fbpx
Miasto

Nowa siedziba toruńskich harcerzy – zakończenie Rajdu Kopernikańskiego

Hufiec ZHP Toruń ma nową siedzibę (fot. Adam Zakrzewski/torun.pl
Nowa siedziba toruńskich harcerzy – zakończenie Rajdu Kopernikańskiego
Konrad Marzec
REAKCJE

Hufiec ZHP Toruń ma nową siedzibę przy placu Św. Katarzyny 9. Oficjalne otwarcie odbyło się 4 marca 2018 r. podczas uroczystego apelu kończącego 35. Ogólnopolski Rajd Kopernikański

Jak co roku o tej porze, krótko po dacie urodzin Mikołaja Kopernika (19 lutego 1473 r.), Toruń staje się przez jeden weekend zimową stolicą harcerzy. Druhny i druhowie z całej Polski przyjeżdżają do Torunia, by na kilku trasach rajdowych realizować wyznaczone zadania, zdobywać nowe umiejętności, poznawać miasto i uczcić postać toruńskiego astronoma. W tym roku na pięciu trasach: zuchowej, harcerskiej, starszoharcerskiej, wędrowniczej i instruktorskiej, rywalizowało prawie 600 uczestników z kilkunastu miast Polski. Najlepsi odebrali nagrody i dyplomy podczas uroczystego apelu, który odbył się w niedzielę 4 marca w kompleksie budynków szkolnych przy placu Św. Katarzyny 9. Zakończenie poprzedziła Msza św. w intencji harcerskiej braci, odprawiona w kościele garnizonowym o godz. 10:30.

– Przywieźliście do Torunia radość, swoje harcerskie umiejętności i spontaniczne zachowania, a przede wszystkim harcerski entuzjazm. Za to chciałbym serdecznie podziękować – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski, cytowany przez torun.pl. – Proszę, korzystajcie z kolejnych możliwości przyjazdu do Torunia, miasta nie tylko Mikołaja Kopernika, ale także wspaniałych, młodych ludzi, harcerzy toruńskich! Do miasta, które jest także dumne ze swoich zabytków i swojej historii, i którego bramy są zawsze otwarte dla gości – zachęcał prezydent.

Najlepsze, najbardziej aktywne patrole rajdowe na poszczególnych trasach zostały uhonorowane dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Apel był też okazją do wyróżnienia osób i instytucji zasłużonych dla wsparcia działalności toruńskich harcerzy. Wśród odznaczonych znaleźli się przedstawiciele miasta. Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP uhonorowano prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, a srebrnym – Ewę Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.

Nowa siedziba Hufca ZHP Toruń

Zakończenie rajdu było też połączone z otwarciem nowej siedziby Hufca ZHP Toruń w samodzielnym budynku na terenie Zespołu Szkół nr 10 przy placu Św. Katarzyny 9. Po symbolicznym przecięciu wstęgi przez honorowych gości, obiekt poświęcił Biskup Toruński ks. Wiesław Śmigiel.

– Otwieramy dzisiaj nasz dom, gdzie możemy realizować program harcerski: spotykać się, orgaizować odprawy, szkolenia, warsztaty, gdzie  będzie nasze biuro, komenda, izba pamieci, magazyny, sala  szkoleniowa – to wszystko, co jest nam potrzebne do codziennej pracy. Przeszło 1100 członków naszego toruńskiego Hufca będzie mogło tutaj działać i  realizować swoje zadania – mówił hm. Artur Majerowski, komendant Hufca ZHP Toruń, cytowany przez torun.pl

Zabiegi toruńskich harcerzy o takie miejsce trwały od kilku lat, a wspierał ich w tym wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Jakubaszek, również harcerz. Budynek został wyremontowany i zaadaptowany przez miasto kosztem 330 tys. zł.

Źródło: torun.pl

Miasto
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale Miasto

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
Monument of great astronomer Nicolaus Copernicus, Torun, Poland

Kopernik i pierniki, czyli jedziemy w odwiedziny do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl10 sierpnia 2020
pexels-photo-1454360

Uczniowie wrócą do szkół

Mateusz Bąk5 sierpnia 2020
DSC_0772

Festiwal Wisły ponownie zawita do Torunia!

Mateusz Bąk5 sierpnia 2020
2020_08_04_torunsk_pielgrzymka_006

Z Torunia wyruszyli pielgrzymi

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020