fbpx
Miasto

Senioriada 2018 – niepewna pogoda nie przestraszyła uczestników

Senioriada 2018 przyciągnęła aktywnych seniorów (fot. Wojciech Szabelski/torun.pl)
Senioriada 2018 – niepewna pogoda nie przestraszyła uczestników
Konrad Marzec
REAKCJE

24 czerwca o godzinie 11:00 oficjalnie otwarto IV edycję Senioriady w Muzeum Etnograficznym. W tym roku organizatorami byli Fundacja NEUCA dla Zdrowia we współpracy z Radą Seniora Miasta Torunia oraz Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej UMT

Całe wydarzenie rozpoczęło się od pięknego występu zespołu “Podgórski Walczyk”, który świętował jubileusz 40-lecia działalności.

– Pierwsza edycja Senioriady odbyła się na stadionie przy ul. Bema, a obecnie korzystamy z gościnności Muzeum Etnograficznego, prowadzonego przez Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Serdecznie dziękuję dyrekcji Muzeum Etnograficznego za umożliwienie tego spotkania. Ktoś spyta – „po co takie spotkania?”. Przede wszystkim żebyśmy byli sobą, poznali się nawzajem i wykonali drobne badania, kupili pamiątki czy po prostu ze sobą porozmawiali. To co najpiękniejsze zawsze odbywa się na scenie. Dzisiaj powitał nas Podgórski Walczyk. Wielkie brawa dla nich – to już 40 lat działalności. Patrzę z radością na obecnych wśród nas rowerzystów, którzy są przykładem aktywności seniorów – rozpoczął prezydent Torunia Michał Zaleski.

Jednym z podstawowych celów działania władz miasta Torunia jest integracja środowiska seniorów oraz aktywizowanie osób starszych. Dane statystyczne pokazują, że niemal jedna czwarta mieszkańców Torunia to osoby, które ukończyły 60 lat. Senioriada jest i będzie fantastyczna okazją do spędzenia miło czasu i integracji w środowisku.

– Pamiętajmy, że w senioralnym wieku trzeba być aktywnym! Nasze miasto wspiera takie aktywności. Mamy dostępne stadiony, boiska, siłownie na świeżym powietrzu, ścieżki dla biegających i chodzących z kijkami. To wszystko jest w Toruniu, korzystajmy z tego – zachęcał zgromadzonych prezydent Torunia Michał Zaleski.

Także w tym roku przekonaliśmy się, że seniorzy bardzo chętnie uczestniczą w Senioriadzie. Świadczyć o tym może zarówno wyjątkowo liczne grono, które przybyło w niedzielę do Muzeum Etnograficznego oraz entuzjazm, z jakim brali udział w licznych wydarzeniach, towarzyszących imprezie. Na gości czekały m.in. m.in. kiermasz rękodzieła i wytworów klubów seniora, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich i innych organizacji działających na rzecz seniorów, pokaz form aktywności i rekreacji sportowo – zdrowotnej oraz prezentacja twórczości artystycznej. Jednym z przykładów aktywności było stoisko do gry w szachy, którym opiekował się Paweł Pawłowski z Ogniska Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza w Toruniu.

– Jest możliwość rozegrania partii ze mną, ale także nie brakuje chętnych, którzy chcą się nauczyć gry w szachy od podstaw. Zawsze są mile widziani, a ja wtedy tłumaczę im, na czym polega ta gra – opowiada pan Paweł.

Seniorzy mieli również możliwość skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych: gęstości kości, serca, oznaczanie poziomu cukru. Problemem nie okazała się pogoda. Bawiący się seniorzy nie przestraszyli się niepewnych w ostatnich dniach warunków i nawet mimo padającego deszczu pokazali prawdziwą moc i piękną zabawę.

Źródło: torun.pl

Miasto
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021