fbpx
Miasto

Wszystko o Bella Skyway Festival – co, gdzie i kiedy?

(fot. materiały organizatora)
Wszystko o Bella Skyway Festival – co, gdzie i kiedy?
Marcin Lewicki
REAKCJE

Już dzisiaj rozpoczyna się największy toruński festiwal, który przyciągnie do naszego miasta ogromne rzesze turystów. Niektóre źródła szacują, że Toruń może odwiedzić nawet pół miliona osób, chcących oglądać wyjątkowe świetlne iluminacje. Co szykują dla nas organizatorzy? Jak znaleźć miejsce parkingowe? Gdzie zabawicie się po oglądaniu ekspozycji? Zapraszamy do lektury!

Przypomnijmy, że sam festiwal potrwa od 23 do 28 sierpnia. Organizatorzy przygotowali 20 fantastycznych iluminacji, z pokazami lotniczymi, laserowymi czy mappingami 3D włącznie. O profesjonalizm festiwalu dba Toruńska Agenda Kulturalna

W tym roku przygotowaliśmy aż 20 świetlnych instalacji – mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor TAKu. – Przez sześć dni od godziny 20:30 do 24:00 będzie można zobaczyć zadziwiające, a zarazem zachwycające świetlne iluminacje, które na długo zapadną w pamięci żądne wrażeń publiczności.

Co nas czeka?

Wyjątkową i niepowtarzalną iluminacją będzie z pewnością Water Concept Cinema, usytuowana przy CKK Jordanki. Organizatorzy zapewniają, że ich projekt to bardzo wysoko podniesiona poprzeczka. Wodne kino to multimedialna opowieść o cudach naszego świata. Kurtyna wodna będzie otaczać widzów, oraz obracać się, co da z pewnością poczucie bliskości. Powierzchnia „ekranu” to aż 700 metrów kwadratowych. Przypominamy, że to jedyna biletowana instalacja – koszt wstępu to 10zł.

mapka

Festiwal zadowoli też fanów powietrznych akrobacji. Night Air Show, to unikatowe pokazy lotnicze. Maszyny będą poruszały się parani, pokazując fantastyczne akrobacje. Piloci będą zbliżać się do siebie w odległości 1,5 metra! Podczas pokazu wykorzystane zostaną też oświetlenia LED, oraz materiały pirotechniczne. Widzowie zobaczą też skoki z samolotu. Przypominamy, że pokazy odbędą się w dniach 26 i 27 sierpnia, w godzinach od 19:30 do 21:00. Warto zapisać sobie w kalendarzu! Przedstawienie zobaczymy na Bulwarze Filadelfijskim.

Fani muzyki elektronicznej zachwycą się z pewnością instalacją Trance Ball – to połączenie kuli disco, kosmosu oraz muzyki trance. Muzyka również nawiązuje do motywów kosmicznych. Autorka projektu inspiruje się wieloma dziedzinami sztuki – fotografią, malarstwem, animacją i projektami performatywnymi. Efekt jej pracy zobaczymy w Dolinie Marzeń.

Przy Collegium Maximum UMK widzowie zobaczą popularny mapping pt. Anooki, który nawiązuje do popularnych internetowch animacji. Wszystko będzie okraszone melodyjnym śpiewem. Błonia Nadwiślańskie opanuje Czyste powietrze nad Wisłą, czyli instalacja o tematyce ekologicznej, zbudowana z wodnej kurtyny i ekranów. Tematem projekcji będą zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka.

Grupa Art4media przedstawi instalację „IocoMOTION” przy Kościele Akademickim. Muzyczne i świetlne połączenie, zachęcające do licznych refleksji z pewnością przez długi czas będzie siedziało w naszych umysłach. Fani astronomii powinni udać się na Fosę Zamku Krzyżackiego, gdzie zobaczymy Światła Wszechświata. Najpiękniejsze ilustracje kosmosu i wyjątkowa oprawa dźwiękowa gwarantują pochłaniający spacer szlakiem Drogi Mlecznej.

You Rock The World opanuje Urząd Marszałkowski. Instalacja zamieni budynek w kolorowe i ogromne radio. Będzie to gigantyczna konstrukcja 3D, która jest szczytem sztuki wideomappingu.

Poza tym przy Ruinach Podominikańskich odbędzie się Large Pendulum Wave (piętnaście niezależnych od siebie wahadeł. Instalacja jest prawdziwym pokazem piękna fizyki), a przy Bramie Klasztornej stanie Angels od Freedom izraelskiej grupy OGE Creative Group. Instalacja przekazuje symbolikę mody na social media, gdyż widz sam będzie mógł skomponować swoją fotografię.

Przy ulicy Podgórnej zobaczymy Magic Garden, czyli ogród pełen grzybów, które reagują na ruch ręką. CSW zaprezentuje instalację świetlną pt. Skanowanie. W ciągu kilku sekund na pozór przypadkowo ułożone przedmioty zaczynają pokazywać swego rodzaju film z gry cienia i światła.

Przy placu Rapackiego zobaczymy dwie instalacje – Home oraz Aquapolis. Pierwsza jest świetlnym obrazem domy, w otoczeniu zieleni, natomiast druga To wykorzystanie cyklu życia plastikowych butelek.

Na pewno wszyscy uspokoimy się przy Kolegium Jagiellońskim, gdzie w przyjemny stan relaksu wprowadzi nas Razem i osobno. Sześć przezroczystych prostopadłościanów, we wnętrzu, których wirować i tańczyć będą ze sobą kilkukolorowe pióra.

Instalacje zobaczymy jeszcze przy Muzeum Toruńskiego Piernika (The Tree od the Sun – elektrownia słoneczna), Szkole Podstawowej nr 1 (Epicyclets – projekt nawiązujący do dokonań Mikołaja Kopernika), na Rynku Nowomiejskim (GMO w sposób humorystyczny pokazuje techniki rolnicze), ulicy Browarnej (instalacja Miłość związana z relacjami międzyludzkimi), w Teatrze Baj Pomorski (Light Oscillator – badanie ruchu orbit, przez światło). Przy ulicy Ciasnej widzowie doświadczą świetlnego Wodospadu, instalacji pozwalającej na przeniesienie się w czasie do czasów starożytnych.

Gdzie zaparkować i jak dojechać?

Festiwal to od dawna zmora zmotoryzowanych. Miasto przygotowało kilka parkingów buforowych. Cena za parking to 5zł, a bilet parkingowy pozwala na podróżowanie komunikacją miejską. Parkingi umiejscowione są przy Centralnym Cmentarzu Komunalnym, kampusie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Motoarenie, Centrum Targowym „Park”, oraz Placu Cyrkowym przy Skarpie. Parkingi są skorelowane z komunikacją miejską.

mapka2

W dniach 23–28 sierpnia, w godzinach 20.00–00.30, zamknięte zostaną dla ruchu kołowego i autobusów MZK al. Solidarności oraz ul. Wały gen. Sikorskiego:

  • autobusy linii nr 10, 20, 27, 31 i 32 w kierunku Wrzosów i Koniuchów zatrzymywać się będą na Szosie Chełmińskiej, za skrzyżowaniem z ul. Odrodzenia, a w kierunku przeciwnym na ul. Czerwona Droga,
  • autobusy linii nr 12, 13, 14, 15, 22 i 31 w kierunku Na Skarpie zatrzymywać się będą na ul. Odrodzenia, a w kierunku przeciwnym na ul. Czerwona Droga,
  • autobusy linii nr 21, 30 i 35 w obu kierunkach pojadą ul. Uniwersytecką i zatrzymywać się będą na przystankach przy przychodni,
  • autobusy linii nocnych nr 01, 02, 03 i 04 w kierunku Podgórza, pl. Skalskiego, Czerniewic i Motoareny zatrzymywać się będą na przystanku przy Czerwonej Drodze, a w kierunku Na Skarpie i Koniuchów na ul. Odrodzenia.

W dniach 26 i 27 sierpnia, w godzinach 20.00–22.00, w czasie trwania pokazów lotniczych „Night Air Show” nad Wisłą, zostanie zamknięty dla ruchu pieszego i rowerowego most im. J. Piłsudskiego. W tym czasie uruchomione zostanie specjalne bezpłatne wahadło autobusowe z pl. Rapackiego do pl. Armii Krajowej. Autobusy odjeżdżać będą z pl. Rapackiego od g. 19.00 do 21.00 co 15 minut,
a z pl. Armii Krajowej (przystanek przy ul. Kujawskiej) od g. 19.10 do 21.10 co 15 minut.

A może na imprezy dodatkowe?

W organizację tegorocznego Bella Skyway Festival aktywnie włączyły się m.in. Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, klub NRD, oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Ten ostatni, jako partner naukowy wydarzenia przygotuje stoisko przy CKK Jordanki, na którym Profesor Oświecona będzie przedstawiać naukowe ciekawostki dotyczące światła. Stoisko otwarte będzie w dniach festiwalu, w godzinach od 20:00 do północy. Profesor nie spotkamy tylko w środę i czwartek.

Młyn Wiedzy w Skyway zaangażuje się 23 sierpnia. Frontowa elewacja budynki zamieni się w wielki ekran, z wykorzystaniem techniki laserowej. Niezwykłe świetlne show zostało zaprojektowane przez pracowników Centrum. Składa się z dwóch części – wydarzeń z historii Torunia i laserowego, kilkunastominutowego show.

27 sierpnia to natomiast czas na skywayowe afterparty w klubie NRD. Organizatorzy zapraszają na W Mocy Nocy. Podczas imprezy zagra Avtomat.

Więcej w dziale Miasto

Toruński_Rower_Miejski88

Przełom w sprawie Toruńskiego Roweru Miejskiego!

Mateusz Bąk22 marca 2019
motoarena_torun_fot_archiwum_cwb_m

Powstanie nowa ścieżka rowerowa!

Mateusz Bąk21 marca 2019
233

Chce pokonać chorobę i wejść na Morskie Oko. Potrzebuje jednak naszej pomocy!

Mateusz Bąk21 marca 2019
775616303

Wystawa trenująca logiczne myślenie – od soboty w Młynie Wiedzy

Aleksandra Pladzyk21 marca 2019
54515383_2344935255558213_3914646292671758336_o

Zajrzyj do gniazda sokołów na kominie PGE Toruń! [TRANSMISJA]

Mateusz Bąk20 marca 2019
budowa_sadu_rejonowego_fot._tomasz_kulik

Ruszyła budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego

Mateusz Bąk14 marca 2019
environmental-protection-326923_960_720

Przed nami strajk klimatyczny- młodzież walczy o naszą planetę!

Aleksandra Pladzyk14 marca 2019
buildings-1838418_960_720

„Co zabija pieszych w Toruniu? Fakty, mity – rozwiązania” – debata KO

Mateusz Bąk12 marca 2019
DSC_0794

Prezydent Zaleski zabrał głos w sprawie strajku nauczycieli

Mateusz Bąk11 marca 2019