fbpx
Miasto

Fundacja „Światło” ma już piętnaście lat

(fot. Wojtek Szabelski/torun.pl)
Fundacja „Światło” ma już piętnaście lat
Mateusz Bąk
REAKCJE

W czwartek w Sali Mieszczańskiej w toruńskim Ratuszu Staromiejskim piętnastolecie świętowała Fundacja „Światło”

Misją Fundacji „Światło” jest wszechstronne wspieranie chorych i niepełnosprawnych oraz ich najbliższych. Swoją opieką otacza również osoby w śpiączce w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Pacjenci trafiają tam z całej Polski. W zwykłych szpitalach szanse na wybudzenie określa się dużo mniejsze, czasem zerowe. Bliscy pokrzywdzonych nieraz dowiadują się, że lekarze nie są w stanie nic zdziałać, a pacjent powinien trafić w stanie wegetatywnym do domu… Większym współczuciem i chęcią pomocy wykazuje się Fundacja Światło, która może pochwalić się pokaźną liczbą wyleczonych pacjentów. To najlepszy dowód, że cierpliwość i chęć dalszych starań popłaca.

– Wiele razy spotykaliśmy się z panią prezes Janiną Mirończuk, rozmawialiśmy o remontach, modernizacjach, a nawet ambitniejszych planach – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Trwało to pewien czas, aż w 2011 roku spełnił się nasz cel. Dla potrzeb wówczas powołanego zakładu opiekuńczo-leczniczego Miasto Toruń z radością mogło przekazać nowy, nowocześnie wyposażony budynek, w którym ludzie w śpiączce mają naprawdę bardzo dobre warunki. Najważniejsze jest jednak dobro ludzi – zarządu, rady nadzorczej, pracowników i wolontariuszy Fundacji, którzy dostarczają dobro i szczęście dla swoich podopiecznych, niezależnie w jakim oni są stanie. Bardzo dziękuję za te piękne piętnaście lat, które otwierają drogę do kolejnych dokonań. Życzę państwu wielu lat wytrwałości, radości i takiej pogody ducha.

W strukturze Fundacji „Światło” od 2005 roku działa również Akademia Walki z Rakiem. Jej głównym celem jest pomoc psychologiczna osobom chorym onkologicznie oraz ich bliskim. Zważywszy na ogromną rolę, jaką w procesie zdrowienia odgrywa samopoczucie pacjenta, kluczowe jest bowiem wzmocnienie kondycji psychicznej podopiecznych, pomoc w walce z lękiem oraz dążenie do zminimalizowania stresu związanego z trudami procesu leczenia. AWzR spotkamy także w innych polskich miastach.

– Co jakiś czas ukazują się pewne rankingi na najpiękniejsze miejsca w Toruniu. Zawsze uważałem, że niezmiennie na szczycie powinna być Fundacja Światło – przyznał przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski. – To jest miejsce, w którym każdego dnia dokonują się cuda. Skupia ono tak wielu niezwykłych ludzi. Każdy z nas jest szczęśliwy, gdy ma przynajmniej jednego dobrego przyjaciela. Fundacja Światło ma tych prawdziwych, oddanych przyjaciół dziesiątki, jak nie setki. To miejsce, które kojarzy się z bólem, tragediami, okrutnymi wypadkami, jest jednym z najbardziej optymistycznych, wypełnionych szczęściem i radością miejsc w naszym mieście.

Ważną rolę w działalności Fundacji odgrywa również Toruńska Grupa Teatralna EFATA, która – jak podkreślił prezydent Zaleski – daje impuls do życia i przywraca nadzieję w sytuacjach, które wydają się beznadziejne.

źródło: torun.pl

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021