fbpx
Miasto

Wyścig dronów, marsjański łazik i wiele innych innowacyjnych technologii w Arenie Toruń!

Drony opanują Arenę Toruń (fot. Wikipedia)
Wyścig dronów, marsjański łazik i wiele innych innowacyjnych technologii w Arenie Toruń!
Mateusz Bąk
REAKCJE

Centrum Transferu Technologii UMK organizuje DroneTech 1st World Meeting Toruń 2016. Impreza odbędzie się w Arenie Toruń w terminie 12-13 października. Wydarzenie obejmuje spotkania biznesowe i halowe mistrzostwa wyścigów dronów!

DroneTech Meeting to wydarzenie poświęcone systemom, pojazdom bezzałogowym i autonomicznym, czyli tak naprawdę wszystkiemu, co jest związane z innowacyjnością, automatyką.

To właśnie w Toruniu z inicjatywy Centrum Transferu Technologii UMK zostaną zorganizowane pierwsze w Europie halowe mistrzostwa wyścigów dronów DroneTech Race Cup. Pomysł okazał się największą atrakcją biznesowej imprezy, która przyciągnie na Arenę Toruń jeszcze większą liczbę mieszkańców naszego miasta, zainteresowanych pokazem tego typu urządzeń latających. Oprócz uczestników wyścigów, swoje urządzenia i ich możliwości zaprezentują producenci dronów. Organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek zarówno dla zawodników, jak i publiczności.

Organizując wydarzenie drontechnologiczne w pierwszej kolejności dla biznesu, zauważyliśmy, że część drontechnologii jest przecież dedykowana rekreacji i sportowi – powiedział Adrian Drzycimski, koordynator projektu. – Postanowiliśmy tę nową dyscyplinę sportową promować w Polsce. Zauważyliśmy, że jest tutaj bardzo dużo zawodników na światowym poziomie. Ta dyscyplina co raz bardziej się u nas zakorzenia i budzi co raz większe emocje. Postanowiliśmy przenieść ją do Torunia i zobaczyć, jak to się przyjmie. Chcemy pozwolić ludziom samemu ocenić, czy to jest coś, co budziłoby tutaj zainteresowanie. Stworzymy najlepsze warunki zarówno dla zawodników, jak i dla tych, którzy chcą zobaczyć, czym jest ta dyscyplina sportu.

W pierwszych halowych mistrzostwach wyścigów dronów weźmie udział spora liczba polskich zawodników. Być może do konkursu zgłoszeni zostaną także gracze z zagranicy.

Rozmawiałem już z zagranicznymi zawodnikami – dodaje nasz rozmówca. – Są chętni, by tutaj przyjechać, jednak nie dali jeszcze ostatecznej deklaracji. Sporym problem jest dla nich czas. Ta edycja odbywa się w środku tygodnia. O ile dla samych widzów nie jest to problematyczne, ze względu na fakt, iż finały odbywają się o 18:00, czyli po pracy, to dla niektórych zawodników, szczególnie tych z zagranicy, jest to problem. Potwierdzonej informacji możemy spodziewać się pod koniec miesiąca. Póki co mamy sporą grupę zawodników z Polski.

DroneTech Meeting składać się będzie z trzech elementów tematycznych. Oprócz wyścigów dronów DroneTech Race Cup, odbędzie się jeszcze konferencja naukowa oraz targi drontechnologiczne.

Wraz z Politechniką Śląską organizujemy konferencję naukową, która będzie traktować o rozwoju drontchnologii w Polsce – zapowiada Drzycimski. – Poza tym będą panele dyskusyjne oraz praktyczne prezentacje, gdzie będą pokazane technologie w działaniu.

Konferencja składać się będzie z trzech części. Pierwsza to część technologiczna, obejmująca najszerszą tematykę, czyli nowinki techniczne, nowe wynalazki czy innowacyjne rozwiązania. W części socjologicznej dogłębnie poruszona zostanie tematyka dronów. Uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytania, jak drony oddziałują na nasze życie, w jaki sposób takowe systemy bezzałogowe są wykorzystywane, czy są szansą czy zagrożeniem dla człowieka. W ostatniej części – legislacyjnej podjęty zostanie temat problemów prawnym i ciągle jeszcze nieuregulowanych przepisów dotyczącym użytkowania dronów i prowadzonych prac nad ujednoliceniem prawa w Unii Europejskiej.

W planach imprezy są również targi technologiczne ze statycznymi i praktycznymi prezentacjami. W Toruniu pojawią się przedstawicieli firm, szeroko związanych z autonomicznymi systemami bezzałogowymi, dla których obcowanie z najnowszą technologią to chleb powszedni.

Podczas targów będziemy mogli zobaczyć najróżniejsze rozwiązania dronowe dla wielu branż, typu energetycznych, geodezyjnych czy ochrony środowiska – dodaje Adrian Drzycimski. – Jedną z atrakcji będzie możliwość zobaczenia łazika marsjańskiego. Czeka nas wiele niespodzianek ze świata innowacyjnych technologii.

Udział w wydarzeniu będzie poniekąd darmowy. Bilety obowiązywać będą jedynie w części wyścigu dronów. Dzięki temu organizatorzy będą mieli pod kontrolą liczbę widzów.

Jeżeli chodzi o część targową, konferencyjną udział jest darmowy – powiedział Drzycimski. – Trzeba się jedynie wcześniej zarejestrować na stronie wydarzenia http://dronetech-poland.eu/. Natomiast wyścigi ze względów logistycznych i organizacyjnych będą płatne. Chcielibyśmy mieć kontrolę nad tym ile osób przyjdzie. Bilety kosztować będą 15 złotych. To symboliczna cena, która nie powinna uniemożliwić przyjście. Ponadto część wpływów ze sprzedaży biletów przekażemy na cele charytatywne.

DroneTech ma charakter międzynarodowy. Jednym z parterów wydarzenia jest holenderska firma Drone-Solutions. Na imprezie powinno pojawić się wielu zagranicznych gości. Poza tym do współpracy na zasadach partnerstwa zaproszono także toruńskie organizacje biznesowe: TARR, Enterprise Europe Network, Centrum Wsparcia Biznesu, Business Link, IPH, KPAI. Współorganizatorem jest również Urząd Miasta Toruń. Wydarzenie zostało objęte patronatem Wicepremiera i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pana Jarosława Gowina, Prezydenta Miasta Toruń pana Michała Zaleskiego i Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pana Prof. dr hab. Andrzeja Tretyna.

Więcej o imprezie przeczytacie na naszych łamach już niedługo – Chillitorun.pl objęło wydarzenie patronatem medialnym! 

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

gala_otwarcia_centrum_nowoczesnoci_myn_wiedzy__13841685207641

Toruńska Noc Naukowców w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Mateusz Bąk16 września 2019
dji_0490_0

W Kaszczorku mamy teraz rondo Wiślane!

Mateusz Bąk13 września 2019
torvelo_11

Rower miejski z rekordem dewastacji…

Mateusz Bąk11 września 2019
1440px-Fragment_sieci_ciepłowniczej_w_Toruniu1 (1)

PGE przyspieszy dostawę ciepłej wody!

Mateusz Bąk8 września 2019
2019_09_07_neuca_walkathlon_024

Maszerowali w szczytnym celu

Mateusz Bąk7 września 2019
school-2051711_1920

Podwójny rocznik w Toruniu. Do której trwają lekcje?

Mateusz Bąk5 września 2019
waly_mur_4.09.2019_3

Kolejne historyczne odkrycia na budowie! [FOTO]

Mateusz Bąk4 września 2019
image115191-e1537215407853-1000x600

Śniadaniowa impreza w Parku Miejskim!

Mateusz Bąk4 września 2019
dsc_1144_0

Karmiące matki od dziś mają swoje ławki!

Mateusz Bąk29 sierpnia 2019