22 września 2018 roku blisko 120 popularyzatorów nauki z Polski, Europy i świata wzięło udział w trzeciej edycji konferencji stratosferycznej „Near Space”. Wydarzenie organizuje Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy we współpracy z Fundacją Copernicus Project
W programie znalazło się piętnaście wykładów, panel dyskusyjny, warsztaty, piknik i starty misji stratosferycznych. W inauguracyjnej prezentacji autorstwa dr. Andrzeja Kotarskiego mieliśmy okazję poznać historię „Gwiazdy Polski” – największego na świecie tradycyjnego balonu stratosferycznego, który powstał w 1938 roku. Na otwarciu nie zabrakło też gospodarza naszego miasta.
– Jesteśmy w ośmiusetletnim mieście – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Jak na tę część Europy to rzeczywiście stare miasto. Lubimy patrzeć w niebo i mierzyć wysoko. Skąd się to bierze? Otóż w tym mieście onegdaj w 1467 roku urodził się Mikołaj Kopernik. Przez osiemnaście lat, kiedy każdy człowiek nabiera wigoru, umiejętności, wiedzy, żył w naszym mieście. Później pojechał na studia do miast polskich i włoskich. Ale to od niego mamy zwyczaj patrzenia w niebo i wierzenia w potencjał młodych ludzi.
W wystąpieniach brali udział także zagraniczni goście, w tym czescy i słowaccy partnerzy wydarzenia. Ci pierwsi opowiedzieli o technologiach komunikacyjnych, które są wykorzystywane w lotach balonów stratosferycznych. Ci drudzy natomiast podjęli zagadnienie łączności satelitarnej.
– Zapewne torunian bardzo zaciekawi spotkanie wytrawnych badaczy stratosfery i pasjonatów amatorów – dodał prezydent Zaleski. – To już trzecia konferencja Near Space. W ubiegłorocznej edycji wypuszczony w Toruniu balon osiągnął wysokość ponad 30 tysięcy kilometrów. Gratuluje tej konferencji! Życzę mocnych wrażeń i wielu spotkań z torunianami, którzy zapewne na tę część plenerową chętnie przyjdą.
Uczestnicy pikniku mieli okazję m.in. zmierzyć ciśnienia w balonach napełnionych powietrzem i helem, sprawdzić, jaki ciężar można podnieść przy pomocy balonu napełnionego helem, zagrać w grę planszową i wcielić się w pilota rakiety, samolotu lub balonu, czy poeksperymentować z niskimi temperaturami. Dużą atrakcją było też wystrzeliwanie rakiet wodnych.
– Cieszymy się, że są z nami osoby, które cały czas chcą poszerzać swoją wiedzę, swoją pasję i dotykać kosmosu – przyznała Monika Wiśniewska, dyrektor CN Młyn Wiedzy. – Ta konferencja jest miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy naukowcami, studentami, uczniami i wszystkimi entuzjastami badań stratosferycznych. Głównym tematem konferencji jest nauka społeczna, która stała się nowym wymiarem zaangażowania społecznego. To pojęcie ogromnie szerokie, ale według mnie najważniejsze w nim jest zaangażowanie każdego z nas w naukę, chęć poznania i zrozumienia otaczającego nas świata. Każdy, kto wysłał do nas eksperyment, za parę minut będzie mógł obserwować, jak jego doświadczenie rusza w podróż do stratosfery.
Na konferencji nie zabrakło gości specjalnych, a takimi byli bez wątpienia: amerykański pionier badań stratosferycznych – Bill Braun, polski rekordzista baloniarstwa, który pokonał pułap 11 tysięcy metrów – Dariusz Brzozowski, czy uczestnik projektu pierwszego polskiego satelity Ziemi – Andrzej Kotarski.
źródło: torun.pl
Facebook
Twitter
Instagram
RSS