fbpx
Miasto

Zaleski: Nadszedł czas samoograniczeń [WIDEO]

(fot. YouTube)
Zaleski: Nadszedł czas samoograniczeń [WIDEO]
Mateusz Bąk
REAKCJE

14 marca w Urzędzie Miasta Torunia zorganizowano posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Prezydent Torunia zwołał to spotkanie w związku z ogłoszonym przez ministra zdrowia stanem zagrożenia epidemicznego

Podczas posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego rozmawiano o najważniejszych tematach dotyczących funkcjonowania miasta Torunia i powiatu toruńskiego przez kilka najbliższych dni.

– Minister Zdrowia stwierdził zagrożenie na obszarze Rzeczpospolitej, dlatego byłem zobowiązany, aby zwołać takie spotkanie. Rozmawialiśmy m.in. o przygotowaniu placówek zdrowia do przyjęcia osób z podejrzeniem koronawirusa. To szczególnie istotne. W Toruniu działa Oddział Obserwacyjno-Zakaźny WSZ przy ul. Krasińskiego, który w całości jest przygotowany na przyjmowanie takich pacjentów. Musimy chronić leczących się w innych placówkach, aby nie docierali tam nosiciele wirusa – wyjaśnia prezydent Michał Zaleski. – Rozmawialiśmy także o stanie technicznym tego, co służy naszemu spokojnemu życiu: dostawach wody, odbiorze ścieków, wywozie śmieci, dostawach ciepła, tam gdzie istnieją miejskie sieci ciepłownicze, czy dostawach gazu. Informacje są bardzo optymistyczne – nie ma najmniejszych obaw, że w Toruniu i na terenie powiatu toruńskiego może zabraknąć wody.

Sprawnie funkcjonuje także transport publiczny. Miejski Zakład Komunikacji dokłada wszelkich starań, aby pojazdy były systematycznie dezynfekowane, a przyjazdy i odjazdy odbywały się bez opóźnień.

– Być może jest nas na ulicach mniej, ale najważniejsze jest to, co sami możemy dla siebie zrobić – możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez pozostanie w zaciszu domowym i spędzanie tam czasu. Dla tych, którzy zostając w domu potrzebują jakiegoś wsparcia i pomocy, funkcjonujący w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Zespół Interwencji Kryzysowych będzie świadczyć taką pomoc – dodaje prezydent.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie uruchomił całodobowe numery telefonu 56 477 00 91 oraz 56 477 00 92, pod którymi mogą uzyskać wsparcie osoby starsze lub niepełnosprawne, które są pozbawione pomocy ze strony swoich bliskich.

Prezydent Michał Zaleski apeluje również, aby w miarę możliwości, ograniczyć także wizyty w urzędach i instytucjach publicznych i próbować załatwić swoją sprawę przez telefon czy e-mail. Prosi także o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń.

– Chrońmy siebie nawzajem! Traktujmy to przesłanie bardzo poważnie, to najlepsze co możemy zrobić. Jeżeli chcemy zgromadzić się w kościele, to nie może być nas więcej niż 50 osób. Jeżeli chcemy udać się na zakupy do centrum handlowego to tylko na zakupy spożywcze. Czynne będą także apteki i drogerię oraz pralnie. Cała pozostała działalność w centrach handlowych będzie wstrzymana. Nadszedł czas samoograniczeń – tłumaczył prezydent Zaleski.

Ograniczenia nie dotyczą działalności firm. Nie ma najmniejszych obaw jeżeli chodzi o zaopatrzenie w produkty podstawowe. Dostawy do placówek handlowych są rytmiczne i systematycznie uzupełniane. Możemy spokojnie robić zakupy, także myśląc o tym by zbyt często nie wychodzić z domu.

źródło: torun.pl

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021