia” – pod takim hasłem przewodnim odbędzie się 23. Toruński Festiwal Książki. Do naszego miasta przyjedzie wielu znanych i cenionych autorów, dzięki czemu każdy miłośnik literatury będzie mógł znaleźć coś dla siebie

Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że “czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką ludzkość wymyśliła”. Na podstawie ostatnich badań Biblioteki Narodowej, z których wynika, że 10% respondentów czyta więcej niż 7 książek rocznie można stwierdzić, że przynajmniej jakaś część Polaków podziela pogląd wielkiej polskiej poetki. 23. Toruński Festiwal Książki będzie kolejną edycją spotkań autorskich, warsztatów oraz innych atrakcji, które z pewnością przyciągnie wielu miłośników literatury.

Słowa Cycerona, rzymskiego filozofa brzmiące “Historia jest nauczycielką życia” będą hasłem przewodnim 9-dniowego literackiego festiwalu, który będzie podzielony na kilka wydarzeń. Toruński Festiwal Książki zostanie zainaugurowany przez specjalistę od historii nowoczesnej prof. Wojciecha Roszkowskiego w czwartek [8.06], o godzinie 19:00 w Dworze Artusa.

Wielkie święto literatury nie mogłoby odbyć się bez spotkań autorskich. Nasze miasto odwiedzą pierwszoligowi autorzy m.in. Wojciech Kuczok, Paweł Huelle, Elżbieta Cherezińska, Marcin Wroński, Karolina Korwin-Piotrowska, czy Jakub Żulczyk. Oczywiście to tylko jedni z ponad 40 literatów, którzy opowiedzą nam o swojej twórczości oraz przedstawią swój pogląd na literaturę. Nie zabraknie również spotkań z autorami książek dziecięcych, a uświetnią je Eliza Piotrowska, Andrzej Grabowski, Marcin Pałasz, czy Kazimierz Szymeczko.

Nowością podczas najważniejszego wydarzenia literackiego w regionie będą panele dyskusyjne, które mają być formą intelektualnej wymiany poglądów autorów. Dyskusje będą podzielone na cztery części i będą poruszać tematy dotyczące idei oraz cech literatury. Uczestniczyć w nich będą m.in. Olga Tokarczuk, Marian Pilot, Jacek Komuda, czy Katarzyna Kluczwajd. Uatrakcyjnieniem będzie także jarmark książki, gra miejska oraz warsztaty.

Wydarzenie będzie wspierane przez Książnicę Kopernikańską, Amfiteatr Baja Pomorskiego, Dom Muz, Centrum Sztuki Współczesnej, Teatr Wilama Horzycy oraz wiele innych instytucji przesiąkniętych historią oraz kulturą. Festiwal zostanie dodatkowo wzbogacony koncertem zespołu Hambawenah, który zaprezentuje pieśni wykonywane przez flisaków.

23. Toruński Festiwal Książki rozpocznie się w czwartek, 8 czerwca, zaś zostanie zakończony 17 czerwca wcześniej wspomnianym koncertem, który odbędzie się na Barce na Wiśle. O regionalnym święcie literatury możecie przeczytać na oficjalnej facebook’owej stronie wydarzenia.

Miasto
Krystian Mekka

Dumny bydgoszczanin mieszkający i kochający się w Toruniu. Fanatyk piłki nożnej i ręcznej w każdym wydaniu. Komentator sportowy i spiker z muzycznej rodziny. Gaduła nadużywająca kolokwializmów i metafor

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021