fbpx
Publicystyka i reportaż

Rodzice bronią zwolnionego trenera, dyrekcja zamilkła – o co chodzi w sprawie trenera Kierzkowskiego?

Trener Kierzkowski jest uważany za jednego z najlepszych toruńskich specjalistów w swoim fachu (fot. Facebook)
Rodzice bronią zwolnionego trenera, dyrekcja zamilkła – o co chodzi w sprawie trenera Kierzkowskiego?
Marcin Lewicki
REAKCJE

Głośna sprawa Łukasza Kierzkowskiego trafiła już do prokuratury. Oskarżany o rasizm trener, broni się, że jego komentarz nie wynikał z poglądów, a niepotrzebnych nerwów. Zdaje sobie sprawę, że popełnił błąd, ale kara jest niewspółmierna do czynu. Do głosu dochodzą również rodzice, którzy zdecydowanie bronią trenera i nie zgadzają się z decyzją dyrekcji ZSMEiE i K-PZPN. My wyjaśniamy całą sprawę

O co chodzi w tej aferze? Jeden z toruńskich portali dwa miesiące temu rozpoczął cykl materiałów o trenerze Łukaszu Kierzkowskim (byłym pracowniku Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu, oraz Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej), który skomentował opublikowany tam tekst. W komentarzu do artykułu o pobitym w Toruniu Turku, trener stwierdził, że obywatel Turcji mógł „cwaniakować” i przez to został pobity (cały komentarz poniżej).

screen1

W sprawę bardzo emocjonalnie zaangażowali się dziennikarz portalu, oraz znany ze skrajnych lewicowych poglądów Arkadiusz Brodziński, manager sportowy.

W momencie ich interwencji pojawiają się jednak nieścisłości i wątpliwości.

Owszem, poniosły mnie emocje, ale nie jest to powód do zwolnienia. Głupotą jest oskarżanie mnie o rasizm, bo sam mam wielu znajomych o innym kolorze skóry, czy innych poglądach – mówi trener Kierzkowski, który podkreśla, że ani razu nie zapytano go o zdanie i nie miał możliwości obrony. – Umawiałem się z panią dyrektor Łopatko, że przeproszę za komentarz, który został rozdmuchany do granic absurdu. Niedane mi było tych przeprosin opublikować

Rzeczywiście, trener przygotował obszerne przeprosiny i chciał zakończyć sprawę. Interwencja zaangażowanych w aferę osób poskutkowała jednak zwolnieniem trenera z posad – zarówno w Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych jak i K-PZPN. Ciekawe są przyczyny zwolnienia – według władz szkoły jest to „utrata zaufania do pracownika”.

Sprawdziliśmy – owa przyczyna jest niezgodna z art. 30 § 4 kodeksu pracy. Brak zaufania do pracownika może być powodem zwolnienia tylko z powodów obiektywnych, które orzeka sąd. Powód wypowiedzenia umowy musi być więc w pełni konkretny.

img_20160914_144834

Gdy wydawało się, że to koniec, to po zwolnieniu trenera rozpoczęła się prawdziwa wojna z jego osobą. Brodziński, który w komentarzach internetowych też nie przebiera w słowach, zaciekle pod każdym tekstem atakuje Kierzkowskiego. Sprawa trafiła również do prokuratury. W międzyczasie posądzono Kierzkowskiego o… gloryfikowanie Adolfa Hitlera(!). Wszystko przez to, że polubił film, w którym występuje dyktator III Rzeszy.

To już kompletny absurd – mówi zainteresowany. – Polubiłem ten film tylko ze względu na jego treść historyczną. Jestem osobą, która kocha swój kraj, a żaden patriota nie będzie popierał takiego zbrodniarza jak Hitler.

Przeciwko trenerowi wyciągnięto bardzo poważne działa, a w niektórych artykułach (pomimo braku zarzutów prokuratorskich) jego nazwisko przedstawiano… inicjałem, na wzór kryminalistów.

Warto podkreślić, że znana antyrasistowska organizacja Toruń bez ksenofobii nie do końca podzielała decyzję o zwolnieniu trenera.bezksenofobii

Według rodziców cała sprawa jest skandaliczna. W rozmowach z kilkoma opiekunami wychowanków trenera otrzymaliśmy obraz osoby szalenie sympatycznej, kompetentnej i znającej się na swoim fachu. Stanowisko rodziców jest zgodne – szkoła pod wpływem nagonki popełniła ogromny błąd

Trener Kierzkowski współpracował z moim synem bardzo długo, znam go już dziesięć lat – mówi Maciej Kamiński, tata Kacpra, który gra teraz w Wiśle Płock. – Pan Łukasz bardzo angażował się w treningi i jest świetnym specjalistą. Podkreślam, że jest bardzo dobrym pedagogiem. Popełnił może mały błąd, ale kara jest absurdalnie wysoka. Wielu rodziców potwierdza moje zdanie. Będziemy bronić trenera Kierzkowskiego. To nie jest osoba słynąca z nienawiści.  Dzięki niemu wielu młodych ludzi wyszło na porządnych obywateli.

Łukasz Kierzkowski również podkreśla, że jest zaskoczony całym obrotem sprawy. Dotychczas jego pracodawcy byli bardzo zadowoleni z jego pracy i zaangażowania.

Niestety, nie dostaliśmy odpowiedzi, dlaczego trener Kierzkowski nie miał prawa do obrony, a instytucje, które poddały się zewnętrznemu wpływowi wyraźnie nabrały wody w usta. Dyrektor ZSMEiE Małgorzata Łopatko przekładała spotkanie z nami, a później nie odbierała telefonu. Wyraźnie unikała odpowiedzi na pytania związane z trenerem. W pierwszej (i jedynej, mało konkretnej) rozmowie stwierdziła tylko, że „nie będzie udzielała odpowiedzi telefonicznej, a sprawa została wyjaśniona”. K-PZPN natomiast nie odbierał od naszej redakcji telefonów.


Od redakcji:

Nie popieramy i nigdy nie będziemy popierać rasizmu i podobnych. Zdecydowanym zaprzeczeniem obiektywizmu jest jednak brak umożliwienia obrony oskarżanemu człowiekowi, który przyznaje się do emocji, ale w żadnym wypadku nie chce być kojarzony z rasizmem. Przy domniemaniu niewinności, które (jeszcze, miejmy nadzieję, że jak najdłużej) obowiązuje w naszym kraju, stwierdzanie winy bez wysłuchania dwóch stron jest nadużyciem i zachowaniem karygodnym. Naszym zadaniem jest przedstawienie wizji dwóch stron, a Państwu – naszym czytelnikom – zostawiamy ocenę sytuacji.

Do sprawy z pewnością wrócimy

Publicystyka i reportaż

Więcej w dziale Publicystyka i reportaż

casino-3491253_960_720

Najpopularniejsze automaty do gier

Redakcja ChilliTorun.pl24 marca 2020
Josef_Thorak_-_Kopernikus2

Kolejny pomnik Kopernika w Toruniu?

Mateusz Bąk20 lutego 2020
07 - hak - obrotnica do spawania ZEWN

Szybkie i efektywne spawanie na miarę XXI wieku. Sprawdź, jakich przyrządów używają najlepsi i jak na nich pracują

Redakcja ChilliTorun.pl7 lutego 2020
players-green-football-football-match-football-pitch-sports-ground

Ludzie Sportu Związani z Lublinem

Redakcja ChilliTorun.pl4 lutego 2020
07 - afterweb - pozycjonowanie stron internetowych-Wrocław 2 ZEWN

Pozycjonowanie dla bystrzaków: czy w 2020 da się samodzielnie wywindować witrynę www na szczyt listy Google’a?

Redakcja ChilliTorun.pl30 stycznia 2020
wkroczeniewojskpolskichdotor18stycznia1920a

Upragniony powrót do Ojczyzny – 10 faktów z historii oswobodzenia Torunia!

Mateusz Bąk18 stycznia 2020
mzk

O historii miejskich autobusów słów kilka

Mateusz Bąk18 listopada 2019
głowne wiersze

Jan Kasprowicz – wyjątkowy, polski poeta

Redakcja ChilliTorun.pl21 października 2019
69141745_10157649292833833_2890202245029167104_o

Flaga Kujaw i Pomorza powiała na krańcach świata

Mateusz Bąk15 września 2019