fbpx
Miasto

Konwencja Platformy w Toruniu – wymiar sprawiedliwości i służby specjalne na wokandzie (foto)

Grzegorz Schetyna był obecny na konwencji, jako lider partii opozycyjnej (fot. Krzysztof Maliszewski/chillitorun.pl)
Konwencja Platformy w Toruniu – wymiar sprawiedliwości i służby specjalne na wokandzie (foto)
Jakub Strzelka
REAKCJE

Toruń był ostatnim miastem, w którym odbyła się regionalna konwencja programowa Platformy Obywatelskiej. Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w poniedziałek było miejscem, w którym liderzy opozycji przedstawili swoje założenia programowe, które, jak mówią, będą konsultowane z Polakami

Podczas spotkania dyskutowano na temat sądownictwa, służb specjalnych, inwestycji oraz prokuratury. Politycy PO na podstawie rządów Prawa i Sprawiedliwości, opowiadali o zmianach, jakie zamierzają wprowadzić. Wiele czasu również poświęcili wypunktowywaniu dotychczasowych poczynań partii rządzącej i ich krytyce. Podczas spotkania był obecny lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. Lider Platformy podkreślił znaczenie, jakie mają prowadzone konwencje regionalne.

2 października zamykamy pierwszy etap budowy programu Platformy Obywatelskiej. Na konwencjach przedstawiamy założenia programowe, które będziemy konsultować z Polakami. Będziemy budować następny etap programu na wybory samorządowe, a później parlamentarne – mówił lider PO.

Schetyna odniósł się również do samej konwencji.

Kwestia dotycząca sprawiedliwości, prokuratury, bezpieczeństwa, trójpodziału władzy, władzy sądowniczej i jej podmiotowości je niezwykle ważna. Zależało nam na tym, żeby w Toruniu pojawiło się zacne grono naszych panelistów, byłych ministrów. To, że są – może tylko cieszyć, bo to jest rzecz ważna – przekonywał Schetyna.

Poza Schetyną obecni również byli Krzysztof Brejza, Tomasz Lenz, Krzysztof Bondaryk, Przemysław Termiński, Arkadiusz Myrcha, Zbigniew Ćwiąkalski, oraz Borys Budka. Ten ostatni prowadził panel dotyczący wymiaru sprawiedliwości i prokuratury. Zdaniem byłego ministra sprawiedliwości, działania partii rządzącej, dotyczące prokuratury są zagrożeniem dla polskiej demokracji.

Temat prokuratury jest jednym z wiodących – mówił podczas konwencji Budka. – Widzimy co dzieje się w Polsce po połączeniu prokuratury z ministerstwem sprawiedliwości. Nadprokurator, który ma wyjątkowe kompetencje, pomimo ich osobistego braku, ma możliwość wydawania poleceń służbom specjalnym, zaskarżenia każdej decyzji procesowej oraz ręcznego sterowania prokuraturą. My widzimy w tym modelu więcej niebezpieczeństw i zagrożeń dla polskiej demokracji. Chcemy rozmawiać o pozostałych modelach, jakie mogłyby zastąpić obecny.

Panel dotyczący służb specjalnych był prowadzony przez posła Krzysztofa Brejzę. Podczas dyskusji miało dojść do wyjaśnienia zmian, jakie w dziedzinie służb specjalnych miałyby zaistnieć. Przybyli na konwencję usłyszeli jednak tylko o jednej:

Co zrobić, żeby kontrola nad demokratycznymi służbami, była kontrolą realną? – mówił poseł Platformy. –  Do służb specjalnych powrócili ludzie, którzy nigdy nie powinni byli tam powrócić. Mówię o czterech, ułaskawionych przez prezydenta Dudę osobach, na czele z Mariuszem Kamińskim, które zostały skazane za nadużywanie władzy w związku ze stosowaniem podsłuchów. Chcemy zaproponować takie rozwiązanie, które umożliwi skuteczną kontrolę pracy operacyjnej służb. Rozwiązaniem miałoby być powołanie wąskiego gremium eksperckiego, które kontrolowałoby służby.

Ostatni panel dotyczył głównie kwestii finansowych w inwestowaniu. Dyskusję poprowadził Arkadiusz Myrcha – toruński poseł PO. W trakcie panelu zostały poruszone problemy nieściągalnych wierzytelności oraz powstawania długów.

Chcemy móc ze sobą ściślej współpracować w taki sposób, żeby rynek nie był psuty przez tych, którzy próbują się na czyjejś uczciwej pracy dorobić i żebyśmy nie byli świadkami licznych bankructw firm, które powstają po to, żeby wyłudzić pieniądze – mówił Myrcha.

Jak zapewniał Grzegorz Schetyna, wszystkie tematy poruszone na toruńskiej konwencji, będą konsultowane przez Platformę Obywatelską z Polakami. Spotkanie liderów PO było ostatnim w pierwszym etapie budowy programu partyjnego. Jego tworzenie zakończy się 2 października.

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021