fbpx
Miasto

Na starówce ma być bezpiecznej – będzie szeroka współpraca

(fot. pixabay)
Na starówce ma być bezpiecznej – będzie szeroka współpraca
Konrad Marzec
REAKCJE

W piątek, 27 października Miasto Toruń podpisało z policją i przedsiębiorcami deklarację współpracy w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów na terenie zespołu staromiejskiego

Porozumienie jest efektem wielu spotkań pomiędzy władzami Torunia, policją, przedsiębiorstwami oraz restauratorami, czy chociażby właścicielami sklepów z alkoholem. Miasto chce dbać, aby zwiedzający naszą piękną starówkę oraz osoby pragnące bawić się późniejszymi godzinami czuli się jak najbezpieczniej.

– Bezpieczeństwo w mieście jest bardzo ważne – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Starówka jest tu o tyle szczególna, że przewija się przez nią najwięcej osób – nie tylko torunian, ale także ponad 2 miliony rocznie turystów. Staramy się, by ludzie czuli się tu bezpiecznie, opłacamy dodatkowe patrole policji, mamy punkt Straży Miejskiej, Bezpieczną Strefę Turystyczną, ale szukamy też nowych, kolejnych rozwiązań. Stąd pomysł na deklarację o współpracy nie tylko ze służbami porządkowymi, ale również z przedsiębiorcami, zwłaszcza prowadzącymi działalność gastronomiczną, gdyż w ich lokalach przebywa dużo osób.

Kwestia bezpieczeństwa jest w tej chwili zdecydowanie “na tapecie”. Podstawowym wnioskiem była potrzeba ściślejszej współpracy z Policją i Strażą Miejską, w kwestii zgłaszania podejrzanych zachowań, szczególnie w nocnych sklepach i momentach zamykania ogródków.

– Do tej pory chyba nikt nie wymyślił dla prewencji nic lepszego niż widoczny policjant – dodaje Komendant Miejski Policji w Toruniu, inspektor Maciej Lewandowski. – Po boomie turystycznym przeprowadziliśmy analizę i ustaliliśmy optymalne trasy patroli, także mieszanych, ze Strażą Miejską. Jestem przekonany, że nasze wspólne działania będą jeszcze skuteczniejsze, gdy będziemy współpracować z restauratorami czy właścicielami sklepów, którzy będą nas informować i potencjalnych niebezpiecznych osobach lub sytuacjach. A my będziemy tak dyslokować służby, aby reakcja na zdarzenie była jak najszybsza.

Prezentujemy treść deklaracji, podpisanej w piątek 27.10.2017:

a)   Gmina Miasta Toruń zobowiązuje się do:

 • dbania o regularną i efektywną komunikację pomiędzy stronami niniejszego porozumienia,
 • zorganizowania szkoleń dla personelu lokali (jak postępować z nietrzeźwymi, agresywnymi klientami; jak być wyczulonym na nadużycia wobec młodych osób itp.), prowadzonych przez Straż Miejską,
 • priorytetowego traktowania przez Straż Miejską zgłoszeń zdarzeń z terenu starówki, szczególnie w porze nocnej, w godzinach działalności klubów nocnych i bezpośrednio po ich zamknięciu.

b) Komenda Miejska Policji w Toruniu zobowiązuje się do:

 • uczestnictwa w  szkoleniach dla pracowników ochrony lokali,
 • niezwłocznego reagowania na  zgłoszenia zdarzeń z terenu starówki, szczególnie w porze nocnej, w godzinach działalności klubów nocnych i bezpośrednio po ich zamknięciu,
 • w przypadkach określonych w przepisach prawa  patrole zmotoryzowane Policji realizujące zadania służbowe na toruńskiej starówce będą używały sygnałów uprzywilejowania.

b)   Restauratorzy i właściciele klubów nocnych zobowiązują się do:

 • obecności pracowników ochrony przed wejściem do lokalu, w którym przebywa więcej niż 200 osób,
 • skierowania pracowników mających styczność z klientami na szkolenie prowadzone przez Straż Miejską,
 • umożliwienie pracownikom ochrony udziału w szkoleniu prowadzonym przez Policję,
 • umieszczenia w widocznym miejscu numerów telefonów do Straży Miejskiej i  Policji,
 • rygorystycznego przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości, w szczególności do niesprzedawania  alkoholu osobom nieletnim, osobom pod wpływem alkoholu lub osobom, co do których istnieje podejrzenie, że są pod wpływem środka odurzającego.

Deklarację podpisał Prezydent Michał Zaleski, Komendant Miejskiej Policji oraz przedstawiciele klubów – Szwejka, Number One Club oraz Klubu studenckiego Kadr. Lista może się powiększyć, gdyż chęć współpracy zgłosił m.in. Lizard King. Miasto pozostaje otwarte na współpracę. Pozostali przedsiębiorcy będą mogli podpisać deklarację podczas spotkania organizowanego przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta na zakończenie sezonu turystycznego 7.11.2017 r., godz. 10.00 w Muzeum Etnograficznym lub po tym spotkaniu, w siedzibie BTCM, w dowolnym terminie pracy biura.

Miasto
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale Miasto

rottweiler-869018_960_720

“Zamiast na fajerwerki, wydaj na kundelki!”

Mateusz Bąk18 grudnia 2018
20181215_162158 (1)

Lodowisko na starówce już dostępne! Koszt?

Mateusz Bąk17 grudnia 2018
apka_baner

Modernizacja miejskiej aplikacji mobilnej już w 2019!

Julia Kijewska17 grudnia 2018
Pamiętajcie, że w okresie wielkanocnym pojazdy MZK będą kursować inaczej (fot. archiwum)

Świąteczny tramwaj już niedługo w Toruniu

Aleksandra Pladzyk17 grudnia 2018
2018_10_05_drzewo_ul_wiazowa_002

Jest decyzja w sprawie wiązu!

Mateusz Bąk13 grudnia 2018
12088575_10153891519834311_1099252572100803126_n

Kampus UMK wśród najważniejszych obiektów stulecia!

Mateusz Bąk13 grudnia 2018
Ania

Wielkie kolędowanie z udziałem Anny Wyszkoni!

Mateusz Bąk12 grudnia 2018
dog-1115700_960_720

Fabryka Formy organizuje świąteczną zbiórkę dla zwierząt!

Mateusz Bąk12 grudnia 2018
man_autobusy_przetarg

Zmiany w komunikacji miejskiej w okresie świąt

Aleksandra Pladzyk12 grudnia 2018