fbpx
Miasto

Manifestacja w obronie praw kobiet po raz czwarty w Toruniu

(fot. Marek Krupecki)
Manifestacja w obronie praw kobiet po raz czwarty w Toruniu
Mateusz Bąk
REAKCJE

9 marca ulicami Torunia po raz kolejny przejdzie doroczna manifestacja w obronie praw kobiet

Hasło tegorocznej manifestacji brzmi: Mocy zamiast przemocy. Stop seksistowskiej opresji! Demonstracja rozpocznie się o godz. 15:00 pod pomnikiem Kopernika i przemaszeruje wokół starówki.

Podczas czwartej toruńskiej Manify chcemy wspólnie wyrazić sprzeciw wobec najbardziej widocznych przejawów przemocy: przemocy seksualnej, fizycznej, przemocy domowej. Chcemy mówić o przemocy wobec kobiet – zjawisku, które jest głęboko zakorzenione w kulturze patriarchalnej i często usprawiedliwiane. Za przemoc odpowiedzialni są sprawcy, a nie osoby, które jej doświadczają. Swobodne zachowanie, strój czy manifestowanie własnej seksualności, nie są zachętą do kontaktów seksualnych ani nie mogą być wytłumaczeniem agresji, przemocy, gwałtu – zapowiadają organizatorki z Kolektywu Manifa.

Czwartej Manifie Toruńskiej towarzyszyć będzie festiwal MANIFEST, który odbędzie się 28 lutego do 9 marca.

PROGRAM

  • Przestępstwa z nienawiści – rozpoznanie i reagowanie
    28.02.2019 (czwartek), godz. 18.00- 19.30 ul. Ducha Św. 2a/1

Jak rozpoznawać i reagować na zachowania, w tym wypowiedzi, które są przestępstwami z nienawiści? O tym wszystkim dowiecie się podczas warsztatu, na który zapraszają Manifa Toruńska i Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności – SPR. Warsztat przygotowany jest przede wszystkim dla osób, które nie mają wykształcenia prawniczego, więc elementy teorii zostaną ograniczone do minimum, a język (niespecjalistyczny) skupiony będzie na aspektach praktycznych oraz na dyskusji osób uczestniczących i osoby prowadzącej. Warsztat zostanie przeprowadzony w języku polskim. Udział w warsztacie jest bezpłatny, ale wymaga uprzedniego zapisania się – pocztą elektroniczną na adres: pracowniaroznorodnosci@gmail.com. Warsztat poprowadzi Przemysław Szczepłocki, prawnik (SPR).

  • Kto to posprząta? O seksizmie, homofobii i dyskryminacji w piłce nożnej kobiet
    1 marca 2019 (piątek), godz. 18.00–20.00, Koniec Świata, ul. Podmurna 4

Podczas panelu dyskusyjnego „Kto to posprząta?” poruszymy kwestie seksizmu, homofobii i dyskryminacji w piłce nożnej kobiet. Porozmawiamy o tym, jakie wsparcie mają piłkarki, jakiego wsparcia oczekują i w jaki sposób o nie walczą. Przybliżymy temat wszechobecnego seksizmu, z którym się stykają, a także dyskryminacji, której doświadczają ze strony systemu i społeczeństwa. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy płeć w piłce nożnej wpływa na poziom szczęścia osoby uprawiającej tę dyscyplinę. W panelu wezmą udział piłkarki – Marij Duhra, Jagoda Zielińska i Justyna Dziabaszewska.

W trakcie spotkania będziemy też zbierać buty sportowe, które zostaną wysłane do sportowczyń i sportowców, które/rzy przebywają na wyspie Lesbos podczas procesów azylowych.
Wstęp bezpłatny.

  • Wzmocnij swój głos – warsztaty asertywności dla kobiet
    2 marca (sobota) | godz. 10.00–15.00, Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2

Podczas warsztatów dostarczymy wiedzy z zakresu asertywności i będziemy ćwiczyć asertywną komunikację w granicach nienaruszających praw swoich i innych osób. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod adresem mailowym: manifa.torun@gmail.com. Liczba miejsc ograniczona! Warsztaty poprowadzi Anna Urbańczyk – trenerka równościowa, aktywistka praw człowieka i  koordynatorka projektów społecznych.

  • Manifa Before Party + Feministyczna Fotobudka 
    2 marca 2019 (sobota) | godz. 21.00, PERS, Mostowa 6

Podczas tego wieczoru będzie można zrobić sobie super zdjęcie w fotobudce, kupić manifowe przypinki i tatuaże, zrobić samemu koszulkę z feministycznym hasłem, porozmawiać z członkiniami Kolektywu Manifa.
Wydarzenie ma charakter benefitowy – wejście jest bezpłatne, a całość zebranych datków za przypinki, koszulki i zdjęcia idzie na organizację Manify i ManiFestu.

  • Strajk kobiet trwa – projekcja filmu i spotkanie z reżyserką
    4 marca 2019 (poniedziałek) | godz. 18.00, Koniec Świata, ul. Podmurna 4

Film przedstawia historię pracownic poznańskich żłobków publicznych, które od 2011 roku prowadzą walkę przeciwko prywatyzacji instytucji, o poprawę warunków pracy i wyższe płace. Kwestie pracownicze stały się punktem wyjścia do szerszych działań na rzecz uznania marginalizowanych wartości, godnego opłacania pracy w sfeminizowanych sektorach oraz do dyskusji o podziale środków z budżetu miasta. Poznanianki łączą walkę o kwestie socjalne – warunki pracy i poziom płac – z walką o prawa kobiet: o powszechny dostęp do antykoncepcji, bezpiecznej i legalnej aborcji, do bezpłatnej opieki nad dziećmi oraz o społeczne poszanowanie wartości pracy domowej.
Po filmie planowane jest spotkanie z reżyserką filmu – Magdaleną Malinowską, działaczką OZZ Inicjatywy Pracowniczej. Wstęp bezpłatny.

  • Równość – co to takiego? Warsztaty dla młodych filozofek i filozofów
    5 marca 2019 (wtorek) | godz. 17.00, Dom Kultury Bydgoskie Przedmieście, ul. Sienkiewicza 11/3

Przeplatane zabawami i filozoficznymi rozmowami warsztaty na temat równości płci. Młode filozofki i filozofowie przeczytają wspólnie kilka graficznych i literackich opowieści na temat równości i nierówności. Następnie spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytania: Kto powinien zajmować się pracami domowymi? Kto powinien zarabiać na utrzymanie rodziny? Kto ma władzę w państwie, w szkole, w rodzinie? Kto może być prorokiem? Wsłuchamy się w krytyczną analizę młodych i otworzymy przestrzeń do wielu innych pytań.

Wstęp bezpłatny. Zgłoszenia na adres mailowy: tako@tako.biz.pl
Warsztaty będą prowadzić Tomek Klejna (absolwent filozofii na UMK) i Kasia Klejna (redaktorka prowadząca dział książki dziecięcej w wydawnictwie Tako).

  • Feminizm w komiksie – wykład
    5 marca 2019 (wtorek) | godz. 18.00–20.00, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20

Czy komiks, jako dyscyplina sztuki, jest patriarchalny? Czym charakteryzuje się reprezentacja podmiotu kobiecego w historiach obrazkowych? Jak zmieniał się w komiksie wizerunek kobiety i kobiecości na przestrzeni lat? I nareszcie – czy Wonder Woman faktycznie jest feministką?

Podczas spotkania omówiona zostanie kwestia kobiecej podmiotowości w komiksie głównego nurtu oraz nurcie undergroundowym. Wykład będzie stanowić próbę analizy zjawiska, jakim jest komiks feministyczny w Polsce i na świecie (termin „komiks feministyczny” należy rozumieć jako wszystkie te historie obrazkowe, które w swojej treści zawierają krytyczny opis rzeczywistości oparty na doświadczeniach z życia kobiety).

Wykład poprowadzi Aleksandra Wantuch – absolwentka WSP w Toruniu, miłośniczka sztuki, feministka.
Wstęp bezpłatny.

  • emPoWeRment zawodowy – warsztat nieformalny
    6 marca 2019 | godz. 18.30-20.00, ul. Ducha Św. 2a/1

Manifa Toruńska i Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności – SPR zapraszają na nieformalny warsztat adresowany do kobiet, osób LGBTQ oraz innych grup społecznych, które mogą liczyć się z mniej przychylnym nastawieniem pracodawców.

Warsztat złożony będzie z dwóch części. Pierwszą będzie prezentacja praktycznych kwestii związanych m.in. z: przygotowaniem profesjonalnego CV, utworzeniem profilu/konta w witrynach, platformach i aplikacjach pomagających w poszukiwaniu pracy, przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej, w tym do odpowiedzi na pytania, które mogą powodować trudności (np. o plany zawodowe na przyszłość, o sytuację rodzinną czy zdrowotną), rozpoznaniem pytań, które mogą i które nie mogą paść ze strony osoby przeprowadzającej rekrutację.
W drugiej części warsztatu osoby uczestniczące będą mogły skonsultować się z prowadzącymi w sprawach omówionych podczas prezentacji; osoby zainteresowane będą też mogły na miejscu wykonać profesjonalne zdjęcie do CV i rekrutacji.

Warsztat poprowadzi Raisa Rechter – feministka, działaczka LGBTQ i prawniczka z Brazylii mieszkająca w Polsce.
Udział w warsztacie jest bezpłatny, ale wymaga uprzedniego zapisania się – pocztą elektroniczną na adres pracowniaroznorodnosci@gmail.com; w wiadomości wystarczy zadeklarować chęć udziału w warsztacie oraz podać swoje imię albo pseudonim/nick.

  • Współuzależnienie – gdzie jestem? – spotkanie z terapeutką Magdą Pawlak
    7 marca 2019 | godz. 17.30-20.00, Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2

Jak odróżnić miłość od współuzależnienia? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają poczucie, że kochają „za bardzo”. Odgadują potrzeby, wybawiają z kłopotów, ratują w trudnych sytuacjach, przejmują odpowiedzialność za innych, dbają „żeby zawsze było miło”. Działając tak, nawet wtedy jeśli inni od nich tego nie oczekują, spełniając swoją „powinność”, zabiegają z jednej strony o to by czuć się potrzebnym, z drugiej, nie dbając o swoje potrzeby, pozostają często z żalem i poczuciem wykorzystania. Nie dbając o równowagę w dawaniu i braniu czują się lekceważeni i niedoceniani. Stąd już niedaleko do złości, depresji, uciekania od życia. Taka toksyczna relacja dotyczy najczęściej partnerki/ów, ale może zachodzić również pomiędzy rodzicem a dzieckiem lub innymi członkami rodziny. Wstęp bezpłatny.

  • Molestowanie na UMK
    8 marca 2019 | godz. 18.00  (piątek), Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2

Ostatni raport Rzecznika Praw Obywatelskich „Doświadczenie molestowania wśród studentek i studentów” pokazuje, że skala molestowania seksualnego wśród studentek i studentów jest bardzo duża, dotyczy prawie co trzeciej osoby i to głównie kobiet. Ten problem zauważamy też w Toruniu – dziennikarze Oko.press informowali w zeszłym roku, że na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika pojawiły się oskarżenia o molestowanie. Porozmawiamy o tym. W ramach otwartej dyskusji o swoich doświadczeniach opowie jedna z osób, która ma wiedzę o wydarzeniach na UMK. W dyskusji wezmą też udział ekspertki antydyskryminacyjne. Wstęp bezpłatny.

  • Protest Party czyli manifowy afterek
    9 marca 2019 (sobota) | godz. 21.00, Koniec Świata, ul. Podmurna 4

Wystąpią: Baraka Face Junta (Kołobrzeg), Antidotum (Warszawa), Aus Tears (Finlandia). Wejściówki za 10 zł.

 

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021