fbpx
Miasto

Toruń uczcił niepodległość!

(fot. torun.pl)
Toruń uczcił niepodległość!
Mateusz Bąk
REAKCJE

11 listopada Toruń przybrał biało-czerwone barwy. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście obfitowały w wiele patriotycznych wydarzeń i przyciągnęły tłumy torunian

W tym roku przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Torunianie świętowali niemniej hucznie niż w poprzednim roku. Na początku historycznym tramwajem niepodległości w rytmie patriotycznych pieśni udali się na Rynek Nowomiejski, gdzie odbywał się coroczny piknik patriotyczny. Jednym z jego najważniejszych punktów było wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, do czego przystąpiły rzesze torunian z biało-czerwonymi flagami.

fot. torun.pl

W programie toruńskich obchodów Święta Niepodległości nie zabrakło też wydarzeń oficjalnych, upamiętniających bohaterów walki o odrodzenie Polski. Wiązanki kwiatowe złożono na Cmentarzu Komunalnym pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921, pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, a także – po uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny i przemarszu ulicami starówki – pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tam również, na placu Rapackiego, odbyła się kulminacyjna uroczystość, w której wzięło udział wojsko polskie i amerykańskie, kombatanci, samorządowcy, parlamentarzyści i tłumy torunian. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał prezydent Michał Zaleski.

– Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że istnieje coś tak wyjątkowego, jak miłość Ojczyzny, jak patriotyzm i związane z tym nieodmiennie w historii naszego narodu bohaterstwo, oddanie życia za Ojczyznę. Zapominamy o tym, że potwierdzone przez tradycję i wyhaftowane na sztandarach zawołanie „Bóg, honor, ojczyzna” łączy nasze polskie marzenia i skłania do społecznej zgody – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – W Toruniu odczuwamy silne pragnienie, aby to uśmiechnięte, pogodne i radosne przesłanie Święta Niepodległości pozostało w nas na stałe i było znakiem rozpoznawczym współczesnej Polski. Tego z całego serca życzę mam wszystkim i całemu Toruniowi.

fot. torun.pl

Po przemówieniach okolicznościowych wybrzmiał Apel Pamięci i salwa honorowa. Następnie uczestnicy uroczystości obejrzeli pokaz musztry werblistów ze Szkoły Podstawowej 16, a na sam koniec obchodów wszystkich czekał poczęstunek rogalami świętomarcińskimi i herbatą.

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020