fbpx
Miasto

Toruński rynek nieruchomości – perspektywy na 2018

(fot. Materiały Partnera)
Toruński rynek nieruchomości – perspektywy na 2018
REAKCJE

Ubiegły rok był dla polskiego rynku nieruchomości bardzo dobry. Deweloperzy sprzedali aż o 17 procent więcej lokali niż w rekordowym roku 2016. W nadchodzącym czasie przewidywane jest nieznaczne wyhamowanie, a wpływ na taki stan rzeczy może mieć kilka czynników

Rynek nieruchomości w Toruniu

Dobra sytuacja na polskim rynku nieruchomości miała swoje odzwierciedlenie również jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań w Toruniu. Za tego typu nieruchomość w ubiegłym roku trzeba było zapłacić średnio ok. 250 tys. zł., a więc więcej niż w Bydgoszczy i całym województwie Kujawsko-Pomorskim. Dobra sytuacja na rynku nieruchomości przejawiała się nie tylko w liczbie sprzedanych mieszkań, ale również nowych inwestycji, jakie realizowali w Toruniu deweloperzy. Biorąc pod uwagę fakt, że lokalny rynek pracy stale się rozwija, a w mieście znajduje się ceniona uczelnia, taki stan rzeczy nie powinien dziwić – wysokość płac, duża liczba miejsc pracy, walory turystyczne Torunia oraz dostępna oferta naukowa sprawiają, że miasto to stanowi atrakcyjną lokalizację na nowe osiedla. Na liczbę sprzedanych mieszkań oraz realizowanych inwestycji niewątpliwie miały wpływ również takie czynniki, jak rządowy program „Mieszkanie dla Młodych”, a także stopy procentowe utrzymujące się na niskim poziomie, co sprawiło, że wiele osób traktowało zakup nieruchomości jako bezpieczną i korzystną inwestycję, pozwalającą zarobić więcej niż na lokacie.

Będzie gorzej?

Eksperci od rynku nieruchomości przewidują, że w nadchodzącym czasie nieco on wyhamuje, nie będzie to jednak znaczące załamanie. Zarówno kupujący, jak i sprzedający muszą jednak liczyć się z czynnikami wpływającymi na to, że wygaśniecie programu MdM w pewien sposób odbije się na wynikach sprzedażowych i może wpłynąć na mniejsze zainteresowanie kupnem własnego mieszkania. Oprócz tego przewidywane są wzrosty cen za działki budowlane, materiały, a także wykonawstwo, co na pewno będzie miało przełożenie na liczbę inwestycji oraz ceny mieszkań. Czy to oznacza, że zakup mieszkania w Toruniu będzie znacznie trudniejszy? Niekoniecznie. Nabycie nieruchomości może okazać się korzystną inwestycją, zwłaszcza jeśli nowy właściciel planuje ją wynająć studentom, pracownikom lokalnych firm pochodzących z innych miast lub turystom. Poszukiwanie odpowiedniego mieszkania można wówczas powierzyć specjalistom – dobra agencja nieruchomości w Toruniu może znacznie szybciej znaleźć odpowiedni do tego celu lokal.

Jak korzystnie sprzedać mieszkanie?

Chociaż przewiduje się lekkie spowolnienie rynku nieruchomości w Toruniu i w całej Polsce, prawdopodobnie szybko dostosuje się on do nowej sytuacji. Pamiętajmy też, że wśród nabywców mieszkań znajdują się nie tylko osoby młode, które do tej pory liczyły na wsparcie państwa, ale też inwestorzy traktujący mieszkanie jak lokatę oszczędności. W sprzedaży pomóc może również sprawdzone biuro nieruchomości w Toruniu, którego pracownicy znający lokalny rynek będą wiedzieli jak znaleźć zainteresowanych nabywców.

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021