fbpx
Miasto

Na starówce ma być bezpiecznej – będzie szeroka współpraca

(fot. pixabay)
Na starówce ma być bezpiecznej – będzie szeroka współpraca
Konrad Marzec
REAKCJE

W piątek, 27 października Miasto Toruń podpisało z policją i przedsiębiorcami deklarację współpracy w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów na terenie zespołu staromiejskiego

Porozumienie jest efektem wielu spotkań pomiędzy władzami Torunia, policją, przedsiębiorstwami oraz restauratorami, czy chociażby właścicielami sklepów z alkoholem. Miasto chce dbać, aby zwiedzający naszą piękną starówkę oraz osoby pragnące bawić się późniejszymi godzinami czuli się jak najbezpieczniej.

– Bezpieczeństwo w mieście jest bardzo ważne – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Starówka jest tu o tyle szczególna, że przewija się przez nią najwięcej osób – nie tylko torunian, ale także ponad 2 miliony rocznie turystów. Staramy się, by ludzie czuli się tu bezpiecznie, opłacamy dodatkowe patrole policji, mamy punkt Straży Miejskiej, Bezpieczną Strefę Turystyczną, ale szukamy też nowych, kolejnych rozwiązań. Stąd pomysł na deklarację o współpracy nie tylko ze służbami porządkowymi, ale również z przedsiębiorcami, zwłaszcza prowadzącymi działalność gastronomiczną, gdyż w ich lokalach przebywa dużo osób.

Kwestia bezpieczeństwa jest w tej chwili zdecydowanie “na tapecie”. Podstawowym wnioskiem była potrzeba ściślejszej współpracy z Policją i Strażą Miejską, w kwestii zgłaszania podejrzanych zachowań, szczególnie w nocnych sklepach i momentach zamykania ogródków.

– Do tej pory chyba nikt nie wymyślił dla prewencji nic lepszego niż widoczny policjant – dodaje Komendant Miejski Policji w Toruniu, inspektor Maciej Lewandowski. – Po boomie turystycznym przeprowadziliśmy analizę i ustaliliśmy optymalne trasy patroli, także mieszanych, ze Strażą Miejską. Jestem przekonany, że nasze wspólne działania będą jeszcze skuteczniejsze, gdy będziemy współpracować z restauratorami czy właścicielami sklepów, którzy będą nas informować i potencjalnych niebezpiecznych osobach lub sytuacjach. A my będziemy tak dyslokować służby, aby reakcja na zdarzenie była jak najszybsza.

Prezentujemy treść deklaracji, podpisanej w piątek 27.10.2017:

a)   Gmina Miasta Toruń zobowiązuje się do:

  • dbania o regularną i efektywną komunikację pomiędzy stronami niniejszego porozumienia,
  • zorganizowania szkoleń dla personelu lokali (jak postępować z nietrzeźwymi, agresywnymi klientami; jak być wyczulonym na nadużycia wobec młodych osób itp.), prowadzonych przez Straż Miejską,
  • priorytetowego traktowania przez Straż Miejską zgłoszeń zdarzeń z terenu starówki, szczególnie w porze nocnej, w godzinach działalności klubów nocnych i bezpośrednio po ich zamknięciu.

b) Komenda Miejska Policji w Toruniu zobowiązuje się do:

  • uczestnictwa w  szkoleniach dla pracowników ochrony lokali,
  • niezwłocznego reagowania na  zgłoszenia zdarzeń z terenu starówki, szczególnie w porze nocnej, w godzinach działalności klubów nocnych i bezpośrednio po ich zamknięciu,
  • w przypadkach określonych w przepisach prawa  patrole zmotoryzowane Policji realizujące zadania służbowe na toruńskiej starówce będą używały sygnałów uprzywilejowania.

b)   Restauratorzy i właściciele klubów nocnych zobowiązują się do:

  • obecności pracowników ochrony przed wejściem do lokalu, w którym przebywa więcej niż 200 osób,
  • skierowania pracowników mających styczność z klientami na szkolenie prowadzone przez Straż Miejską,
  • umożliwienie pracownikom ochrony udziału w szkoleniu prowadzonym przez Policję,
  • umieszczenia w widocznym miejscu numerów telefonów do Straży Miejskiej i  Policji,
  • rygorystycznego przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości, w szczególności do niesprzedawania  alkoholu osobom nieletnim, osobom pod wpływem alkoholu lub osobom, co do których istnieje podejrzenie, że są pod wpływem środka odurzającego.

Deklarację podpisał Prezydent Michał Zaleski, Komendant Miejskiej Policji oraz przedstawiciele klubów – Szwejka, Number One Club oraz Klubu studenckiego Kadr. Lista może się powiększyć, gdyż chęć współpracy zgłosił m.in. Lizard King. Miasto pozostaje otwarte na współpracę. Pozostali przedsiębiorcy będą mogli podpisać deklarację podczas spotkania organizowanego przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta na zakończenie sezonu turystycznego 7.11.2017 r., godz. 10.00 w Muzeum Etnograficznym lub po tym spotkaniu, w siedzibie BTCM, w dowolnym terminie pracy biura.

Miasto
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021