fbpx
Siatkówka

Sportowe Podsumowanie Roku 2015 – Siatkówka

Czy 2016 rok będzie jeszcze lepszy dla toruńskich siatkarek? (fot. archiwum)
Sportowe Podsumowanie Roku 2015 – Siatkówka
Mateusz Bąk
REAKCJE

Rok 2015 był przełomowym dla zespołu Budowlanych Volley Toruń. Toruńskie siatkarki o mało nie otarły się o awans do Orlen Ligi, osiągając ostatecznie po raz pierwszy historii podium I Ligi Kobiet. W przerwie między sezonami włodarze klubu przebudowali nieco skład, czyniąc z Budowlanych jedną z najlepszych ekip zaplecza ekstraklasy

Historyczny sukces

Początek roku to przede wszystkim decydująca batalia o być albo nie być w fazie play-off. Toruńskie siatkarki nie musiały się jednak o to martwić. Korzystna pozycja w tabeli sprzyjała im przez okres zimowy. Rundę zasadniczą zakończyły ostatecznie na drugim miejscu, przypieczętowując swój awans pewnym zwycięstwem 3:0 z Sokołem SA Nike Węgrów. W meczu ćwierćfinałowym zespół z Torunia mierzył się z KS Jastrzębiem Borynia. Oba starcia poszły po myśli siatkarek Mariusza Soi, które nie oddały rywalkom nawet seta. Do pierwszego półfinału z ŁKS-em Łódź doszło 19 kwietnia. Mecz zwyciężyły Budowlane, w dwóch następnych triumfowały zaś łodzianki. Po nieudanej batalii o finał, toruniankom pozostała walka o brązowy medal. Dwumecz z Jokerem Świecie był – jak się okazało – formalnością. Budowlane zatriumfowały w obu starciach 3:0, a tym samym po raz pierwszy w historii zdobyły brązowy medal siatkarskiej I ligi kobiet.

Zaniedbania, kryzys… i odbudowa

Po wielkim sukcesie przyszedł czas na odpoczynek, regenerację i szykowanie formy na przyszły sezon. W międzyczasie Polski Związek Piłki Siatkowej ujawnił informacje na temat składu Orlen Ligi, co zakończyło spekulacje jakoby liczbę zespołów powiększono, dając tym samym awans drużynom z zaplecza ekstraklasy, w tym Budowlanym. Awans do najwyższej klasy rozgrywkowej za główny cel stawiał sobie prezes klubu Przemysław Łapiński. Zaniedbana zupełnie budowa składu na opcję pierwszoligową, słaba kondycja finansowa spółki po jednym roku działalności doprowadziły jednak do dymisji Łapińskiego. Wkrótce na łamach prasy huczano od plotek na temat ewentualnej pracy Łapińskiego w piłkarskiej spółce Elana Toruń – plotki ostatecznie rozwiał sam Łapiński.

Z dwunastu zawodniczek w klubie pozostało tylko sześć. Na przełomie czerwca i lipca wszystkie te braki jednak uzupełniono, a skład doznał niemałej korekty. Jako pierwszy ruch – transferowy hit, bowiem do drużyny Budowlanych dołączyła była zawodniczka ekstraklasowego Developresu Rzeszów – Karolina Filipowicz. Wkrótce nowymi zawodniczkami Budowlanych zostały także Marta Łukaszewska, Ilona Gierak, Aleksandra Stachowicz, Marzena Wilczyńska i Patrycja Wyrwa.

W drodze po kolejny sukces

Początek nowego sezonu był przejawem świetnej formy i dominacji w lidze zespołu Budowlanych. Z taką grą możemy być pewni, że torunianki powalczą w tym sezonie o najwyższe cele. Inauguracja sezonu miała miejsce 3 października. Dwa pierwsze starcia zespół Mariusza Soi pewnie wygrał 3:0. W kolejnym spotkaniu doszło do pojedynku dwóch niewątpliwie najsilniejszych drużyn tej ligi. Zespół Budowlanych podejmował ŁKS Łódź i niestety po wyrównanej batalii musiał uznać wyższość rywala. Mimo porażki, torunianki nie wypadły z formy, a w następnych spotkaniach radziły sobie lepiej. Ciekawie zapowiadało się też starcie z Karpatami Krosno. Mecz na szczycie poszedł po myśli torunianek, które pewnie zwyciężyły 3:0.

To nasz najlepszy mecz w sezonie – podsumował trener Mariusz Soja. – Czekaliśmy na taki twardy mecz w naszym wykonaniu. Drugi zespół tabeli grał z czwartym, a sety do 21, 15 i 16, co pokazuje, że była to różnica siły. Oczywiście można się trochę przyczepić, parę akcji mieliśmy nieudanych, ale nad tym pracujemy. Oby było tak, jak jest, że ta gra jest coraz lepsza, bo to jest najważniejsze – dodał szkoleniowiec Budowlanych.

Trener nie bez powodu uznał mecz za najlepszy w sezonie. Zwycięstwo torunianek i porażka w tej kolejce ŁKS-u pozwoliły awansować na szczyt tabeli rozgrywek. W ostatnim meczu tegorocznych zmagań uległy one jednak rywalkom Wisły Warszawa, co dało spadek na miejsce drugie. Choć ostatni mecz pozostawił niesmak, można mówić o udanym roku klubu Budowlani i jasno stwierdzić, iż siatkówka w naszym mieście nabiera coraz szerszego znaczenia. Niewykluczone, iż już za rok nasze siatkarki będą rywalizować w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Siatkówka
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Siatkówka

SONY DSC

Zbliża się Plaża Gotyku. W Toruniu zagrają też zagraniczne duety

Mateusz Bąk15 lipca 2020
siatkarkiazs230220-960x641

Siatkarki AZS UMK z historycznym awansem!

Mateusz Bąk19 maja 2020
IMG_0893-1000x600

Toruńska siatkówka w ruinie…

Mateusz Bąk20 stycznia 2020
finae_mo-czyzn9

Orlen Mistrzostwa Polski rozstrzygnięte!

Mateusz Bąk2 września 2019
4F5A1862

Kobieca siatkówka po toruńsku – czyli wielkie nadzieje i jeszcze większe długi

Marcin Morkowski2 września 2019
finae_kobiet36

Brzostek i Gromadowska mistrzyniami Polski!

Mateusz Bąk1 września 2019
bella

Toruń stolicą siatkówki plażowej!

Mateusz Bąk30 sierpnia 2019
42849434512_990d5c3df1_o

Wilfredo León gościem specjalnym Plaży Gotyku!

Mateusz Bąk6 czerwca 2019
Mesa_de_anotadores_de_voleibol-1000x600

Budowlani Toruń zakończyli sezon. Bezpieczne utrzymanie stało się faktem

Mateusz Bąk25 lutego 2019