fbpx
Miasto

Toruńska Noc Naukowców w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

(fot. Małgorzata Litwin/torun.pl)
Toruńska Noc Naukowców w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Mateusz Bąk
REAKCJE

27 września z okazji Toruńskiej Nocy Naukowców Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zwiedzimy bezpłatnie. Wspólnie z uczelniami z regionu centrum nauki przygotowało spotkania z naukowcami, warsztaty i pokazy

Dla uczestników będą dostępne trzy dwugodzinne tury zwiedzania o godz. 18:00, 20:00 i 22:00. Bezpłatne opaski będzie można odebrać na 30 minut przed rozpoczęciem każdej z tur, w namiocie zlokalizowanym przed Centrum Innowacyjnej Edukacji. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie trzy opaski.

Opiekunowie grup zorganizowanych mogą dokonać rezerwacji na daną turę zwiedzania za pośrednictwem poczty elektronicznej: s.swiercz@centrumnowoczesnosci.org.pl. W temacie wiadomości trzeba wpisać „Noc Naukowców – zwiedzanie”. W treści koniecznie trzeba podać: imię i nazwisko osoby zgłaszającej, liczbę uczestników oraz nazwę szkoły lub placówki, w której uczą się uczniowie. Liczba opasek na zwiedzanie jest ograniczona. Przy rezerwacji obowiązuje kolejność zgłoszeń i zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Zgłoszenia są przyjmowane do wyczerpania miejsc.

Naukowe atrakcje wspólnie z Młynem Wiedzy przygotowały trzy uczelnie. Stanowisko archeologiczne, prezentacje naukowców, warsztaty matematyczne oraz doświadczenie „beczka Pascala” zagwarantuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Po raz drugi w historii Nocy Naukowców fizycy z UMK wejdą na dach naszego budynku, aby powtórzyć doświadczenia demonstrujące tzw. “paradoks hydrostatyczny”. Uczestnicy pokazów przekonają się czy jest możliwe rozsadzenie dużej szklanej butli za pomocą ciśnienia wytworzonego przez niewielką ilość wody – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

W patio Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży odbędą się prelekcje pod hasłem „Czym jest…?”. Naukowcy odpowiedzą na to pytanie w odniesieniu do komórki macierzystej, kropki kwantowej, alkoholu, mega powodzi i matematyki.

Uczestnicy Nocy Naukowców będą mogli wziąć udział w warsztatach „Między hazardem a geometrią”. Dowiedzą się jak obliczyć pole powierzchni kształtu przypominającego gruszkę lub rybę oraz jak metoda „Monte Carlo” opracowana przez polskiego matematyka Stanisława Ulama może znaleźć poważne i niepoważne zastosowanie.

Na zajęcia obowiązują zapisy, które będę przyjmowane od 20 września (od godz. 8:00) pod adresem poczty elektronicznej: nocnaukowcow@umk.pl. Może wziąć w nich udział 25 osób. Minimalny wiek uczestnika to 11 lat.

W namiocie historycznym przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie można dowiedzieć się jak wyglądało przygotowanie domowej spiżarni do sezonu zimowego w średniowieczu.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przygotował warsztaty poświęcone lekturom szkolnym (adresowanym do dzieci, młodzieży, jak i rodziców): „Królewna z koparką, czyli szkolne lektury w nowej odsłonie. Czyli o tym co czytać dzieciom i młodzieży i jakie książki wybierać “.

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zaprasza na zajęcia poświęcone wirtualnej rzeczywistości. Na zajęcia WSG obowiązują zapisy. Aby wziąć w nich udział należy wysłać wiadomości na adres: b.wozniak@centrumnowoczesnosci.org.pl. W temacie wpisać: „Warsztaty WSG”. W treści koniecznie trzeba podać: imię i nazwisko osoby zgłaszającej oraz liczbę uczestników. Decyduje kolejność zgłoszeń, które będą przyjmowane od 13 września. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie 4 osoby.

Aktywności przygotowane przez uczelnie będą odbywały się w siedzibie Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży (ul. Władysława Łokietka 3).

źródło: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

20191018_081752

Nowa ścieżka rowerowa w okolicach Motoareny

Mateusz Bąk18 października 2019
cosmopolis_fountain_in_torun_01

Fontanna Cosmopolis kończy sezon

Mateusz Bąk18 października 2019
maraton8

Ostatnie zapisy na 37. Toruń Maraton!

Mateusz Bąk17 października 2019
csm_teznia_do_info_o_budzecie_pomniejszona_23c7a14a2b (1)

Na Barbarce powstała mini tężnia

Mateusz Bąk17 października 2019
books-1163695_960_720

Kiermasz taniej książki w Książnicy Kopernikańskiej

Mateusz Bąk17 października 2019
1

Bydgoskie Przedmieście ma swoją aplikację!

Mateusz Bąk17 października 2019
2019_10_10_polonez_na_starowce_025

Barwny orszak na setną rocznicą powrotu do macierzy

Mateusz Bąk10 października 2019
44197099_2050000815056718_4281704849306812416_o

Nadchodzi ocieplenie! Czy czeka nas złota polska jesień?

Mateusz Bąk9 października 2019
1111

Historia, jakiej chce się słuchać – w Toruniu wystąpi Wojtek Drewniak!

Mateusz Bąk8 października 2019