fbpx
News

“Coś w magistracie stanęło w miejscu” – Lenz o przeszłości i swojej wizji Torunia

(fot. Mateusz Pająk/chillitorun.pl)
“Coś w magistracie stanęło w miejscu” – Lenz o przeszłości i swojej wizji Torunia
Mateusz Bąk
REAKCJE

Kampania wyborcza rozkręciła się na dobre, a kandydaci na prezydentów Torunia co rusz dzielą się swoimi koncepcjami dla naszego miasta. Wczoraj briefing prasowy zorganizował Tomasz Lenz, który nie omieszkał też skrytykować rządów Michała Zaleskiego

Poseł Platformy Obywatelskiej ubolewa nad słabymi perspektywami rozwoju i pracy dla młodych ludzi.

– Startuję z myślą, aby Toruń był lepszy – mówi Tomasz Lenz. W ostatnich latach z Torunia wyjechało tysiące młodych ludzi. Nie ma miejsc pracy z dobrymi wynagrodzeniami. To poważny problem dla ludzi młodego pokolenia. Tracimy ogromny potencjał osób z dobrym wykształceniem.

(fot. Mateusz Pająk/chillitorun.pl)

(fot. Mateusz Pająk/chillitorun.pl)

Lenz poruszył m.in. temat parkingów, dróg czy komunikacji miejskiej.

– Tabor w MZK jest bardzo przestarzały – dodaje kandydat na prezydenta Torunia. – Bilety na komunikację miejską w Toruniu są stosunkowo drogie. Proponuję stopniowe obniżanie cen.

Poseł podkreślił, że najważniejsze inwestycje w naszym mieście, typu nowy most czy hala na Bema, przeprowadzono za rządów Platformy Obywatelskiej. Jak uważa, od czterech lat dzieje się niewiele.

– Dlaczego nie jest realizowana zapowiadana na początku kadencji rewitalizacja i przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego? – Pyta Tomasz Lenz. – Co się dzieje z dziurą na terenie Uniwersamu? Nieumiejętnie przeprowadzono przetarg na rower miejski. Słusznie zamknięto basen na Bażyńskich, ale miasto źle skalkulowało koszty budowy nowego, ponieważ najniższa oferta przetargowa wynosi 51 mln zł, a miasto założyło, że wydana co najwyżej 35 mln. Coś w magistracie się zatarło, coś stanęło w miejscu.

(fot. Mateusz Pająk/chillitorun.pl)

(fot. Mateusz Pająk/chillitorun.pl)

Lenz przyznaje, że jest remontowana Łódzka czy Kaszownik, choć jak na ten czas to bardzo mało. Odniósł się też do pomysłu budowy kolejnego drogowego mostu w Toruniu, który miałby powstać na granicy miasta z gminami Zła Wieś Wielka i Nieszawka.

– Nie wielkie inwestycje będą moim celem – stwierdza polityk. – Zgadzam się na budowę trzeciego mostu, ale to jest daleka przyszłość. Nie chcę obiecywać czegoś, co pewnie będzie realizować inny prezydent za 50 lat. Chciałbym poruszyć inną, ważniejszą kwestię. Jak to jest, że prezydent Zaleski nie mówi nic na temat postawienia mostu pontonowego na wysokości mostu Piłsudskiego, który będzie pomagał w przemieszczaniu się w czasie remontu starej przeprawy.

Lenz przedstawił też innowacyjny pomysł z zakresu oświaty. Postuluje, aby szkolne klasy liczyły mniej uczniów.

– Chciałbym, aby maksymalnie w jednej klasie uczyło się osiemnaścioro dzieci tak, by nauczyciel miał bliski kontakt z uczniem, zobaczył, z czym sobie radzi lub nie i odpowiednio przygotował go do życia – proponuje Lenz. – Uważam też, że toruńscy nauczyciele powinni dostawać granty od miasta za udoskonalanie i prowadzenie dodatkowych zajęć z uczniami.

(fot. Mateusz Pająk/chillitorun.pl)

(fot. Mateusz Pająk/chillitorun.pl)

Duży problem w Toruniu stanowi mała liczba żłobków i przedszkoli.

– Przypomnę, że w tym roku działy się dantejskie sceny, gdy rodzice stali od drugiej w nocy, aby zapisać dzieci do przedszkola – kończy Tomasz Lenz. – Wiem, że zapowiedziano budowę nowych obiektów szkolnych. Pytam tylko, dlaczego po szesnastu latach rządów.

Co sądzicie o kandydaturze Tomasza Lenza? Czy zgadzacie się z jego słowami? Czekamy na Wasze opinie! Wybory już 21 października.

News
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale News

firefighter-807379_960_720

Pożar w Kamionkach wzdłuż linii kolejowej!

Mateusz Bąk20 kwietnia 2019
wloclawska_04_2019

Trwa przebudowa Włocławskiej. Do kiedy potrwają prace?

Mateusz Bąk19 kwietnia 2019
electric-car-2783573_1280

Toruń z kolejną stacją do ładowania samochodów

Mateusz Bąk19 kwietnia 2019
02_plac_artylerii_polskiej-768x432

Zielone światło na pierwszy etap remontu placu Rapackiego!

Mateusz Bąk19 kwietnia 2019
20170408_180_DSC00206_MAL

Kult kolejną gwiazdą Piernikaliów!

Mateusz Bąk18 kwietnia 2019
Fot. Michał Walkowski

Rondo turbinowe na wykończeniu! Trwa malowanie oznakowania poziomego

Mateusz Bąk12 kwietnia 2019
hand-2984109_960_720

Poniedziałkowa kawa od MZK

Aleksandra Pladzyk11 kwietnia 2019
Bilety MZK

Zmiany otwarcia kas biletowych MZK

Aleksandra Pladzyk10 kwietnia 2019
classroom-2093743_960_720

Strajk toruńskich nauczycieli w liczbach

Mateusz Bąk8 kwietnia 2019