fbpx
Miasto

Skwer im. Marszałka Piłsudskiego? Czas Mieszkańców wychodzi z własną propozycją

Bezimienny plac w centrum miasta przyjmie imię Marszałka? (fot. Wikipedia)
Skwer im. Marszałka Piłsudskiego? Czas Mieszkańców wychodzi z własną propozycją
Marcin Morkowski
REAKCJE

Ciągle nierozstrzygnięte pozostają dyskusje odnośnie nadania nazwy miejskiemu skwerowi pomiędzy aleją Jana Pawła II, 500-lecia Torunia oraz ulicami Chopina, Mickiewicza i Alojzego Tujakowskiego. Są już wstępne propozycje, jednak klub radnych Czasu Mieszkańców wychodzi w własną koncepcją

Do tej pory w grę wchodziły dwa projekty – Skwer im. Żołnierzy Wyklętych lub Park im. Władysława Bełzy. Obie te propozycje są obecnie przedmiotem wzmożonej dyskusji w sferze publicznej. Na przeciw toczącym się sporom wychodzi Czas Mieszkańców, który również dorzuca swoją własną inicjatywę, w myśl której bezimienny jeszcze skrawek miejskiego terenu powinno się nazwać Skwerem im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uważamy, że nadanie nazw elementom przestrzeni publicznej (od parków po ulice) powinno być każdorazowo poprzedzone zebraniem opinii od mieszkańców – czytamy w oficjalnej informacji od klubu radnych Czasu Mieszkańców. – Radni nie podejmują tego typu decyzji dla siebie, ale dla wszystkich użytkowników tego miejsca. (…) Jednocześnie apelujemy, aby przestrzenie, którym chcemy nadać chwalebne nazwy miały odpowiednią jakość i funkcję.

Co prawda propozycja ze strony klubu radnych nie ma mocy projektu uchwały, poddanego pod głosowanie na Radzie Miasta, ale jak podkreślają sami inicjatorzy, został już złożony odpowiedni wniosek do Przewodniczącego Rady Miasta, Marcina Czyżniewskiego, o zainicjowanie szerszych konsultacji społecznych w tej sprawie.

Głównym argumentem w uzasadnieniu swojej propozycji, Czas Mieszkańców podaje, że nie ma i nigdy nie było w Toruniu ulicy im. Marszałka Piłsudskiego.

Może pora skorygować to historyczne niedociągnięcie i imieniem Marszałka nazwać skwer w sercu miasta? – kontynuują radni. – To miejsce, gdzie postać Józefa Piłsudskiego została przywołana fizyczną formą pomnika, wydaje się ku temu najstosowniejsze. Nie data jest w tym upamiętnieniu historycznej postaci najistotniejsza, ale warto przypomnieć, że niebawem obchodzić będziemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak zapowiadają radni klubu Czasu Mieszkańców, wniosek będzie przedstawiany oficjalnymi kanałami, żeby mieszkańcy mogli wyrazić swoją opinię na temat przedłożonej propozycji. Radni są przekonani, że w ten sposób spełnią swój lokalno-miejski obowiązek i uregulują tym samym zaległości w uhonorowaniu architektów polskiej niepodległości i tożsamości narodowej.

Miasto
Marcin Morkowski
@Morkowsky

Redaktor naczelny, współzałożyciel portalu ChilliTorun.pl. Publicysta, komentator. Prywatnie rubaszny jegomość, słynący z ciętej riposty

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020