fbpx
Miasto

Władze Torunia spotkały się z władzami UMK. Dyskutowano o współpracy

Władze Torunia spotkały się z władzami UMK. Dyskutowano o współpracy
Konrad Marzec
REAKCJE

Spotkanie pomiędzy przedstawicielami władz miasta Torunia i Kolegium Rektorskiego UMK odbyło się 6 marca

To cykliczne, odbywające się na początku każdego roku spotkanie władz miasta z przedstawicielami toruńskiego uniwersytetu, poświęcone wspólnym przedsięwzięciom – już zrealizowanym i planowanym w najbliższym czasie. Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn podziękował miastu za przebudowę ul. Olszewskiego w sąsiedztwie Akademickiego Centrum Kultury Od Nowa, gdzie powstało ponad 60 miejsc parkingowych, oraz za wsparcie samorządu dla akademickiego życia kulturalnego.

Rozmawiano o kolejnych, wspólnych projektach, m.in. o: przyspieszeniu przekazania UMK na cele naukowe nieruchomości przy ul. Bydgoskiej 13, wsparciu miasta dla rozwoju sportu akademickiego, w tym pomocy w rozbudowie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego czy dofinansowaniu wyjazdu osady wioślarskiej AZS UMK na regaty w Bostonie. Miasto wraz z uniwersytetem chcą też tworzyć platformę cyfrową, służącą promocji studiowania w Toruniu przez studentów z zagranicy. Będą też współpracować przy tworzeniu programu obchodów 100-lecia niepodległości, szerszym udostępnieniu do zwiedzania Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach czy promocji wśród studentów biletów semestralnych w komunikacji miejskiej.

W spotkaniu wzięli udział ze strony miasta: prezydent Torunia Michał Zaleski z zastępcami: Zbigniewem Fiderewiczem, Zbigniewem Rasielewskim i Andrzejem Rakowiczem, Skarbnik Miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, Sekretarz Miasta Jacek Mularz i dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Ewa Banaszczuk-Kisiel. Władze UMK reprezentowali: rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn, prorektorzy: prof. dr hab. Grażyna Odrowąż-Sypniewska, prof. dr hab. Danuta Dziawgo, prof. dr hab. Beata Przyborowska, prof. dr hab. Andrzej Sokala i prof. dr hab. Wojciech Wysota, a także kanclerz Justyna Morzy.

Ponad 20 lat ścisłej współpracy

W 1997 r. miasto zawarło porozumienie z UMK, w którym wyrażono wolę prowadzenia partnerskiej współpracy uczelni z samorządem miejskim oraz wskazano dziedziny, w których ta kooperacja powinna być prowadzona, m.in.: wspólne wydawnictwa i imprezy, wspieranie instytucji i inicjatyw kulturalnych, rozwój sportu młodzieżowego, problemy mieszkaniowe pracowników UMK, przygotowywanie przez naukowców z UMK ekspertyz i opracowań, rozwój i eksploatacja miejskiej sieci komputerowej. Jako przykłady wspólnych przedsięwzięć warto wymienić m.in.: wieloletnie wsparcie miasta dla rewitalizacji miasteczka akademickiego na Bielanach, w tym budowę dróg, modernizację przystani wodnej w obiektach przejetych przez miasto od UMK, współorganizację Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki i cyklu Colloquia Torunensia, prace konserwatorskie przy zabytkach czy coroczny konkurs na prace magisterskie i doktorskie o Toruniu.

Źródło: torun.pl

Miasto
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021