fbpx
Miasto

„Orzeł wylądował” w Toruniu – szykuje się prawdziwy desant!

Już niebawem toruńskie niebo zapełni się desantującymi żołnierzami (fot. kpt. Marcin Gil/materiały prasowe)
„Orzeł wylądował” w Toruniu – szykuje się prawdziwy desant!
Jakub Strzelka
REAKCJE

Desant spadochronowy, przejęcie mostu, obrona przed nieprzyjacielem. Wszystko to brzmi, jak żywcem wyjęte z filmu wojennego. O wojnie jednak nie ma tutaj mowy. Już niebawem w Toruniu odbędą się manewry wojsk powietrznodesantowych NATO w ramach ćwiczeń „Swift Response.” W treningu wezmą udział polscy, brytyjscy oraz amerykańscy żołnierze

6. Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie już od paru miesięcy intensywnie przygotowuje się do operacji, która ma być przeprowadzona na terenie Torunia. „Swift Response” mają mieć charakter ćwiczeniowy, ale mimo to już zostały okrzyknięte mianem największej operacji powietrznodesantowej od dziesiątek lat. Tylko część operacji odbędzie się na terytorium Polski. Jej kontynuacja będzie przebiegać już w Niemczech. Przewiduje się, że w ćwiczeniach weźmie udział blisko pięć tysięcy żołnierzy.

Operacja rozpocznie się za niespełna cztery tygodnie, w nocy z 5 na 6 czerwca. Rozpocznie ją grupa awangardowa 6. Brygady Powietrznodesantowej, która desantuje się na toruński poligon Centrum Szkolenia i Artylerii Uzbrojenia. Zadaniem skoczków będzie przygotowanie zrzutowiska, na którym zostaną przyjęte siły główne, rozpoznanie i zabezpieczenie terenu przed przenikaniem sił przeciwnika.

– Scenariusz ćwiczeń zakłada, że jeden z krajów sojuszniczych został zaatakowany. Wobec takiego zagrożenia NATO kieruje do działania siły szybkiego reagowania, czyli pododdziały, które w krótkim czasie można przerzucić drogą powietrzną – wyjaśnia kpt. Marcin Gil.

Wszystkie ruchy, które będą wykonywane w ramach operacji będą tylko preludium do tego, co stanie się 7 czerwca. Nad Toruniem pojawi się 30 samolotów, w tym: polskie C-130 Hercules, C-295M CASA a także amerykańskie C-17 Globemaster. Z pokładów maszyn w ciągu dwóch godzin desantuje się około dwóch tysięcy amerykańskich spadochroniarzy z 82 Dywizji Powietrznodesantowej, którzy na ćwiczenia „Swift Response” przylecą prosto z Fortu Bragg w Karolinie Północnej. Wraz z nimi desantują się Brytyjczycy z 16 Brygady Desantowo-Szturmowej a także żołnierze z 16 Batalionu Powietrznodesantowego.

Zanim na zrzutowisku wylądują pierwsi żołnierze, Amerykanie zrzucą z pokładu C-17 haubice. Kilkanaście minut później przylecą polskie Herculesy i rozpocznie się desantowanie. W kilkuminutowych odstępach na niebie pojawi się dziewięć Globemasterów i dwa brytyjskie Herculesy. Chwilę później z pokładu dziesięciu C-295M desantuje się nasz batalion powietrznodesantowy – mówi kpt. Marcin Mikołajewski.

Celem desantujących skoczków będzie zajęcie mostu na Wiśle, który będzie od punktu zrzutu oddalony o 17 kilometrów. Po dotarciu do celu przyjdzie im się zmierzyć z przeciwnikiem, w którego wcielą się żołnierze z 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, wyposażeni w wozy HMMWV.

Dla Polaków będzie to drugi raz, kiedy będą uczestniczyć w tego typu manewrach. Rok temu w ćwiczeniach powietrznodesantowych uczestniczyło również koło pięciu tysięcy żołnierzy, ale z aż jedenastu krajów. Wówczas polską stronę reprezentowali wojskowi z Gliwic i Bielska-Białej.

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020