fbpx
Miasto

Najpiękniejsza fontanna znajduje się w Toruniu!

Cosmopolis jest najpiękniejszy! Tak twierdzą czytelnicy PortalKomunalny.pl (fot. wikipedia)
Najpiękniejsza fontanna znajduje się w Toruniu!
Krystian Mekka
REAKCJE

Zwycięzcą głosowania na najpiękniejszą fontannę w Polsce na stronie PortalKomunalny.pl został Toruń! Toruński Cosmopolis jest jednym z ośmiu fontann multimedialnych w Polsce

Wrocław, Warszawa, Rzeszów, Kraków, Łódź, Szczecin, Bydgoszcz oraz Toruń – w tych miastach wieczory są urozmaicane pięknymi i zjawiskowymi pokazami fontann multimedialnych. Fontanny powstawały już w od trzeciego tysiąclecia p.n.e. w czasach Starożytnej Mezopotamii. W Grecji fontanny ozdabiały dziedzińce bogatych domów, natomiast w średniowiecznej Europie symbolizowały raj, czystość i służyły do obmywania wiernych w obrzędach religijnych. Fontanny były jeszcze niedawno źródłami wody pitnej, dziś tylko miejscem, które się omija lub podziwia.

Propagatorzy kultury pewnego czasu postanowili pójść o krok dalej. Celem było zapewnienie widowiska oraz efekciarstwa. Fontanny dziś nie tylko mają bogate oprawy rzeźbiarskie, czy wbudowane urządzenia regulacji strumienia wody, ale także posiadają iluminacje. Dzięki nowemu „trendowi” powstały fontanny multimedialne.

Obecnie w Polsce powstało osiem takich obiektów. Technologia poszła tak bardzo do przodu, że stała się szerokim polem twórczości projektantów wielu urządzeń, w tym także i fontann, które są różnorodnie skonstruowane. Jednym z najważniejszych elementów, które odpowiadają za efekty, ale przede wszystkim za wypływ wody pod ciśnieniem, są dysze.

W naszym kraju fontanny multimedialne posiadają od 27 do nawet 1455 dysz. Jednakże efektownie tryskająca woda do basenu to nie wszystko. Połączenie jej z iluminacjami, kulturowym klimatem miejsca oraz dobrym pomysłem przyciąga wielu mieszkańców, czy turystów. Zaprogramowane schematy trysków wody z dysz oraz barwa oświetlenia do rytmu oraz tonacji utworu najbardziej zachwyca mieszkańców ośmiu miast, gdzie znajdują się multimedialne fontanny. Pokazy nie bez powodu odbywają się wieczorami.

Który obiekt jest najładniejszy? Secesyjna fontanna w Krakowie? Najbardziej zaawansowana technologicznie fontanna w Rzeszowie? Fortepian w Szczecinie? Tancerz w Bydgoszczy? A może Kopernikański Cosmopolis w Toruniu? Czytelnicy PortaluKomunalnego.pl zadecydowali, że to nasza fontanna prezentuje się najpiękniej w Polsce.

Cosmopolis został uruchomiony 22 czerwca 2008 r i znajduje się na skwerze przy uniwersyteckiej Harmonijce na obrzeżach starówki. Obiekt nawiązujący do dzieła Mikołaja Kopernika “O obrotach sfer niebieskich” z roku na rok powiększa swój repertuar artystyczny i cały czas zachwyca on torunian.

cosmopolis_fountain_in_torun_04

Toruński Cosmopolis (fot. wikipedia)

Miasto
Krystian Mekka

Dumny bydgoszczanin mieszkający i kochający się w Toruniu. Fanatyk piłki nożnej i ręcznej w każdym wydaniu. Komentator sportowy i spiker z muzycznej rodziny. Gaduła nadużywająca kolokwializmów i metafor

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021