fbpx
Miasto

Współpraca z Białorusią w regionie, Nowy Szlak Jedwabny w Bydgoszczy – o tym dyskutowano na Welconomy

Toruńskie forum zgormadziło wielu ludzi biznesu oraz polityków (fot. facebook)
Współpraca z Białorusią w regionie, Nowy Szlak Jedwabny w Bydgoszczy – o tym dyskutowano na Welconomy
Jakub Strzelka
REAKCJE

W poniedziałek rozpoczęła się XXIV edycja forum ekonomicznego Welconomy. Do Torunia przyjechało przeszło 2000 uczestników, by wziąć udział w dyskursie ekonomicznym dotyczącym tak Polski, jak i pozostałych krajów europejskich. Podczas pierwszego dnia poruszono ważne tematy traktujące między innymi o stosunkach polsko-białoruskich. Forum odwiedzili również ministrowie Jarosław Gowin oraz Krzysztof Jurgiel

Toruńskie forum ekonomiczne jest jednym z najważniejszych punktów dyskusji ekonomicznej w Polsce. Co roku do Torunia przyjeżdżają politycy, samorządowcy oraz przedsiębiorcy z całego kraju, ale także z różnych zakątków Europy. W tym roku Hotel Copernicus, w którym odbywa się forum, gości przedstawicieli z Białorusi, którzy chcą inwestować w naszym regionie. Z tej okazji do Torunia przyjechał ambasador Białorusi. Aleksandr Averyanov wziął udział w panelu dotyczącym nowych kierunków rozwoju we współpracy polsko-białoruskiej. Przedstawiciele białoruscy wezmą udział nie tylko w Welconomy. Na 14 marca w budynku Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zaplanowano spotkanie biznesowe, podczas którego spotkają się przedsiębiorcy z Białorusi oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

W Toruniu zjawili się również przedstawiciele rządu Beaty Szydło: Jarosław Gowin (szef resortu szkolnictwa wyższego) oraz Krzysztof Jurgiel (minister rolnictwa i rozwoju wsi). Podczas konferencji prasowej minister Gowin odniósł się do niedawnej reelekcji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Szef gabinetu szkolnictwa wyższego zaznaczył, że kluczowym zadaniem dla polskiej dyplomacji po ostatnich wydarzeniach będzie poprawienie stosunków na linii Warszawa-Bruksela. Minister podkreślił również, że sprawa wyboru Donalda Tuska jest już „za nami” i trzeba skupić się na ułożeniu właściwego porozumienia polskiego rządu z nowym przewodniczącym Rady Europy.

Podczas toruńskiego forum omówiono również temat dotyczący powstania Nowego Jedwabnego Szlaku wiodącego od Morza Śródziemnego, przez Europę, na Oceanie Indyjskim i Oceanii kończąc. To zagadnienie jest dość istotne dla województwa kujawsko-pomorskiego, przez które Szlak miałby prowadzić. W naszym regionie ma zostać  zlokalizowany korytarz sieci TEN-T, czyli Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Dodatkowo plan zakłada budowę platformy multimodalnej w Bydgoszczy, która będzie obsługiwać transport lądowy, wodny, powietrzny oraz kolejowy. Jak zapewniali eksperci, utworzenie Nowego Szlaku Jedwabnego jest planem wieloletnim, którego realizacja może trwać całe pokolenia. Podobnie jak przed wiekami, Szlak pokoleniom miałby również służyć.

W Hotelu Copernicus trwa drugi dzień Welconomy. Dziś prelegenci będą się skupiać na zagadnieniach społecznych.

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021