fbpx
Siatkówka

Nie ma powodu do paniki – wywiad z prezesem Giacomini Budowlanych Toruń, Jarosławem Hausmanem

Jarosław Hausman (z lewej) uspokaja kibiców i prosi o cierpliwość (fot. Krzysztof Maliszewski/chillitorun.pl)
Nie ma powodu do paniki – wywiad z prezesem Giacomini Budowlanych Toruń, Jarosławem Hausmanem
Marcin Lewicki
REAKCJE

Giacomini Budowlani Toruń znakomicie rozpoczęli sezon, jednak toruńskie siatkarki przegrały dwa ostatnie spotkania z silnymi i utytułowanymi rywalami. Prezes klubu, Jarosław Hausman w wywiadzie dla nas uspokaja kibiców, przedstawia plan na przyciągnięcie ich na trybuny, oraz mówi o spłacie zadłużenia wobec byłych zawodniczek. Zapraszamy do lektury!

Chillitorun.pl: Po dwóch porażkach – sporadycznie, ale jednak – pojawiają się opinie, że dziewczynom po przegranych partiach strasznie obniża się wola walki, że trener Vettori źle poukładał zespół. Z czego wynikają takie opinie?

Jarosław Hausman: Choć w Toruniu wielu takich jeszcze nie ma, to myślę, że doświadczony i znający piłkę siatkową kobiet kibic takiego niepokoju nie będzie podzielał. To pierwszy nasz sezon w Orlen Lidze od 25 lat. Po drugie dysponujemy takim, a nie innym budżetem. Po trzecie, z całą pewnością nie można zgodzić się z tym, że zespołowi brakuje woli walki, albo ambicji.

CT: Kibicom pewnie chodzi o porażki w drugich setach. W pierwszych siatkarki prezentują się dobrze, a później przychodzi wysoka przegrana…

JH: Z całą pewnością nie jest to brak motywacji. Jeśli coś się dzieje, to łatwiej mówić o przewadze doświadczenia pozostałych zespołów Orlen Ligi. Tylko ŁKS był podobnie doświadczony do nas. Z każdym kolejnym meczem – włącznie z tym z Bielsko-Białą – nie byliśmy uważani za faworyta. W przypadku Trefla mamy do czynienia z bardzo młodym zespołem, ale bardzo zgranym. Grającym ze sobą od kilku lat. Ta gra w polu jest zdecydowanie lepiej poukładana.

CT: A z czego wynika problem zawodniczek zagranicznych? Świetnie gra Ewelina Ryznar, kapitalne partie rozgrywa Ilona Gierak, a np. Rebecca Pavan sprawia wrażenie pogubionej…

JH: Siatkówka jest najbardziej zespołowym, ze wszystkich gier zespołowych. Możemy wyobrazić sobie świetną akcję indywidualną jakiegoś koszykarza, czy piłkarza. Ciężko wyobrazić sobie taką akcję w siatkówce. Z całą pewnością nie będzie grać dobrze rozgrywająca, jak będzie słabsze przyjęcie, a atakująca nie będzie zdobywać punktów, jak gorzej zagra rozegranie. To zespół naczyń połączonych.

CT: Transfery zagraniczne są więc udane?

JH: Tak. Robiliśmy je późno, a mimo wszystko trafiły do nas bardzo dobre i doświadczone zawodniczki, które na pewno w najważniejszych momentach pokażą klasę.

CT: Przed dziewczynami mecz z Budowlanymi Łódź – tu też będzie ciężko, zespół z Łodzi to kandydat do medali…

JH: Każdy mecz jest ważny. Najważniejsze będą jednak mecze z zespołami, z którymi będziemy w stanie wygrać. KSZO, Pałac, Legionovia… W pozostałych meczach będziemy zbierać doświadczenie i walczyć. Każda z zawodniczek musi poznać swoją koleżankę na boisku i jej nawyki. To przewaga innych zespołów.

CT: Przejdźmy do kwestii frekwencji. Na początku sezonu była świetna, ale zaczyna się obniżać. To wynik słabszej gry zespołu?

JH: Jestem przeciwnikiem nazywania kibiców z Torunia „kibicami sukcesu”. Wśród tych 1000-1500 osób, grupa 300-400 osób to bardzo zaangażowani kibice piłki siatkowej. Oni są z nami na dobre i złe. Mamy oczywiście świadomość, że ciężko będzie podwyższać frekwencję przy porażkach. Kibice to sens projektu, jakim jest sport. Nie ma on sensu bez kibiców.

CT: Z jakiej frekwencji klub będzie zadowolony?

JH: Myślę, że jesteśmy w stanie spokojnie na każdy mecz przyciągać po 1500 osób. Nie mówię o średniej, bo ją powinny podwyższać takie spotkania jak derby z Pałacem Bydgoszcz, czy mecze z Chemikiem Police. Chcemy jednak budować grupę kibiców, która będzie z nami niezależnie od wyniku.

CT: Macie pomysł na to, jak to zrobić?

JH: Pracuje nad tym sztab ludzi i szeroko pojęty dział marketingu. To na pewno przyniesie efekty, ale trzeba na to poczekać. Odnoszę się tu do popularności siatkówki w Polsce.

CT: Wśród rozmów z kibicami i sympatykami drużyny często przewija się kwestia zadłużenia klubu. Dochodzą do nas też informacje, że byłe zawodniczki będą walczyły o zaległe pieniądze. Jak bardzo klub jest zadłużony i czy może to wpłynąć na losy zespołu?

JH: Zadłużenie klubu to kwestia kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednego wynagrodzenia i kilku premii dla byłych zawodniczek. Łącznie może to być kwota około 30 tysięcy złotych. Jestem przekonany, że do końca roku sobie z tym zadłużeniem poradzimy. Nie jest to zadłużenie, które wpływa na finansową kondycję klubu. Budżet klubu w granicach 1,8 miliona złotych jest zabezpieczony. Nasze kłopoty wynikają z tzw. cash flow, czyli przepływu środków finansowych. Ogromną część wartości na sezon otrzymujemy dopiero w nowym roku budżetowym, czyli w 2017. Podobnie jest z pieniędzmi z miasta.

CT: Możemy, więc uspokoić zawodniczki, że swoje pieniądze odzyskają, a kibiców, że sytuacja klubu jest stabilna?

JH: Taki jest cel. Jeżeli ktoś czuje się urażony, mam na myśli te zawodniczki, które czekają na zaległe środki to przepraszam i proszę jeszcze o chwilę cierpliwości. Wszystkie zaległości będą zapłacone.

Więcej w dziale Siatkówka

SONY DSC

Zbliża się Plaża Gotyku. W Toruniu zagrają też zagraniczne duety

Mateusz Bąk15 lipca 2020
siatkarkiazs230220-960x641

Siatkarki AZS UMK z historycznym awansem!

Mateusz Bąk19 maja 2020
IMG_0893-1000x600

Toruńska siatkówka w ruinie…

Mateusz Bąk20 stycznia 2020
finae_mo-czyzn9

Orlen Mistrzostwa Polski rozstrzygnięte!

Mateusz Bąk2 września 2019
4F5A1862

Kobieca siatkówka po toruńsku – czyli wielkie nadzieje i jeszcze większe długi

Marcin Morkowski2 września 2019
finae_kobiet36

Brzostek i Gromadowska mistrzyniami Polski!

Mateusz Bąk1 września 2019
bella

Toruń stolicą siatkówki plażowej!

Mateusz Bąk30 sierpnia 2019
42849434512_990d5c3df1_o

Wilfredo León gościem specjalnym Plaży Gotyku!

Mateusz Bąk6 czerwca 2019
Mesa_de_anotadores_de_voleibol-1000x600

Budowlani Toruń zakończyli sezon. Bezpieczne utrzymanie stało się faktem

Mateusz Bąk25 lutego 2019