fbpx
Miasto

Czas Mieszkańców kontra prezydent Zaleski czyli sprawa Starego Browaru powraca

Sprawa Starego Browaru trafiła do toruńskiej prokuratury (fot. Jakub Strzelka)
Czas Mieszkańców kontra prezydent Zaleski czyli sprawa Starego Browaru powraca
Jakub Strzelka
REAKCJE

W lutym tego roku radny Czasu Mieszkańców Maciej Cichowicz zadał pytanie Prezydentowi Michałowi Zaleskiemu, dotyczące sytuacji związanej ze sprzedażą i egzekwowaniem należności wynikających ze sprzedaży tzw. Starego Browaru. Co prawda, Prezydent odpowiedział, ale sprawa znalazła swój dalszy ciąg. W środę trójka radnych Czasu Mieszkańców złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez gospodarza miasta

Przedmiotem zawiadomienia jest niedopełnienie przez prezydenta lub urzędników wszystkich formalności związanych ze sprzedażą budynku tzw. Starego Browaru, znajdującego się przy ulicy Browarnej. Kamienica została sprzedana w 2006 roku, a w jej wnętrzu miał powstać hotel. Tymczasem od dziesięciu lat budynek stoi i niszczeje, a w środku nie dzieje się zupełnie nic, co jest niezgodne z umową sprzedaży. Według dokumentu odsetki płynące z powodu niedotrzymania umowy miały być naliczane już po trzech latach. Na konto gminy Toruń nie wpłynęła natomiast żadna kwota. W tym momencie odsetki wynoszą już 700 tysięcy złotych.

W ocenie Czasu Mieszkańców nie zostały dopełnione wszystkie formalności dotyczące sprzedaży obiektu, które zabezpieczałyby interes gminy. Stary Browar został sprzedany w 2006 roku i już po trzech latach, w przypadku niedotrzymania postanowień umowy, miały być naliczane odsetki – mówi Sylwia Kowalska, radna Czasu Mieszkańców.

Prezydent w odpowiedzi na pytanie radnego Macieja Cichowicza, dotyczącego sytuacji Starego Browaru, zalecił, by zwrócić się z tym do komisji rewizyjnej. Tymczasem Komisja nie zgodziła się, by zająć się tą sprawą, czego efektem jest zawiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Stanęliśmy przed dylematem, co zrobić ze sprawą Starego Browaru – mówi Maciej Cichowicz. – Czy to zostawić i obserwować przez lata, jak kolejne procedury będą się przez sądy przewijały i następne spółki będą mówiły, że nie mają pieniędzy, by zapłacić 700 tysięcy złotych kary, czy też będziemy wzywali organy państwa? One mogą bezstronnie ocenić, czy rzeczywiście zachodzi potrzeba wszczęcia postępowania. O to właśnie wnioskujemy.

Dla jasności przypomnijmy koleje losu Starego Browaru. W 2006 roku miasto sprzedało Krzysztofowi Mielewczykowi, właścicielowi spółki „Polskie Pierze i Puch”. Biznesmen kilkukrotnie przenosił akt własności z jednej firmy do kolejnej. Ostatnią spółką, jaka przejęła akt, a co za tym zobowiązania wynikające z umowy, ma być „Hotele Solaris”.

O wszystkich postępach dotyczących sprawy będziemy informować na bieżąco.

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021