fbpx
Miasto

Wszystko o Bella Skyway Festival – co, gdzie i kiedy?

(fot. materiały organizatora)
Wszystko o Bella Skyway Festival – co, gdzie i kiedy?
Marcin Lewicki
REAKCJE

Już dzisiaj rozpoczyna się największy toruński festiwal, który przyciągnie do naszego miasta ogromne rzesze turystów. Niektóre źródła szacują, że Toruń może odwiedzić nawet pół miliona osób, chcących oglądać wyjątkowe świetlne iluminacje. Co szykują dla nas organizatorzy? Jak znaleźć miejsce parkingowe? Gdzie zabawicie się po oglądaniu ekspozycji? Zapraszamy do lektury!

Przypomnijmy, że sam festiwal potrwa od 23 do 28 sierpnia. Organizatorzy przygotowali 20 fantastycznych iluminacji, z pokazami lotniczymi, laserowymi czy mappingami 3D włącznie. O profesjonalizm festiwalu dba Toruńska Agenda Kulturalna

W tym roku przygotowaliśmy aż 20 świetlnych instalacji – mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor TAKu. – Przez sześć dni od godziny 20:30 do 24:00 będzie można zobaczyć zadziwiające, a zarazem zachwycające świetlne iluminacje, które na długo zapadną w pamięci żądne wrażeń publiczności.

Co nas czeka?

Wyjątkową i niepowtarzalną iluminacją będzie z pewnością Water Concept Cinema, usytuowana przy CKK Jordanki. Organizatorzy zapewniają, że ich projekt to bardzo wysoko podniesiona poprzeczka. Wodne kino to multimedialna opowieść o cudach naszego świata. Kurtyna wodna będzie otaczać widzów, oraz obracać się, co da z pewnością poczucie bliskości. Powierzchnia „ekranu” to aż 700 metrów kwadratowych. Przypominamy, że to jedyna biletowana instalacja – koszt wstępu to 10zł.

mapka

Festiwal zadowoli też fanów powietrznych akrobacji. Night Air Show, to unikatowe pokazy lotnicze. Maszyny będą poruszały się parani, pokazując fantastyczne akrobacje. Piloci będą zbliżać się do siebie w odległości 1,5 metra! Podczas pokazu wykorzystane zostaną też oświetlenia LED, oraz materiały pirotechniczne. Widzowie zobaczą też skoki z samolotu. Przypominamy, że pokazy odbędą się w dniach 26 i 27 sierpnia, w godzinach od 19:30 do 21:00. Warto zapisać sobie w kalendarzu! Przedstawienie zobaczymy na Bulwarze Filadelfijskim.

Fani muzyki elektronicznej zachwycą się z pewnością instalacją Trance Ball – to połączenie kuli disco, kosmosu oraz muzyki trance. Muzyka również nawiązuje do motywów kosmicznych. Autorka projektu inspiruje się wieloma dziedzinami sztuki – fotografią, malarstwem, animacją i projektami performatywnymi. Efekt jej pracy zobaczymy w Dolinie Marzeń.

Przy Collegium Maximum UMK widzowie zobaczą popularny mapping pt. Anooki, który nawiązuje do popularnych internetowch animacji. Wszystko będzie okraszone melodyjnym śpiewem. Błonia Nadwiślańskie opanuje Czyste powietrze nad Wisłą, czyli instalacja o tematyce ekologicznej, zbudowana z wodnej kurtyny i ekranów. Tematem projekcji będą zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka.

Grupa Art4media przedstawi instalację „IocoMOTION” przy Kościele Akademickim. Muzyczne i świetlne połączenie, zachęcające do licznych refleksji z pewnością przez długi czas będzie siedziało w naszych umysłach. Fani astronomii powinni udać się na Fosę Zamku Krzyżackiego, gdzie zobaczymy Światła Wszechświata. Najpiękniejsze ilustracje kosmosu i wyjątkowa oprawa dźwiękowa gwarantują pochłaniający spacer szlakiem Drogi Mlecznej.

You Rock The World opanuje Urząd Marszałkowski. Instalacja zamieni budynek w kolorowe i ogromne radio. Będzie to gigantyczna konstrukcja 3D, która jest szczytem sztuki wideomappingu.

Poza tym przy Ruinach Podominikańskich odbędzie się Large Pendulum Wave (piętnaście niezależnych od siebie wahadeł. Instalacja jest prawdziwym pokazem piękna fizyki), a przy Bramie Klasztornej stanie Angels od Freedom izraelskiej grupy OGE Creative Group. Instalacja przekazuje symbolikę mody na social media, gdyż widz sam będzie mógł skomponować swoją fotografię.

Przy ulicy Podgórnej zobaczymy Magic Garden, czyli ogród pełen grzybów, które reagują na ruch ręką. CSW zaprezentuje instalację świetlną pt. Skanowanie. W ciągu kilku sekund na pozór przypadkowo ułożone przedmioty zaczynają pokazywać swego rodzaju film z gry cienia i światła.

Przy placu Rapackiego zobaczymy dwie instalacje – Home oraz Aquapolis. Pierwsza jest świetlnym obrazem domy, w otoczeniu zieleni, natomiast druga To wykorzystanie cyklu życia plastikowych butelek.

Na pewno wszyscy uspokoimy się przy Kolegium Jagiellońskim, gdzie w przyjemny stan relaksu wprowadzi nas Razem i osobno. Sześć przezroczystych prostopadłościanów, we wnętrzu, których wirować i tańczyć będą ze sobą kilkukolorowe pióra.

Instalacje zobaczymy jeszcze przy Muzeum Toruńskiego Piernika (The Tree od the Sun – elektrownia słoneczna), Szkole Podstawowej nr 1 (Epicyclets – projekt nawiązujący do dokonań Mikołaja Kopernika), na Rynku Nowomiejskim (GMO w sposób humorystyczny pokazuje techniki rolnicze), ulicy Browarnej (instalacja Miłość związana z relacjami międzyludzkimi), w Teatrze Baj Pomorski (Light Oscillator – badanie ruchu orbit, przez światło). Przy ulicy Ciasnej widzowie doświadczą świetlnego Wodospadu, instalacji pozwalającej na przeniesienie się w czasie do czasów starożytnych.

Gdzie zaparkować i jak dojechać?

Festiwal to od dawna zmora zmotoryzowanych. Miasto przygotowało kilka parkingów buforowych. Cena za parking to 5zł, a bilet parkingowy pozwala na podróżowanie komunikacją miejską. Parkingi umiejscowione są przy Centralnym Cmentarzu Komunalnym, kampusie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Motoarenie, Centrum Targowym „Park”, oraz Placu Cyrkowym przy Skarpie. Parkingi są skorelowane z komunikacją miejską.

mapka2

W dniach 23–28 sierpnia, w godzinach 20.00–00.30, zamknięte zostaną dla ruchu kołowego i autobusów MZK al. Solidarności oraz ul. Wały gen. Sikorskiego:

  • autobusy linii nr 10, 20, 27, 31 i 32 w kierunku Wrzosów i Koniuchów zatrzymywać się będą na Szosie Chełmińskiej, za skrzyżowaniem z ul. Odrodzenia, a w kierunku przeciwnym na ul. Czerwona Droga,
  • autobusy linii nr 12, 13, 14, 15, 22 i 31 w kierunku Na Skarpie zatrzymywać się będą na ul. Odrodzenia, a w kierunku przeciwnym na ul. Czerwona Droga,
  • autobusy linii nr 21, 30 i 35 w obu kierunkach pojadą ul. Uniwersytecką i zatrzymywać się będą na przystankach przy przychodni,
  • autobusy linii nocnych nr 01, 02, 03 i 04 w kierunku Podgórza, pl. Skalskiego, Czerniewic i Motoareny zatrzymywać się będą na przystanku przy Czerwonej Drodze, a w kierunku Na Skarpie i Koniuchów na ul. Odrodzenia.

W dniach 26 i 27 sierpnia, w godzinach 20.00–22.00, w czasie trwania pokazów lotniczych „Night Air Show” nad Wisłą, zostanie zamknięty dla ruchu pieszego i rowerowego most im. J. Piłsudskiego. W tym czasie uruchomione zostanie specjalne bezpłatne wahadło autobusowe z pl. Rapackiego do pl. Armii Krajowej. Autobusy odjeżdżać będą z pl. Rapackiego od g. 19.00 do 21.00 co 15 minut,
a z pl. Armii Krajowej (przystanek przy ul. Kujawskiej) od g. 19.10 do 21.10 co 15 minut.

A może na imprezy dodatkowe?

W organizację tegorocznego Bella Skyway Festival aktywnie włączyły się m.in. Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, klub NRD, oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Ten ostatni, jako partner naukowy wydarzenia przygotuje stoisko przy CKK Jordanki, na którym Profesor Oświecona będzie przedstawiać naukowe ciekawostki dotyczące światła. Stoisko otwarte będzie w dniach festiwalu, w godzinach od 20:00 do północy. Profesor nie spotkamy tylko w środę i czwartek.

Młyn Wiedzy w Skyway zaangażuje się 23 sierpnia. Frontowa elewacja budynki zamieni się w wielki ekran, z wykorzystaniem techniki laserowej. Niezwykłe świetlne show zostało zaprojektowane przez pracowników Centrum. Składa się z dwóch części – wydarzeń z historii Torunia i laserowego, kilkunastominutowego show.

27 sierpnia to natomiast czas na skywayowe afterparty w klubie NRD. Organizatorzy zapraszają na W Mocy Nocy. Podczas imprezy zagra Avtomat.

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020