fbpx
Miasto

Kosmiczny piknik w Młynie Wiedzy

(fot. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy/Wikipedia)
Kosmiczny piknik w Młynie Wiedzy
Mateusz Bąk
REAKCJE

22 września 2018 roku blisko 120 popularyzatorów nauki z Polski, Europy i świata wzięło udział w trzeciej edycji konferencji stratosferycznej „Near Space”. Wydarzenie organizuje Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy we współpracy z Fundacją Copernicus Project

W programie znalazło się piętnaście wykładów, panel dyskusyjny, warsztaty, piknik i starty misji stratosferycznych. W inauguracyjnej prezentacji autorstwa dr. Andrzeja Kotarskiego mieliśmy okazję poznać historię „Gwiazdy Polski” – największego na świecie tradycyjnego balonu stratosferycznego, który powstał w 1938 roku. Na otwarciu nie zabrakło też gospodarza naszego miasta.

– Jesteśmy w ośmiusetletnim mieście – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Jak na tę część Europy to rzeczywiście stare miasto. Lubimy patrzeć w niebo i mierzyć wysoko. Skąd się to bierze? Otóż w tym mieście onegdaj w 1467 roku urodził się Mikołaj Kopernik. Przez osiemnaście lat, kiedy każdy człowiek nabiera wigoru, umiejętności, wiedzy, żył w naszym mieście. Później pojechał na studia do miast polskich i włoskich. Ale to od niego mamy zwyczaj patrzenia w niebo i wierzenia w potencjał młodych ludzi.

W wystąpieniach brali udział także zagraniczni goście, w tym czescy i słowaccy partnerzy wydarzenia. Ci pierwsi opowiedzieli o technologiach komunikacyjnych, które są wykorzystywane w lotach balonów stratosferycznych. Ci drudzy natomiast podjęli zagadnienie łączności satelitarnej.

– Zapewne torunian bardzo zaciekawi spotkanie wytrawnych badaczy stratosfery i pasjonatów amatorów – dodał prezydent Zaleski. – To już trzecia konferencja Near Space. W ubiegłorocznej edycji wypuszczony w Toruniu balon osiągnął wysokość ponad 30 tysięcy kilometrów. Gratuluje tej konferencji! Życzę mocnych wrażeń i wielu spotkań z torunianami, którzy zapewne na tę część plenerową chętnie przyjdą.

Uczestnicy pikniku mieli okazję m.in. zmierzyć ciśnienia w balonach napełnionych powietrzem i helem, sprawdzić, jaki ciężar można podnieść przy pomocy balonu napełnionego helem, zagrać w grę planszową i wcielić się w pilota rakiety, samolotu lub balonu, czy poeksperymentować z niskimi temperaturami. Dużą atrakcją było też wystrzeliwanie rakiet wodnych.

– Cieszymy się, że są z nami osoby, które cały czas chcą poszerzać swoją wiedzę, swoją pasję i dotykać kosmosu – przyznała Monika Wiśniewska, dyrektor CN Młyn Wiedzy. – Ta konferencja jest miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy naukowcami, studentami, uczniami i wszystkimi entuzjastami badań stratosferycznych. Głównym tematem konferencji jest nauka społeczna, która stała się nowym wymiarem zaangażowania społecznego. To pojęcie ogromnie szerokie, ale według mnie najważniejsze w nim jest zaangażowanie każdego z nas w naukę, chęć poznania i zrozumienia otaczającego nas świata. Każdy, kto wysłał do nas eksperyment, za parę minut będzie mógł obserwować, jak jego doświadczenie rusza w podróż do stratosfery.

Na konferencji nie zabrakło gości specjalnych, a takimi byli bez wątpienia: amerykański pionier badań stratosferycznych – Bill Braun, polski rekordzista baloniarstwa, który pokonał pułap 11 tysięcy metrów – Dariusz Brzozowski, czy uczestnik projektu pierwszego polskiego satelity Ziemi – Andrzej Kotarski.

źródło: torun.pl

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021