O przestępczości zorganizowanej w sporcie na UMK

0
2248
(fot.Wikipedia)

Temat przestępczości zorganizowanej w sporcie jest powszechny tak w świecie, jak i w naszym regionie. Już niebawem to zagadnienie zagości również na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jakie zagrożenie dla sportu stanowi przestępczość zorganizowana? Jaka jest jej obecność w poszczególnych dyscyplinach? Na te pytania odpowiedź usłyszymy 16 i 17 marca podczas konferencji „Sport a przestępczość zorganizowana”

Przestępczość zorganizowana jest tematem, którego nie da się pominąć w dyskusji o szeroko pojętym sporcie. Poczynając od najważniejszych instytucji (np. FIFA) na polskich klubach kończąc (żużlowa Polonia Bydgoszcz w latach dziewięćdziesiątych) wiele się słyszy o wszelkiego rodzaju nieczystych interesach oraz wpływach różnej maści przestępców. Problem jest poważny i dyskutuje się o nim na kongresach, spotkaniach oraz sympozjach. Jedno z nich już niebawem odbędzie się w naszym mieście. Na Wydziale Prawa i Administracji UMK w dniach 16-17 marca będzie trwała konferencja poświęcona temu zagadnieniu.

– Zaangażowanie zorganizowanej przestępczości w ramach różnych form działalności związanych ze sportem nie budzi współcześnie wątpliwości – mówi Wojciech Kiełbasiński, jeden z organizatorów konferencji. –  Szacuje się, że co najmniej 25% światowego sportu podlega kontroli ze strony zorganizowanych grup przestępczych. Komercjalizacja sportu sprawia, że staje się on polem do uzyskiwania znacznych korzyści majątkowych a zarazem obszarem licznych nadużyć z tym związanych. Przestępczość zorganizowana silnie partycypuje w tych zachowaniach, które stanowią największe zagrożenie dla współczesnego sportu, a wiążą się z m.in. z dopingiem w sporcie oraz czynami o korupcyjnym charakterze (tzw. ustawianie meczów, hazard itd.). Zasygnalizowane zagadnienia stanowią od lat obszar zainteresowania nauki prawa sportowego oraz prawa karnego za granicą.

Celem konferencji „Sport a przestępczość zorganizowana” jest zdiagnozowanie problemów związanych z tym tematem na gruncie międzynarodowym jak i krajowym. Zostanie również podjęta próba wskazania dziedzin nauki, które mogłyby się tym problemem zająć oraz środków prawodawczych skutecznych w walce z przestępczością w sporcie. Organizatorem konferencji jest Koło Naukowe Prawa Sportowego WPiA UMK Lex Sportiva, Katedra Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej WPiA UMK oraz Akademicki Związek Sportowy Organizacja Środowiskowa woj. Kujawsko-Pomorskiego.

Plakat konferencja
Konferencja potrwa dwa dni (fot. materiały organizatora)