fbpx
Siatkówka

Kluby z I Ligi przystąpiły do protestu! Co na to PZPS?

Sezon siatkarski dobiega końca, a my wciąż nie wiemy kto i gdzie zagra... (fot. archiwum)
Kluby z I Ligi przystąpiły do protestu! Co na to PZPS?
Mateusz Bąk
REAKCJE

Czy skład Orlen Ligi oraz Plus Ligi ulegnie zmianie? Odpowiedź wciąż nie jest jasna. Kluby z zaplecza siatkarskiej ekstraklasy przystąpiły do protestu przeciwko dotychczasowemu traktowaniu rozgrywek przez Polski Związek Piłki Siatkowej oraz Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej. Jednym z wyrazów sprzeciwu był początek sobotniego spotkania pomiędzy ŁKS-em Commercecon Łódź a KT7 CNC Budowlanymi Toruń

Od sezonu 2011/2012 Plus Liga oraz od sezonu 2014/2015 Orlen Liga są tzw. “ligami zamkniętymi”. Licencja na grę w ekstraklasie związana jest wyłącznie z kwestiami organizacyjno-finansowymi, a nie sportowymi. Takie rozwiązanie bez wątpienia kłóci się z definicją sportu, bowiem gdzie odnajdziemy tu rywalizację? Słabsze kluby z ekstraklasy zajmujące miejsca w teoretycznej strefie spadkowej, bez wątpienia nie odstają poziomem od I-ligowców, jednak wciąż zachowują miejsce w elicie. Z kolei kluby z zaplecza ekstraklasy – choć spełniają kryteria finansowe, mają świetne obiekty, długą historię i szerokie grono kibiców – skazane są na grę w I Lidze.

O sprawie robi się głośno od długiego czasu. Włodarze siatkarskich organizacji w Polsce zdecydowały się przychylić prośbom klubów z pierwszych lig, sugerując jakoby ekstraklasa ponownie stała się ligą otwartą. Potwierdzenia takowych działań, ustalenia konkretnej liczby drużyn awansujących i nałożenia odpowiednich kryteriów do dziś się nie doczekaliśmy. Ostateczna decyzja jest stale odwlekana.

– Brak perspektyw awansu, przedłużające się procedury ze strony PLPS sprawiają, że w finale I ligi kobiet zawodniczki, działacze ani kibice nie wiedzą, o co toczy się gra. Mimo spełnienia wszystkich wymogów regulaminu kluby nie mają żadnej pewności, czy zostaną przyjęte do rozgrywek “zamkniętej” ekstraklasy, co wpływa bardzo negatywnie zarówno na sponsorów, działaczy jak i same siatkarki – czytamy w oficjalnym oświadczeniu, którego pełna treść dostępna jest poniżej.

Jaka przyszłość czeka polską siatkówkę?

W sobotę (14. maja) odbył się pierwszy finałowy mecz w ramach rozgrywek I Ligi Kobiet pomiędzy ŁKS-em Commercecon Łódź a KT7 CNC Budowlanymi Toruń. Nie jednak wynik spotkania jest tutaj najistotniejszy, a sam jego początek. Obie drużyny na dobre rozpoczęły mecz od wyniku 2:1 dla Torunia. Przez pierwsze trzy akcje siatkarki obu drużyn powstrzymywały się od ataków i tylko przebijały piłkę nad siatką sposobem górnym. Kluby chciały w ten sposób przekazać, jak wyglądać będzie siatkówka w naszym kraju, jeśli PZPS i PLPS nie zmienią stanowiska w tej sprawie.

– Czy tak ma wyglądać gra w I lidze, jeśli nie będzie awansów i spadków..? – zapytał ironicznie drugi trener KT7 CNC Budowlanych, Krzysztof Petrowski. Film ukazujący początek meczu jest dostępny tutaj.

– Protest z początku sobotniego spotkania to była wspólna decyzja obu drużyn – mówi Mariusz Soja, trener KT7 CNC Budowlanych Toruń. – W jednym i drugim zespole jest jedność w słusznej sprawie i duch zwycięstwa. Niedzielny mecz to prawdziwe święto siatkówki. Zarówno my jak i ŁKS pokazaliśmy się ze świetnej strony, to był mecz godny Orlen Ligi.

Zadowolony z faktu, iż doszło do tego protestu, był również szkoleniowiec ŁKS-u, Maciej Bartodziejski. Trener gospodyń pierwszych spotkań finałowych podkreślił, że na chwilę obecną obie drużyny grają o przysłowiową “pietruszkę”.

– Cieszę się, że udało nam się dogadać w kwestii protestu, bo w jakiś sposób trzeba było zareagować! Mam nadzieję, że przełoży się to na dalsze losy naszych drużyn. Awans jednego z zespołów byłby wisienką na torcie finałowej rywalizacji pomiędzy ŁKS-em a Budowlanymi. Na chwilę obecną gramy “tylko” o zwycięstwo na zapleczu Orlen Ligi – powiedział Bartodziejski.

Swoje niezadowolenie wyrazili m.in. włodarze klubu Wisły Warszawa – brązowego medalisty rozgrywek I Ligi. W rozmowie z gazetą Fakt24 Warszawa, prezes klubu Grzegorz Kulikowski powiedział dosadnie – jeśli nic się nie zmieni, za rok rozwiązuję zespół...

Oficjalne oświadczenie klubów z I Ligi (fot. Twitter)

Do sprawy będziemy wracać. 

Siatkówka
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Siatkówka

SONY DSC

Zbliża się Plaża Gotyku. W Toruniu zagrają też zagraniczne duety

Mateusz Bąk15 lipca 2020
siatkarkiazs230220-960x641

Siatkarki AZS UMK z historycznym awansem!

Mateusz Bąk19 maja 2020
IMG_0893-1000x600

Toruńska siatkówka w ruinie…

Mateusz Bąk20 stycznia 2020
finae_mo-czyzn9

Orlen Mistrzostwa Polski rozstrzygnięte!

Mateusz Bąk2 września 2019
4F5A1862

Kobieca siatkówka po toruńsku – czyli wielkie nadzieje i jeszcze większe długi

Marcin Morkowski2 września 2019
finae_kobiet36

Brzostek i Gromadowska mistrzyniami Polski!

Mateusz Bąk1 września 2019
bella

Toruń stolicą siatkówki plażowej!

Mateusz Bąk30 sierpnia 2019
42849434512_990d5c3df1_o

Wilfredo León gościem specjalnym Plaży Gotyku!

Mateusz Bąk6 czerwca 2019
Mesa_de_anotadores_de_voleibol-1000x600

Budowlani Toruń zakończyli sezon. Bezpieczne utrzymanie stało się faktem

Mateusz Bąk25 lutego 2019