fbpx
Miasto

Rusza budowa Sądu Rejonowego. “Ciekawa, imponująca architektura”

Rusza budowa Sądu Rejonowego (fot. torun.pl)
Rusza budowa Sądu Rejonowego. “Ciekawa, imponująca architektura”
Konrad Marzec
REAKCJE

Za około trzy lata ma zostać oddany do użytku nowy gmach Sądu Rejonowego w Toruniu. Wykonawcą projektu jest warszawska firma Warbud SA

W dniu 20 lipca 2018 roku w Urzędzie Miasta Torunia podpisana została umowa na budowę nowego gmachu Sądu Rejonowego. Sygnatariuszami byli Marian Pieńczewski dyrektor Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (inwestor) i Wojciech Gerber – członek zarządu firmy Warbud SA (wykonawca).  Budynek będzie usytuowany na obszarze pomiędzy pl. Zwycięstwa, ul. Jagiellońską, ul. Grudziądzką, ul. W. Warneńczyka. W nowej siedzibie znajdzie 12 wydziałów: trzy wydziały karne, trzy cywilne, wydział ksiąg wieczystych, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy oraz gospodarczy KRS i sekcja do spraw wykonania orzeczeń karnych.

– Jest to inwestycja oczekiwana i niezbędna dla Torunia. Warunki pracy naszych sądów są bardzo trudne. To się jednak zmieni – powstanie jeden wspólny budynek dla Sądu Rejonowego. Jego powierzchnia wyniesie około 18 tys. m2, znajdzie się tam 40 odpowiednio wyposażonych sal rozpraw.  Do tego podkreślić trzeba jego ciekawą, imponującą architekturę – powiedział z dumą prezydent Michał Zaleski. Prezydent podkreślił, że inwestycja jest możliwa do zrealizowania dzięki decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości, które wpisało ją do budżetu już na ten rok. – To największa inwestycja Skarbu Państwa w naszym mieście od kilkudziesięciu lat – dodał.

Jak poinformował dyrektor Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Marian Pieńczewski, jest to także największa inwestycja w obszarze apelacji gdańskiej. Wartość tej  inwestycji wyniesie ponad 135 mln zł. – Do tego dojdą jeszcze koszty wyposażenia wnętrz, zakupu odpowiedniego sprzętu itp. Szacujemy, że całość może kosztować nawet około 150 mln zł – tłumaczył Marian Pieńczewski.

Przypomnijmy, że obecnie toruński Sąd Rejonowy funkcjonuje w pięciu lokalizacjach rozsianych po całym mieście. – Nowy i co najważniejsze – jeden wspólny budynek będzie spełniał wszystkie nasze potrzeby. Ułatwi pracę wymiarowi sprawiedliwości, będzie także wielkim udogodnieniem dla interesantów, którzy obecnie często są zdezorientowani, w którym naszym budynku mają załatwić swoją sprawę. Kiedy budowa będzie miała się ku ukończeniu, my już podejmować będziemy działania zmierzające do sprawnej przeprowadzki, tak by nie zakłóciła ona pracy sądu – wyjaśnił prezes Sądu Rejonowego w Toruniu Ryszard Reif.

Projekt gmachu wykonała Pracownia Architektoniczna AA s.c. z Gdańska, która ma w swoim dorobku projekty i wykonanie lub przebudowę już kilku budynków sądu, m.in. w Wejherowie, Sopocie i Tczewie. Pozwolenie na budowę siedziby Sądu Rejonowego w Toruniu prezydent Michał Zaleski podpisał w dniu 13 września 2017 roku. Oprócz wspomnianych 40 sal rozpraw, w gmachu znajdą się tam pomieszczenia biurowe i administracyjne, sala konferencyjna, w piwnicy zaś garaż podziemny dla pracowników sądu, 4 miejsca postojowe dla konwojów przywożących oskarżonych oraz archiwa i pomieszczenia techniczne.

Projektanci starali się dopasować swą koncepcję do otoczenia, które stanowi zróżnicowana architektura. Są tu bowiem  zarówno wieżowce, jak i zabytkowe wille z 1927 i 1904 roku czy budynek o architekturze nawiązującej do przedwojennych gmachów. Pod uwagę brane były także ciągi komunikacyjno-piesze, a także rosnąca tam zieleń, wkomponowana w otoczenie. Stąd np. pomysł, by budynek przeciąć przejściem dostępnym dla torunian, a skracającym drogę przez plac. W otoczeniu znalazły się też ławki oraz stojaki na rowery.

– Od podpisania umowy mamy 7 dni na przejęcie placu budowy i 36 miesięcy na jej zakończenie. I tych terminów będziemy się trzymać. Mamy doświadczenie w budowie obiektów o podobnym przeznaczeniu. Ostatnio realizowaliśmy podobnych rozmiarów sąd w Nowym Sączu, a wcześniej siedzibę Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie powiedział Wojciech Gerber, członek zarządu firmy Warbud SA.

Podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy na budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego poruszony został także temat miejsc parkingowych w otoczeniu siedziby sądu. Obecnie na placu Zwycięstwa parkuje codziennie około 70 aut. Jak poinformował Ireneusz Makowski – zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg, udało się wygospodarować 550 dodatkowych miejsc do parkowania. W pobliżu placu Zwycięstwa miasto planuje się budowę dróg dojazdowych i  miejsc do parkowania przy ul. Gregorkiewicza, przy ul. Wały Gen. Sikorskiego od ronda ZNP do ul. Gregorkiewicza oraz miejsc parkingowych przy ul. Grudziądzkiej 53i 62 i przy placu bp. J. Chrapka.

Źródło: torun.pl

Miasto
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /var/www/chillitorun/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /var/www/chillitorun/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/var/www/chilli...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /var/www/chillitorun/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52