fbpx
Miasto

Rynek mieszkaniowy w Toruniu kwitnie

(fot. Slack)
Rynek mieszkaniowy w Toruniu kwitnie
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Deweloperzy na dobre zadomowili się w Toruniu – powstaje tu dużo inwestycji w różnych punktach miasta. I trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę warunki jakie gród Kopernika oferuje swoim mieszkańcom: interesującą, historyczną zabudowę, dostęp do szkół wyższych i niewątpliwy potencjał rozwoju. Według rankingu Gazety Wyborczej jest to również miejsce najbardziej przyjazne seniorom

Inwestycje deweloperskie w Toruniu cieszą oko

Historyczna zabudowa Torunia niezmiennie budzi podziw zarówno mieszkańców, jak i gości, dlatego też projektanci firm deweloperskich mogą czerpać z bogatego źródła inspiracji. Wśród nowych przedsięwzięć budowlanych znajduje się kilka prawdziwych perełek, które łączą w sobie nowoczesność i elementy architektury, z której słynęły przedwojenne kamienice. Dużą popularność zyskały rewitalizacja i adaptacja dawnych budynków – deweloperzy przywracają im oryginalny blask, wprowadzając przy okazji służące komfortowi nabywców modernizacje. Oferta nowych mieszkań w Toruniu jest bardzo zróżnicowana – od luksusowych dwupoziomowych apartamentów, po przytulne, kameralne „M” dla singli albo małych rodzin. Nieruchomości w mieście cieszą się ogromnym zainteresowaniem również ze względu na boom inwestycyjny w Polsce. Toruń jako miasto akademickie oferuje inwestorom atrakcyjne możliwości, choćby z tytułu wynajmu lokalu studentom lub turystom, którzy tłumnie odwiedzają gród Kopernika.

Jakie nieruchomości najlepiej sprzedają się w Toruniu?

Według eksperta portalu RynekPierwotny, mieszkańcy Torunia częściej poszukują mieszkań, niż domów. Doceniają też znaczenie lokalizacji, która w dużym stopniu wpływa na cenę. Mając to na względzie, deweloperzy bardzo starannie wybierają miejsca pod budowę. Niesłabnącym powodzeniem od lat cieszą się obszary blisko centrum, ale również zielone obrzeża miasta, które miewają dobre połączenie z resztą dzielnic i często rozwijają własną infrastrukturę handlowo-usługową. Jeśli chodzi o metraż, mieszkańcy Torunia częściej kupują mieszkania kilkupokojowe, niż kawalerki, co stwarza większe możliwości czerpania dochodów z wynajmu. W 2017 r. w mieście oddano do użytku 1214 mieszkań, z czego ponad 70% zostało przeznaczonych na cele inwestycyjne. W 2018 r. rynek najmu znacznie się ożywił, co było również związane z większą mobilnością pracowników. Czynsze za wynajem wzrosły, co spowodowało, że w Toruniu pojawiło się więcej kolejnych inwestorów zainteresowanych zarabianiem na nieruchomościach.

Dynamika cen nieruchomości w Toruniu

Pomimo tego, że rok 2018 upłynął pod znakiem podwyżek cen nieruchomości, nie obniżyło to popytu na lokale mieszkalne. Koszty zakupu własnego „M” rosły  w podobnym tempie na rynku pierwotnym, i wtórnym. W Toruniu średnia cena za mkw. kawalerki wynosiła 5800 zł, mieszkania dwupokojowego 5300 zł, a trzypokojowego – 5220 zł. W ciągu roku ceny lokali jednopokojowych zaczęły spadać, natomiast wzrosły w przypadku mieszkań kilkupokojowych. O ile na początku roku za trzypokojowy lokal trzeba było zapłacić ok. 296 tys. zł, o tyle pod koniec 2018 r. cena ta wynosiła już ok. 325 tys. zł. Obecnie średnia cena za mkw. w Toruniu kształtuje się na poziomie 5602 zł. i nie zmieniła się od początku roku. Nie jest jednak pewne, czy taka sytuacja się utrzyma – deweloperzy podkreślają, że koszty realizacji inwestycji są nadal wysokie, a podaż gruntów w miastach ograniczona.

Materiał opracowany przez eksperta RynekPierwotny.pl

Więcej w dziale Miasto

Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021