fbpx
Miasto

Toruń a Bydgoszcz – porównanie rynku pracy

Który rynek pracy jest bardziej chłonny? (fot. praca.money.pl)
Toruń a Bydgoszcz – porównanie rynku pracy
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Toruń i Bydgoszcz są najważniejszymi ośrodkami przemysłowymi w województwie kujawsko-pomorskim. Instytucje wspierające zatrudnienie informują o spadającym bezrobociu, z kolei miejscowi rekruterzy zachęcają nowych kandydatów rosnącą liczbą atrakcyjnych wakatów. Jak prezentuje się sytuacja na tych dwóch specyficznych rynkach pracy? Jakie podobieństwa i różnice można zauważyć w statystykach i lokalnych uwarunkowaniach?

Podstawowa charakterystyka

Duże znaczenie dla gospodarki Torunia mają przede wszystkim podmioty związane z przemysłem elektromaszynowym, chemicznym, spożywczym, tekstylnym, celulozowym oraz poligraficznym (sprawdź oferty pracy). Na miejscowym rynku z powodzeniem działają też firmy z branży outsourcingowej. Toruń stanowi również jedną z ciekawszych atrakcji Polski – miasto wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO – co przyciąga turystów i organizatorów wydarzeń kulturalnych. Bydgoszcz jest pomyślnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłu elektrotechnicznego, telekomunikacyjnego elektromaszynowego, spożywczego, chemicznego, budowlanego. Prosperują tam innowacyjne firmy z branży IT, transportowej, narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Bezrobocie

Dla Bydgoszczy stopa bezrobocia osiągnęła zaskakująco niski poziom 4,3%. W Toruniu wskaźnik osiąga porównywalne 5,4%. Rosną jednak dysproporcje pomiędzy powiatami – w powiecie bydgoskim bezrobocie jest dwa razy niższe niż w toruńskim. Bydgoski rynek pracy stał się niezwykle chłonny. Mieszkańcy ościennych gmin (również ci pochodzący z Torunia) bardzo licznie dojeżdżają tam do siedzib sprawnie funkcjonujących przedsiębiorstw. To zasługa wielu nowych inwestycji oraz dużej liczby ofert adresowanych do potencjalnych kandydatów.

Brakuje rąk do pracy

Bydgoscy pracodawcy mają coraz większy problem z rekrutacją spawaczy, operatorów maszyn, frezerów, magazynierów i handlowców. Na brak wolnych stanowisk nie mogą narzekać analitycy, programiści, specjaliści z branż elektroniki, automatyki i robotyki, przedstawiciele handlowi, samodzielni księgowi oraz ślusarze, cieśle, masarze i przetwórcy ryb. Rekruterzy poszukują też kelnerów, kucharzy, pracowników przetwórstwa metali, monterów i murarzy. W Toruniu, podobnie jak w Bydgoszczy, pracodawcy chętnie zatrudnią agentów ubezpieczeniowych, kucharzy, księgowych i spawaczy. W najbliższym czasie problemów ze znalezieniem pracy nie będą mieć również ankieterzy, brukarze i pielęgniarki. Headhunterzy sygnalizują duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych robotników oraz opiekunów osób starszych. Lekarze, farmaceuci, fizjoterapeuci i graficy komputerowi znaleźli się pośród najczęściej poszukiwanych specjalistów.

Bydgoski rynek cechuje większa chłonność, niż rynek pracy w Toruniu. W pierwszym z miast powstaje wiele nowych inwestycji, co wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem kadrowym. Jeśli szukasz zatrudnienia, sprawdź oferty pracy pochodzące od bydgoskich i toruńskich przedsiębiorców. Wakatów nie zabraknie także w międzynarodowych firmach lokujący swój kapitał w rozwijającym się regionie.

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021