fbpx
Miasto

Toruń coraz bardziej zielony. Wycinki drzew nie są problemem?

Toruń się zazielenia (fot. archiwum)
Toruń coraz bardziej zielony. Wycinki drzew nie są problemem?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

W Toruniu pojawia się coraz więcej zielonych terenów. Ostatnie tygodnie pięknej pogody sprawiły, że w całej okazałości można podziwiać nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów.

Dzięki miejskim inwestycjom coraz więcej zaniedbanych miejsc zamienia się w ogólnodostępne tereny rekreacji i wypoczynku. W 2016 roku zagospodarowano obszar przy ul. Świętopełka. Powstały tam alejki, ławki i punkt widokowy. Zmienił się również teren przy blokach za ekranami Trasy Średnicowej, na wysokości ul. Wybickiego, gdzie powstał urządzony skwer z placem zabaw, boiskiem i siłownią plenerową.

W 2017 roku spróchniałe i zagrażające bezpieczeństwu kierowców i przechodniów drzewa wycięto m.in. na ul. Piastowskiej i przy Fosie Staromiejskiej. W sumie w całym Toruniu posadzono w ubiegłym roku 3780 sztuk nowych drzew, a usunięto natomiast ok. 1700.

Nowe drzewa zostały zasadzone głównie w pasach drogowych m.in. przy Szosie Okrężnej, Szosie Lubickiej, Trasie Średnicowej, Fosie Staromiejskiej, ul. Słowackiego i ul. Bydgoskiej. Na Bulwarze Filadelfijskim powstała dębowa Aleja Wiślana, a przy ul. Chopina – bylinowy Skwer Piernikowy, na którym rośnie botaniczna ciekawostka – drzewa pachnące piernikami.

W Toruniu nowym nabytkiem jest Ogród Muzyków, urządzony na terenie pomiędzy ulicami: Chopina, Bydgoską i al. 500-lecia. Na skwerze wokół pomnika Stanisława Moniuszki powstały nowe alejki spacerowe i plac zabaw złożony z urządzeń przypominających instrumenty muzyczne. Teren obsadzono nową zielenią i wyposażono w nowe ławki, kosze, stojaki rowerowe i oświetlenie.

Od początku kwietnia podziwialiśmy liczne już w całym mieście rabaty kwiatowe obsadzone roślinami cebulowymi: tulipanami, narcyzami, szafirkami, krokusami i innymi gatunkami. Takie skwery można napotkać m.in. przy placu NOT, placu Rapackiego, ul. Poznańskiej, pasie drogowym ulic Podgórska/Łódzka, Konstytucji 3 Maja/Ślaskiego.

Jeśli chodzi o Trasę Średnicową, to przybyło też prawie 2 km żywopłotów (ul. Rybaki, Słowackiego, Mickiewicza, Andersa, Iwanowskiej, Sienkiewicza, Konstytucji 3 Maja, Trasa Średnicowa, Popiełuszki, Szuwarów) oraz 250 m2 tzw. skupin (ul. Püfferów, Rondo Batorego/Pod Dębową Górą, teren rekreacyjny przy ul. Chrzanowskiego).

Na ten rok planowane jest m.in. nowe zagospodarowanie zieleńca na placu Rapackiego, za pomnikiem Piłsudskiego. Zostaną tam posadzone krzewy hortensji i nowe byliny. Miasto przygotowuje też kolejne, duże przedsięwzięcia do realizacji, m.in. zagospodarowanie turystyczno – rekreacyjne lasów miejskich na Rudelce, terenów na osiedlu JAR, parku Glazja przy ul. Waryńskiego i rewitalizację Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej.

Autor: Wiktoria Bogumin

Źródło: torun.pl

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021