Jarosław Gowin był jednym z gości toruńskiej konferencji „Rozwój humanistyki. Co i jak zmieniać w naukach humanistycznych i społecznych w Polsce?” Minister Edukacji Narodowej przy okazji obrad spotkał się również ze studentami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Podczas spotkania wicepremier zdradził parę szczegółów dotyczących wprowadzenia ustawy o szkolnictwie wyższym
Wicepremier Jarosław Gowin przebywał w czwartek i piątek w Toruniu na drugiej programowej konferencji poprzedzającej przyszłoroczny Narodowy Kongres Nauki. Przy okazji kongresu szef resortu edukacji narodowej odwiedził Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, w której murach spotkał się ze studentami. Podczas spotkania Jarosław Gowin poruszył temat wprowadzenia w życie ustawy o szkolnictwie wyższym. Według wicepremiera obecna ustawa jest przestarzała, a struktury polskich uczelni wymagają radykalnych zmian. Resort chce doprowadzić do odejścia od masowości kształcenia, co prowadziłoby do zdecydowanego podniesienia poziomu polskiej nauki. Ponadto jednym z założeń ustawy jest zbudowanie pomostu pomiędzy edukacją a gospodarką.
– Dowodem na to, że zmiany są potrzebne jest to, że nawet najlepsze polskie uczelnie coraz bardziej spadają w rankingach – mówił Jarosław Gowin. – To nie znaczy jednak, że na naszych uniwersytetach dochodzi do regresu. Nie, my idziemy do przodu. Problem polega jednak na tym, że podczas, gdy my idziemy do przodu, świat do przodu biegnie. Od samego początku tworzenia tej ustawy założyliśmy, że nie będzie ona pisana w ministerstwie, jak to się dzieje zazwyczaj. Chcemy ją stworzyć w ramach dialogu ze środowiskiem akademickim.
Jednym z założeń ustawy jest zachęcenie przedsiębiorców do współpracy z uczelniami oraz przekonanie naukowców do działania wraz z biznesmenami. Wiąże się to z powstaniem dodatkowej ścieżki kariery akademickiej, a konkretnie z przyznawaniem tytułów naukowych. Dotychczas można było je otrzymać tylko za napisanie pracy badawczej. Wraz z wejściem w życie ustawy, tytuł będzie można otrzymać także za wdrożenia gospodarcze. Miałoby to wpłynąć na unowocześnienie polskiej gospodarki, a także oprzeć ją na osiągnięciach naukowych.
Podczas spotkania Jarosław Gowin poinformował również o innych działaniach prowadzonych przez ministerstwo edukacji. Jednym z nich jest wprowadzenie specjalnych Naukobusów. Każdy taki pojazd zostałby zaopatrzony w nowoczesne laboratorium naukowe, które obsługiwaliby przeszkoleni przez pracowników Centrum Nauki Kopernik animatorzy. Przedsięwzięcie ma być realizacją jednego z najważniejszych zadań resortu – promocji nauki.
Facebook
Twitter
Instagram
RSS