fbpx
Komunikacja

Lepszy dostęp do kolei dla Torunia. Jakie będą efekty prac?

Toruń zyska lepszy dostęp do kolei (fot. torun.pl)
Lepszy dostęp do kolei dla Torunia. Jakie będą efekty prac?
Konrad Marzec
REAKCJE

Już niedługo rozpoczną się prace pomiędzy stacjami Toruń Główny i Toruń Wschodni. PKP Polskie Linie Kolejowe SA, PKP SA i Miasto Toruń podpisali porozumienie w sprawie poprawy komunikacji w ramach programu BiT City

Sprawniejsze przejazdy w aglomeracji toruńskiej, wygodny peron Toruń Miasto i dostosowanie infrastruktury pasażerskiej do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się – takie m.in. mają być efekty prac.

Podpisane 9 lipca 2018 roku przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA, PKP SA i Miasto Toruń porozumienie w sprawie realizacji zadania „Modernizacja linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny – Toruń Wschodni wraz z infrastrukturą dworcową oraz budową nowych przystanków kolejowych w Toruniu – BiT City II” ma zapewnić lepszy dostęp mieszkańców Torunia do kolei. W spotkaniu wzięli udział: Andrzej Bittel – wiceminister infrastruktury, Andrzej Olszewski – członek zarządu PKP sa, Włodzimierz Żmuda – członek zarządu PKP PLK SA, a także Mikołaj Bogdanowicz – wojewoda kujawsko-pomorski, podsekretarz stanu Marzanna Drab i posłanka Iwona Michałek, jedna z inicjatorów porozumienia. Miasto Toruń reprezentowali: prezydent Michał Zaleski wraz z zastępcami Zbigniewem Fiderewiczem i Zbigniewem Rasielewskim.

– BiT City II to ważne przedsięwzięcie dla Torunia. Dzięki jego realizacji poprawi się komunikacja pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. Wkrótce, dzięki wspólnym pracom zaangażowanych podmiotów, pasażerowie będą mogli korzystać ze sprawniejszych przejazdów pociągami. Wyremontowane zostaną perony oraz dworce, które będą dostosowane do osób z niepełnosprawnością. Wspólny wysiłek spółek kolejowych oraz miasta sprawi, że Toruń uzyska nowoczesny i sprawny transport publiczny mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Wartość podpisanego trójstronnego porozumienia to ponad 9 mln zł netto. Projekt jest przewidziany do dofinansowania z wykorzystaniem środków unijnych.

W ramach projektu PKP SA zmodernizuje także dwa dworce – Toruń Miasto i Toruń Wschodni. Dzięki pracom pasażerowie będą mogli korzystać z nowoczesnych i komfortowych przestrzeni dworcowych. Zarówno Toruń Miasto, jak i Toruń Wschodni będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Oczywiście, zachowane zostaną zabytkowe walory budynków.

Modernizacja odbywa się w ramach prowadzonego przez PKP SA Programu Inwestycji Dworcowych, który obejmie około 200 obiektów w całej Polsce.

– Cieszymy się, że możemy współtworzyć tak ważną dla miasta i regionu inicjatywę. W programach inwestycyjnych, które realizujemy, wspieramy rozwiązania spełniające potrzeby lokalnych społeczności. PKP SA zmodernizuje w Toruniu dwa dworce – Toruń Miasto i Toruń Wschodni. Stworzymy tym samym nowoczesne przestrzenie do obsługi podróżnych. ProjektBiT City II pokazuje, jak dobrze może układać się współpraca pomiędzy spółkami kolejowymi i samorządem – mówi prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.

Większy komfort obsługi

PKP Polskie Linie Kolejowe SA planują poprawę komfortu obsługi pasażerów na przystanku Toruń Miasto. Wyższy peron pozwoli pasażerom wygodniej wsiadać do pociągów. Zamontowane będą nowe ławki, system informacji pasażerskiej i funkcjonalne oświetlenie. Lepszy dostęp na peron zapewni przebicie się z tunelem na drugą stronę torów do ul. Chłopickiego. Peron zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Szczegółowy zakres prac określi dokumentacja przedprojektowa.

– Działania PKP Polskich Linii Kolejowych SA skupiają się na poprawie dostępu do kolei i komunikacji pomiędzy miastami oraz w aglomeracjach. Zaplanowane prace przyczynią się do dalszej poprawy połączeń kolejowych pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Już teraz, dzięki wcześniejszym pracom, czas przejazdu pomiędzy tymi miastami się skrócił. Ponadto, dzięki kolejnym inwestycjom, podróżni zyskają większy komfort obsługi – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Sprawne podróże koleją z Torunia do Kowalewa Pomorskiego i Jabłonowa Pomorskiego zapewni planowana dobudowa toru pod pl. Pokoju Toruńskiego. Zlikwiduje to „wąskie gardło” i zwiększy przepustowość linii. Umożliwi to jazdę większej liczbie pociągów.

Roboty obejmą także historyczny most kolejowy im. Ernesta Malinowskiego nad Wisłą. Pozwoli to na utrzymanie właściwych parametrów obiektu i zabezpieczenie go przed niszczeniem. Charakterystyczny most kratownicowy o pięciu łukach zostanie zabezpieczony przed korozją. Wyremontowane będą elementy konstrukcji oraz wymienione zostaną tory. Na kolejowym moście pojawi się chodnik dla pieszych i ścieżka rowerowa.

– Torunianie oraz nasi goście będą mieli do swojej dyspozycji kolejną przeprawę mostową. Po wybudowaniu nowego mostu drogowego im. Gen. Elżbiety Zawackiej i zaplanowanym do gruntownej modernizacji moście drogowym im. Józefa Piłsudskiego, również kolejowy most zostanie udostępniony dla pieszych i rowerzystów – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia. – Cieszy fakt, że dzięki współpracy miasta i spółek kolejowych zyskamy nowoczesną infrastrukturę, szybsze, bezpieczniejsze połączenia oraz trakt pieszo-rowerowy w sąsiedztwie starówki, który pełnić będzie także funkcję tarasu widokowego na toruński zespół staromiejski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – dodaje Zaleski.

Sprawne podróże będą też możliwe dzięki remontowi torów oraz sieci trakcyjnej na odcinku Toruń Miasto-Toruń Wschodni. Łącznie wyremontowana zostanie trasa o długości 5,8 km.

To kolejna edycja projektu BiT City. Służy on poprawie komunikacji – w tym kolejowej – w dwóch ważnych miastach (a także między nimi) w województwie kujawsko-pomorskim – Bydgoszczy i Toruniu. Już pasażerowie jeżdżą sprawniej i wygodniej pociągami między tymi miastami. Umożliwiła to realizacja pierwszej edycji programu BiT City. Skrócił się czas przejazdu po modernizacji torów łączących Toruń i Bydgoszcz.

Źródło: materiały prasowe Urzędu Miasta Torunia

Komunikacja
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale Komunikacja

2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
DSC1558-1000x600

Czy linie nr 18 i 22 zostaną wycofane? Prezydent wydał komunikat

Mateusz Bąk22 lipca 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

Miasto kupuje kolejne tramwaje

Mateusz Bąk22 lipca 2020
unnamed (1)

Radny i dwaj posłowie wystosowali apel do prezydenta! Chodzi o linie autobusowe

Mateusz Bąk21 lipca 2020
Toruń,_zabytkowy_tramwaj_na_Rynku_Staromiejskim

MZK oferuje na wynajem zabytkowy tramwaj. Cena?

Mateusz Bąk20 lipca 2020
18

Zmiany w MZK. Zawieszono linie nr 18 i 22!

Mateusz Bąk16 lipca 2020
DCIM/100MEDIA/DJI_2422.JPG

Czy do Ciechocinka wróci kolej?

Mateusz Bąk7 lipca 2020
tramwaje_zmiany_m_litwin-1

Trwa przetarg na modernizację torowisk tramwajowych

Mateusz Bąk17 czerwca 2020