Konwencja Platformy w Toruniu – wymiar sprawiedliwości i służby specjalne na wokandzie (foto)

0
2030

Toruń był ostatnim miastem, w którym odbyła się regionalna konwencja programowa Platformy Obywatelskiej. Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w poniedziałek było miejscem, w którym liderzy opozycji przedstawili swoje założenia programowe, które, jak mówią, będą konsultowane z Polakami

Podczas spotkania dyskutowano na temat sądownictwa, służb specjalnych, inwestycji oraz prokuratury. Politycy PO na podstawie rządów Prawa i Sprawiedliwości, opowiadali o zmianach, jakie zamierzają wprowadzić. Wiele czasu również poświęcili wypunktowywaniu dotychczasowych poczynań partii rządzącej i ich krytyce. Podczas spotkania był obecny lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. Lider Platformy podkreślił znaczenie, jakie mają prowadzone konwencje regionalne.

2 października zamykamy pierwszy etap budowy programu Platformy Obywatelskiej. Na konwencjach przedstawiamy założenia programowe, które będziemy konsultować z Polakami. Będziemy budować następny etap programu na wybory samorządowe, a później parlamentarne – mówił lider PO.

Schetyna odniósł się również do samej konwencji.

Kwestia dotycząca sprawiedliwości, prokuratury, bezpieczeństwa, trójpodziału władzy, władzy sądowniczej i jej podmiotowości je niezwykle ważna. Zależało nam na tym, żeby w Toruniu pojawiło się zacne grono naszych panelistów, byłych ministrów. To, że są – może tylko cieszyć, bo to jest rzecz ważna – przekonywał Schetyna.

Poza Schetyną obecni również byli Krzysztof Brejza, Tomasz Lenz, Krzysztof Bondaryk, Przemysław Termiński, Arkadiusz Myrcha, Zbigniew Ćwiąkalski, oraz Borys Budka. Ten ostatni prowadził panel dotyczący wymiaru sprawiedliwości i prokuratury. Zdaniem byłego ministra sprawiedliwości, działania partii rządzącej, dotyczące prokuratury są zagrożeniem dla polskiej demokracji.

Temat prokuratury jest jednym z wiodących – mówił podczas konwencji Budka. – Widzimy co dzieje się w Polsce po połączeniu prokuratury z ministerstwem sprawiedliwości. Nadprokurator, który ma wyjątkowe kompetencje, pomimo ich osobistego braku, ma możliwość wydawania poleceń służbom specjalnym, zaskarżenia każdej decyzji procesowej oraz ręcznego sterowania prokuraturą. My widzimy w tym modelu więcej niebezpieczeństw i zagrożeń dla polskiej demokracji. Chcemy rozmawiać o pozostałych modelach, jakie mogłyby zastąpić obecny.

Panel dotyczący służb specjalnych był prowadzony przez posła Krzysztofa Brejzę. Podczas dyskusji miało dojść do wyjaśnienia zmian, jakie w dziedzinie służb specjalnych miałyby zaistnieć. Przybyli na konwencję usłyszeli jednak tylko o jednej:

Co zrobić, żeby kontrola nad demokratycznymi służbami, była kontrolą realną? – mówił poseł Platformy. –  Do służb specjalnych powrócili ludzie, którzy nigdy nie powinni byli tam powrócić. Mówię o czterech, ułaskawionych przez prezydenta Dudę osobach, na czele z Mariuszem Kamińskim, które zostały skazane za nadużywanie władzy w związku ze stosowaniem podsłuchów. Chcemy zaproponować takie rozwiązanie, które umożliwi skuteczną kontrolę pracy operacyjnej służb. Rozwiązaniem miałoby być powołanie wąskiego gremium eksperckiego, które kontrolowałoby służby.

Ostatni panel dotyczył głównie kwestii finansowych w inwestowaniu. Dyskusję poprowadził Arkadiusz Myrcha – toruński poseł PO. W trakcie panelu zostały poruszone problemy nieściągalnych wierzytelności oraz powstawania długów.

Chcemy móc ze sobą ściślej współpracować w taki sposób, żeby rynek nie był psuty przez tych, którzy próbują się na czyjejś uczciwej pracy dorobić i żebyśmy nie byli świadkami licznych bankructw firm, które powstają po to, żeby wyłudzić pieniądze – mówił Myrcha.

Jak zapewniał Grzegorz Schetyna, wszystkie tematy poruszone na toruńskiej konwencji, będą konsultowane przez Platformę Obywatelską z Polakami. Spotkanie liderów PO było ostatnim w pierwszym etapie budowy programu partyjnego. Jego tworzenie zakończy się 2 października.