fbpx
News

Dyrektor RDLP w Toruniu: uprzątniemy las i zagospodarujemy drewno do połowy 2019 r.

(fot. archwium)
Dyrektor RDLP w Toruniu: uprzątniemy las i zagospodarujemy drewno do połowy 2019 r.
Jakub Strzelka
REAKCJE

Planujemy uprzątnąć lasy zniszczone przez nawałnice i zagospodarować drewno do końca 2018 r., ale w przypadku nadleśnictwa Rytel, gdzie szkody są największe, do połowy 2019 r. – zapowiedział dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek.

To była największa tragedia w historii polskich lasów, przynajmniej od 1924 r., kiedy powstały Lasy Państwowe. Dotychczas największe szkody mieliśmy po pożarach 10-16 sierpnia 1992 r., kiedy spłonęło 40 tys. ha, a najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Kuźni Raciborskiej (RDLP Katowice), Solca Kujawskiego i Cierpiszewa (RDLP) i Potrzebowic (RDLP Piła) – podkreślił Kaczmarek.

Według wstępnych szacunków w tym roku w lasach toruńskiej RDLP nawałnice zniszczyły ok. 23,3 tys. drzew, a trzeba będzie usunąć ok. 4 mln m sześc. drewna. W części leżącej w woj. kujawsko-pomorskim powalonych zostało 9 tys. ha drzew (1,5 mln sześc. drewna), a w części województwa pomorskiego – 14,3 tys. ha (2,5 mln sześc. drewna). Planowo w ciągu roku we wszystkich nadleśnictwa podległych dyrekcji pozyskuje się ok. 2 mln sześc. drewna.

Termin uprzątnięcia lasów i zagospodarowania drewna określiliśmy po wielu dyskusjach, ocenie potencjału, jak jest możliwy do ściągnięcia z całej Polski. Czy nam się to uda? Jestem optymistą. Mieliśmy klęskę w Trzebcinach, po przejściu trąby powietrznej 14 lipca 2012 r., kiedy zniszczone zostało 500 ha lasów. Wtedy zgłosiło się 100 zakładów usług leśnych, które dysponują urządzeniami wielospecjalistyczni harvester. Mam nadzieję, że teraz też zgłosi się wiele firm. Wszystko będziemy prowadzić bez przetargów, z powiadomieniem prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Stawki będziemy negocjować – mówił dyrektor RDLP.

Kaczmarek zaznaczył, że Lasy Państwowe są w stanie uprzątnąć i zagospodarować zniszczone tereny z własnych pieniędzy, gdyż mają rezerwy na takie przypadki. “Nie będziemy wyciągać ręki do budżetu” – dodał

Dyrektor RDLP przyznał, że nie wie, jak zareaguje rynek przy tak dużej podaży – ok. 7-8 mln sześc. w skali kraju, czy jest w stanie wchłonąć drewno, czy potencjał zakładów drzewnych jest tak duży i jak to wpłynie na ceny.

Będzie masa drewna pełnowartościowego, ale też jakaś część drewna odpadowego, opałowego jak również energetycznego – jakieś 20-30 proc. całości. Akurat parę miesięcy temu dyrektor Lasów Państwowych podjął inicjatywę składów energetycznych. U nas taki skład będzie w Solcu Kujawskim, mamy już projekt. Jeśli nie sprzedamy wszystkiego drewna, będziemy wozić je na place składowe, a następnie przez 2-3 lata będziemy sprzedawać drewno na cele energetyczne – mówił.

Kolejnym etapem będzie zalesienie terenów, z których zostanie usunięte drewno.

Jak policzyłem, będziemy potrzebować ok. 240 mln sadzonek. Na szczęście zachowaliśmy wszystkie szkółki, a był taki trend likwidacji szkółek. Pobudowaliśmy pod Toruniem jedną z najnowocześniejszych w Europie szkółek kontenerowych, która produkuje systemem zakrytym korzeniowym 4 mln sadzonek rocznie, a może produkować 5 mln rocznie. Obsiew w szkółkach w tym roku, a także w przyszłym musi być całkowity. Na szczęście 40 proc. gruntów ugorowaliśmy, gleba odpoczęła i to teraz wykorzystamy. Za trzy lata zaczniemy proces odnawiania lasów – podkreślił dyrektor.

Leśnicy zamierzają “przebudować” las. Na tereny zniszczonych lasów, głównie sosnowych chcą wprowadzić gatunki liściaste, aby była maksymalna różnorodność gatunkowa. Takie lasy są m.in. bardziej stabilne, odporne na szkodniki. Zwracają uwagę, że brakuje im nasion dębu i buku, a te obradzają co 4-6 lat.

Nie boimy się odnawiania lasów. Dla leśników samo odnawianie lasów to przyjemność, oczywiście nie przy takiej klęsce. Bardziej boimy się o drewno, bo w takich warunkach wilgotnościowych i cieple wchodzą grzyby i sinizna – dodał Kaczmarek.

RDLP w Toruniu, w związku ze zwiększonymi zadaniami, zapowiedziała, że będzie przyjmować do pracy z wykształceniem leśnym, zainteresowanych pracą jako podleśniczy.

PAP

News
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale News

hush-naidoo-jade-photography-yo01z-9hqaw-unsplash1 (1)

Koszty pakietów medycznych

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
Job seeker with newspaper and laptop looking for vacancies

Perspektywy zawodowe w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
marihuana

Toruńska Policja złapała nieletniego z torbą pełną marihuany!

Hubert Grabowski9 października 2020
IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
IMG-20200831-WA0011

„Bezpieczny powrót z Wakacji” – prędkość najczęstszą przyczyną zatrzymań

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
technology-2500010_1920

Kradzież alkoholu ze sklepu na Bydgoskim. Mamy wideo z wizerunkiem sprawców!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020