fbpx
Miasto

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne ponownie w Toruniu!

Arena Toruń będzie jednym z obiektów, na którym swoje umiejętności zaprezentują rodacy z całego świata (fot. Maciej Gorczyński/chillitorun.pl)
Światowe Letnie Igrzyska Polonijne ponownie w Toruniu!
Maciej Gorczyński
REAKCJE

W 2017 roku Toruń po raz drugi w historii będzie gospodarzem Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych. Pod koniec lipca do Grodu Kopernika zjedzie około tysiąca sportowców z całego świata. Wezmą oni udział w 25 dyscyplinach sportowych

Dzisiaj zostało podpisane porozumienie pomiędzy prezydentem Torunia Michałem Zaleskim a prezesem Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Longinem Komołowskim, dzięki któremu w 2017 roku polscy sportowcy ponownie odwiedzą Gród Kopernika. Będzie to już XVIII edycja imprezy, która odbędzie się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia. Spodziewanych jest około tysiąca zawodników z całego świata.

To kolejna doskonała okazja do promocji Torunia za granicą, wśród naszych rodaków mieszkających na emigracji – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Potwierdzenie, że torunianie chętnie i radośnie witają gości ze wszystkich zakątków świata. Już dziś zapraszam wszystkich do Torunia. Organizacyjnie będziemy do tego wydarzenia na pewno dobrze przygotowani.

Letnie Igrzyska Polonijne swoją historią sięgają czasów II Rzeczypospolitej. Pierwsza edycja odbyła się w 1934 roku w Warszawie. Uczestniczyło w niej 381 zawodników. Ostatnio Toruń gościł rodaków z całego świata w 2009 roku. W sportowej rywalizacji brało wówczas udział 1101 rodaków z 29 krajów, najliczniej z Litwy, Niemiec i Kanady.

Dziękuję, że Toruń po raz kolejny wyraził wolę bycia współorganizatorem tej imprezy, tak ważnej dla jednoczenia Polaków w kraju i poza jego granicami – mówi Longin Komołowski, prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”. – Poprzednia edycja Igrzysk Polonijnych w Toruniu w 2009 została doskonale oceniona przez uczestników. Polska samorządna ma wielki udział w budowaniu współpracy z Polonią i wspólnoty Polaków rozrzuconych po całym świecie. Bez udziału samorządu taka impreza nie mogłaby się w ogóle odbyć.

W ramach porozumienia Stowarzyszenie “Wspólnota Polska” zobowiązuje się m.in. do prowadzenia rekrutacji przewidywanej ilości uczestników igrzysk, zapewnienia miejsc noclegowych i wyżywienia. „Wspólnota Polska” pokryje również koszty wyprodukowania medali sportowych i pucharów. Toruń z kolei zobowiązuje się do przygotowania i ubezpieczenia Igrzysk Polonijnych oraz zorganizowania tzw. wioski olimpijskiej. Miasto zorganizuje zawody sportowe, zapewnieni obsługę sędziowską i techniczną oraz opiekę medyczną.

lio

Tak prezentuje się logo XVIII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych (fot. materiały organizatora)

Miasto
Maciej Gorczyński
@McGorczynski

Kierownik działu sport. Wielki fan wszystkich dyscyplin, a w szczególności tych z poziomu trybun i telewizora. Gdyby urodził się w górach, z pewnością zostałby skoczkiem narciarskim.

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021