fbpx
Kultura

Brak artystek w toruńskim CSW. Kontrowersje wokół wystawy “I po co nam wolność?”

Kontrowersje wokół wystawy w CSW (fot. archiwum)
Brak artystek w toruńskim CSW. Kontrowersje wokół wystawy “I po co nam wolność?”
Konrad Marzec
REAKCJE

W wystawie “I po co nam wolność” swoje prace prezentuje 37 artystów i jedna artystka. Kuratorem wystawy jest dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu Wacław Kuczma

Dyrektor znalazł się w ogniu krytyki. Powstała grupa inicjatywna pod nazwą „I po co nam wolność kobiet”, która przygotowała list otwarty, w którym zadano dyrektorowi Kuczmie konkretne pytanie „Dlaczego o pojęciu wolności mogą mówić tylko męscy twórcy?” Podpisało się pod nim ponad 400 osób, w tym uznane polskie twórczynie m.in. Katarzyna Kozyra czy Agnieszka Graff. Pozostał jednak bez odpowiedzi.

Podczas wernisażu wystawy zorganizowano happening, który nie zakłócał przebiegu. Kilkadziesiąt osób pojawiło się na nim w strojach z nazwiskami polskich artystek, które zdaniem uczestników happeningu powinny znaleźć się na poświęconej wolności wystawie.

Jak donosi portal Gazety Pomorskiej, dyrektor jak na razie nie chce podejmować dialogu. Grupa inicjatywna chciała zaprosić Wacława Kuczmę do wspólnej debaty.

– Uważamy, że taka dyskusja byłaby okazją umożliwiającą merytoryczną i edukacyjną rozmowę na ten ważny temat – pisali w piśmie do Wacława Kuczmy, który w odpowiedzi zaoferował przestrzeń instytucji na zorganizowanie dyskusji, lecz nie zgodził się wziąć w niej udziału. Gazeta Pomorska próbowała ustalić, dlaczego nie przystał na zaproponowane przez grupę warunki debaty.

– Uważam sprawę za zamkniętą i nie widzę powodu, dla którego miałbym brać udział w dyskusji na temat udziału artystek w wystawie – odpowiedział Wacław Kuczma, cytowany przez portal Gazety Pomorskiej. – Jednocześnie przypominam, że zaproponowałem organizatorom dyskusji skorzystanie z przestrzeni CSW – Czytelni lub Kina Centrum, jeśli w debacie chciałaby wziąć udział większa liczba osób – podkreślił dyrektor CSW.

Rzecz jasna odpowiedź zainteresowanego nie spodobała się grupie “I po co nam wolność kobiet?”. Efektem działań będzie debata, która grupa zorganizuje przed drzwiami CSW w piątek 29 czerwca o godzinie 17:00.

Źródło: pomorska.pl

Kultura
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale Kultura

joey-banks-f0ottonryuu-unsplash (1)

Co warto obejrzeć w Apple TV+?

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
milky-way-1023340_1280

Najlepsze seriale o kosmosie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
Muzeum_Twierdzy_Toruń

Uroczyste otwarcie wstrzymane przez COVID

Weronika Wiśniewska10 listopada 2020
DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020