fbpx
Miasto

Parking przy dworcu PKP gotowy

Toruń Główny / źródło: www.wikipedia.org
Parking przy dworcu PKP gotowy
REAKCJE

Już od kilku dni można korzystać z nowego parkingu przy dworcu PKP. Zmieści się na nim 81 samochodów. Modernizacja dworca wciąż trwa, a jej koniec przewidziany jest na jesień 2015r.

Nowopowstały parking znajduje się na części terenu przyszłej, zintegrowanej pętli autobusowo-parkingowej, gdzie podróżni będą mieli możliwość zostawienia auta i kontynuowania dalszej podróży pociągiem. Obok w realizacji jest budowa kolejnych miejsc na parkingu strzeżonym. Wkrótce rozpoczną się również prace na terenie pomiędzy pętlą komunikacyjną, a ulicą Kujawską. Odbywa się to w ramach ubiegłorocznej inwestycji miasta, którą jest rewitalizacja dworca i jego otoczenia. Gmina przejęła obiekt od kolei w styczniu 2014r. i dąży do znacznego poprawienia wyglądu i lepszego funkcjonowania dworca.

Jako pierwszy w ubiegłym roku zmodernizowano budynek dawnej poczty (budynek A), gdzie zostały tymczasowo przeniesione kasy i poczekalnia oraz punkty gastronomiczne i handlowe. Uruchomiono tam też hostel dla podróżnych na ponad 50 miejsc. Gotowe są już dworcowe toalety i budynek Straży Ochrony Kolei (budynki B i C). Obecnie główne prace trwają w budynku głównym dworca (D). Kontynuowane są roboty żelbetowe na poziomie piwnic, parteru i piętra, związane z budową konstrukcji pod schody ruchome. Trwa też układanie instalacji wewnętrznych – centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjnych instalacji. W części komunikacyjnej parteru robotnicy wykonują sufit podwieszony, a w pomieszczeniach restauracji kładą gładź na ścianach i sufitach. W piwnicach trwa uszczelnienie i zabezpieczenie murów przed wilgocią, a na dachu – obudowa wentylacji grawitacyjnej.

Po przebudowie przejścia podziemnego można będzie dostać się nim na dworzec z dwóch stron – od ulicy Kujawskiej i Podgórskiej oraz schodami ruchomymi do holu głównego. Trwa tam układanie płytek ściennych oraz okładziny schodów na peron I. Kontynuowane są też roboty szalunkowe i zbrojarskie ścian i stropów tunelu. Na peronie 3 i 3a wykonywane są nawierzchnie kamienne. Remontowane są również peronowe wiaty – wymieniane są ich uszkodzone elementy, stalowa konstrukcja jest zabezpieczana przed korozją i całość na koniec zostanie pomalowana. Kontynuowane są roboty ziemne pod fundamenty konstrukcji wiaty od strony ul. Kujawskiej.

Ukończenie przebudowy dworca PKP w Toruniu przewiduje się na jesień 2015 r. Jej całkowity koszt to 43,8 mln zł. Inwestycja jest w 59% dofinansowana ze środków unijnych w ramach projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City”.

Projekt pn. “Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko Priorytet VII “Transport przyjazny środowisku”, Działanie 7.3 “Transport miejski w obszarach metropolitalnych”

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020