fbpx
Miasto

Blok operacyjny marzeń w szpitalu bielańskim [FOTO]

(fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP)
Blok operacyjny marzeń w szpitalu bielańskim [FOTO]
Mateusz Bąk
REAKCJE

Dwanaście znakomicie wyposażonych sal operacyjnych, funkcjonalnie zaplanowanych i działających w naprawdę wyśrubowanym reżimie bezpieczeństwa higienicznego, będzie miał nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Zakończenie rozbudowy placówki, mimo trudności związanych z epidemią Covid-19, jeszcze w tym roku!

Przestrzeń dla bloku operacyjnego jest przygotowywana na drugim piętrze nowego budynku głównego. To blisko 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Przewidziano 10 sal operacyjnych: neurochirurgiczną, ortopedyczną (artroskopową), ortopedyczno-urazową, laryngologiczną, okulistyczną, naczyniowo-kardiologiczną, dwie sale chirurgii laparoskopowej, a także salę ginekologiczną (laparoskopową) oraz ginekologiczno-urologiczną (również laparoskopową). Pozostałe dwie sale operacyjne będzie miał do dyspozycji zlokalizowany na parterze szpitalny oddział ratunkowy.

(fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP)

(fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP)

Dla zapewnienia sterylnej atmosfery we wszystkich salach zainstalowane zostały tak zwane sufity laminarne z nawiewem trójstopniowo oczyszczanego – ze wszystkich drobnoustrojów, pyłów i innych zanieczyszczeń – powietrza. Urządzenie zostanie tak ustawione, by czyste powietrze spływało w dół dokładnie nad stołem operacyjnym. Można to porównać do oczyszczającego prysznica. To technologia stosowana w wiodących ośrodkach medycznych.

(fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP)

(fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP)

Centralny blok operacyjny ma jeszcze tę zaletę, że jest to część szpitala dokładnie odizolowana od pozostałych jednostek placówki. Będą tu mogli przebywać jedynie operowani pacjenci, zespoły przeprowadzające operacje i, w określonym czasie, ekipy sprzątające. Chorzy przywożeni będą z oddziałów do specjalnego pomieszczenia, tzw. śluzy wjazdowej, a następnie do pomieszczeń, w których odbędą ostatnie przygotowania do zabiegu operacyjnego. Później trafią do sali operacyjnej. Po zakończonej operacji, przez śluzę wyjazdową, zostaną przewiezieni do sali wybudzeń. Tą samą drogą salę operacyjną opuści także personel medyczny.

(fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP)

(fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP)

W centralnym bloku operacyjnym przewidziano także szatnie dla personelu (na samą salę operacyjną wchodzi się w innym ubraniu niż to używane w pozostałych częściach szpitala), śluzę materiałową, czyli pomieszczenie przewidziane do krótkotrwałego przechowywania sterylnych materiałów, pomieszczenia przygotowawcze dla personelu wyposażone w stanowiska chirurgicznego mycia rąk, magazyny (między innymi sprzętu i czystej bielizny operacyjnej).

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Jej koszt to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł pochłania najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Zakończenia inwestycji spodziewamy się w czwartym kwartale 2020.

(fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP)

(fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP)

 

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
Monument of great astronomer Nicolaus Copernicus, Torun, Poland

Kopernik i pierniki, czyli jedziemy w odwiedziny do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl10 sierpnia 2020