fbpx
Miasto

Podgórz, jakiego nie znacie…

Podgórz w czasie XX-lecia międzywojennego (fot. materiały prasowe)
Podgórz, jakiego nie znacie…
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

W poniedziałek 3 kwietnia odbędzie się spotkanie z cyklu „Podgórz sprzed lat”. Historię zabiegów połączenia prawej części miasta z jej lewą częścią przybliży nam Katarzyna Kluczwajd. Prelekcja będzie poświęcona nie tylko staraniom Torunia o Podgórz, ale przedstawi także szczególny okres w rozwoju naszego miasta na przełomie XIX i XX wieku

Początki idei połączenia obu miast sięgają 1870 roku. Działania w tym kierunku przyspieszono w roku 1907, kiedy sformułowane zostały warunki ewentualnego połączenia miast mówiące między innymi, że Toruń wybuduje przeprawę przez Wisłę wraz z linią tramwajową, zmierzającą w stronę Podgórza. 1 kwietnia 1938 roku nastąpiło już oficjalne przyłączenie dzielnicy do obszaru Torunia.

Z tej okazji nastąpi nowy cykl spotkań w Książnicy Kopernikańskiej pt. Podgórz sprzed lat, który ma dwa sztandarowe cele: popularyzację wiedzy na temat miejscowości przyłączonej do Torunia w 1938 roku oraz pozyskiwanie informacji o tej dzielnicy i podgórzanach od nich samych i od torunian z podgórskim rodowodem (stare fotografie, wspomnienia, wywiady). Spotkania w podgórskiej filii Książnicy mają stanowić przede wszystkim forum wymiany informacji oraz dyskusji o Podgórzu – dawnym mieście i dzisiejszej dzielnicy Torunia, z mocnym akcentem na dzieje podgórzan – torunian, życie codzienne i kulturę.

Spotkania organizowane będą przez panią Katarzynę Kluczwajd – dobrze znaną toruńską historyk sztuki, zabytkoznawcę i regionalistę. Autorkę wielu książek i artykułów, poświęconych kulturze i sztuce naszego miasta, jego architekturze, zabytkom i rzemiosłu artystycznemu Torunia.

W trakcie spotkania będzie można zobaczyć jak wyglądały wsie przed inkorporacją lewobrzeża do Grodu Kopernika. Podczas ekspozycji będzie emitowany materiał ilustracyjny, pozyskany od mieszkańców Torunia, opowiadający o politycznych uwarunkowaniach i oporze podgórzan przed aneksją. Gratkę znajdą też miłośnicy liryki, ponieważ w czasie wydarzenia przybyli wysłuchają poezji agitacyjnej i podgórskich bajek.

Te i inne atrakcje czekają już 3 kwietnia o godzinie 16:30 w Bibliotece przy ulicy Poznańskiej 52. Wstęp dla przybyłych gości jest bezpłatny, aby każdy mógł zapoznać się z żywą historią i poznać dzieje swojej małej ojczyzny.

Więcej w dziale Miasto

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
Monument of great astronomer Nicolaus Copernicus, Torun, Poland

Kopernik i pierniki, czyli jedziemy w odwiedziny do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl10 sierpnia 2020
pexels-photo-1454360

Uczniowie wrócą do szkół

Mateusz Bąk5 sierpnia 2020
DSC_0772

Festiwal Wisły ponownie zawita do Torunia!

Mateusz Bąk5 sierpnia 2020
2020_08_04_torunsk_pielgrzymka_006

Z Torunia wyruszyli pielgrzymi

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020