fbpx
Miasto

Barwny orszak na setną rocznicą powrotu do macierzy

(fot. torun.pl)
Barwny orszak na setną rocznicą powrotu do macierzy
Mateusz Bąk
REAKCJE

Za sto dni – 18 stycznia 2020 roku Toruń będzie świętować setną rocznicę powrotu do wolnej Polski. Szereg akcji upamiętniających to wydarzenie rozpoczął się już dziś! Ulicami miasta przeszedł barwny orszak, a na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego odsłonięto historyczny monument  

Ulicami starówki we wspólny marsz w rytmie Poloneza wybrała się szkolna młodzież z 18 toruńskich szkół, samorządowcy i mieszkańcy. Na finał wszyscy zgromadzili się pod Ratuszem Staromiejskim, gdzie utworzyli „żywą” liczbę 100.

18 stycznia 2020 roku wszyscy torunianie będą radośnie wspominać moment, kiedy Błękitna Armia gen. Józefa Hallera wyzwoliła Toruń po mrocznych latach zaborów. Polskich żołnierzy przywitały tłumy wiwatujących torunian. To był niezwykle radosny i przełomowy moment, dlatego po stu latach chcemy go wspominać i cieszyć się z wolnego, niepodległego Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego odsłonięto dziś pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych, który odbudowano z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Torunia.

Ten pomnik powstał na wzór tego, który został wystawiony w 1937 roku w parku na Bydgoskim Przedmieściu, a w czasie II wojny światowej został zniszczony przez żołnierzy niemieckich. Symbolizował on bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy zginęli w walce o niepodległość Polski na dalekim froncie wschodnim – powiedział prof. Krzysztof Mikulski, prezes Towarzystwa Miłośników Torunia.

W sercu starówki monument zobaczymy najprawdopodobniej do końca pierwszej połowy 2020 roku. Potem wróci do swojego dawnego miejsca.

Setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Toruniu towarzyszyć będzie szereg wydarzeń. Przy okazji odsłonięcia pomnika prezydent Zaleski zapowiedział plebiscyt Torunianin 100-lecia i zachęcił do zgłaszania kandydatów w kategoriach: kultura, natura, sport, gospodarka, oświata i zdrowie.

Gospodarz Grodu Kopernika zachęcił również mieszkańców do odbierania toruńskich flag w punkcie informacyjnym głównego budynku Urzędu Miasta Torunia, by wywiesić je w dniu 18 stycznia 2020 roku.

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
Monument of great astronomer Nicolaus Copernicus, Torun, Poland

Kopernik i pierniki, czyli jedziemy w odwiedziny do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl10 sierpnia 2020