fbpx
Miasto

Zaleski: Nadszedł czas samoograniczeń [WIDEO]

(fot. YouTube)
Zaleski: Nadszedł czas samoograniczeń [WIDEO]
Mateusz Bąk
REAKCJE

14 marca w Urzędzie Miasta Torunia zorganizowano posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Prezydent Torunia zwołał to spotkanie w związku z ogłoszonym przez ministra zdrowia stanem zagrożenia epidemicznego

Podczas posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego rozmawiano o najważniejszych tematach dotyczących funkcjonowania miasta Torunia i powiatu toruńskiego przez kilka najbliższych dni.

– Minister Zdrowia stwierdził zagrożenie na obszarze Rzeczpospolitej, dlatego byłem zobowiązany, aby zwołać takie spotkanie. Rozmawialiśmy m.in. o przygotowaniu placówek zdrowia do przyjęcia osób z podejrzeniem koronawirusa. To szczególnie istotne. W Toruniu działa Oddział Obserwacyjno-Zakaźny WSZ przy ul. Krasińskiego, który w całości jest przygotowany na przyjmowanie takich pacjentów. Musimy chronić leczących się w innych placówkach, aby nie docierali tam nosiciele wirusa – wyjaśnia prezydent Michał Zaleski. – Rozmawialiśmy także o stanie technicznym tego, co służy naszemu spokojnemu życiu: dostawach wody, odbiorze ścieków, wywozie śmieci, dostawach ciepła, tam gdzie istnieją miejskie sieci ciepłownicze, czy dostawach gazu. Informacje są bardzo optymistyczne – nie ma najmniejszych obaw, że w Toruniu i na terenie powiatu toruńskiego może zabraknąć wody.

Sprawnie funkcjonuje także transport publiczny. Miejski Zakład Komunikacji dokłada wszelkich starań, aby pojazdy były systematycznie dezynfekowane, a przyjazdy i odjazdy odbywały się bez opóźnień.

– Być może jest nas na ulicach mniej, ale najważniejsze jest to, co sami możemy dla siebie zrobić – możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez pozostanie w zaciszu domowym i spędzanie tam czasu. Dla tych, którzy zostając w domu potrzebują jakiegoś wsparcia i pomocy, funkcjonujący w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Zespół Interwencji Kryzysowych będzie świadczyć taką pomoc – dodaje prezydent.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie uruchomił całodobowe numery telefonu 56 477 00 91 oraz 56 477 00 92, pod którymi mogą uzyskać wsparcie osoby starsze lub niepełnosprawne, które są pozbawione pomocy ze strony swoich bliskich.

Prezydent Michał Zaleski apeluje również, aby w miarę możliwości, ograniczyć także wizyty w urzędach i instytucjach publicznych i próbować załatwić swoją sprawę przez telefon czy e-mail. Prosi także o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń.

– Chrońmy siebie nawzajem! Traktujmy to przesłanie bardzo poważnie, to najlepsze co możemy zrobić. Jeżeli chcemy zgromadzić się w kościele, to nie może być nas więcej niż 50 osób. Jeżeli chcemy udać się na zakupy do centrum handlowego to tylko na zakupy spożywcze. Czynne będą także apteki i drogerię oraz pralnie. Cała pozostała działalność w centrach handlowych będzie wstrzymana. Nadszedł czas samoograniczeń – tłumaczył prezydent Zaleski.

Ograniczenia nie dotyczą działalności firm. Nie ma najmniejszych obaw jeżeli chodzi o zaopatrzenie w produkty podstawowe. Dostawy do placówek handlowych są rytmiczne i systematycznie uzupełniane. Możemy spokojnie robić zakupy, także myśląc o tym by zbyt często nie wychodzić z domu.

źródło: torun.pl

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
Monument of great astronomer Nicolaus Copernicus, Torun, Poland

Kopernik i pierniki, czyli jedziemy w odwiedziny do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl10 sierpnia 2020
pexels-photo-1454360

Uczniowie wrócą do szkół

Mateusz Bąk5 sierpnia 2020