Rubinkowo to najliczniej zamieszkała wschodnia część Torunia i jedno z największych tego typu osiedli w województwie. Działająca tam spółdzielnia mieszkaniowa zapewnia torunianom dach nad głową już od 40 lat!
Budowę pierwszych bloków rozpoczęto przy Rydygiera i Łyskowskiego w 1974/75 roku. Początkowo za realizację inwestycji odpowiadała Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa, aż w styczniu 1978 działalność rozpoczęła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Rubinkowo”. W latach 80. mieszkańcem prężnie rozwijającego się osiedla był między innymi obecny prezydent miasta Michał Zaleski.
– Pamiętam początki tej spółdzielni, dla której Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa była spółdzielnią matką –wspominał podczas jubileuszowego spotkania 26 stycznia Michał Zaleski. – Kiedy w latach 70. stawialiśmy tu dwa pierwsze bloki, były tu tylko piaski, pola porośnięte lnem, stąd zwyczajowo nazywano ten teren „Lenką”. Było to niezwykłe osiedle, zaprojektowane w drodze konkursu architektonicznego przez pracownię z Katowic, w charakterystycznym układzie „plastra miodu” i zbudowane przez toruński Kombinat Budowlany według najnowocześniejszych wówczas technologii.
CZYTAJ TAKŻE: „Na Skarpie” to nie Rubinkowo – kilka słów o problemach z nazewnictwem
Po 10 latach działalności SM „Rubinkowo” miała już 259 budynków mieszkalnych, w tym 52 domy jednorodzinne na osiedlu Jodłowa i 100 na osiedlu Bielawy – łącznie 8167 mieszkań! Sporą nowością w ówczesnym Toruniu były rubinkowskie szkoły z basenami, wcześniej w mieście był tylko jeden basen przy ul. św. Józefa.
– Mieszkanie na Rubinkowie wciąż cieszy się dużą popularnością ze względu na dobrze zagospodarowaną przestrzeń, infrastrukturę towarzyszącą i atrakcyjne ceny – podkreślił prezes zarządu Zdzisław Zakrzewski.
Prezydent Torunia wręczył przedstawicielom spółdzielni statuetkę Szklanego Anioła, a Rada Miasta pamiątkową grafikę z Dworem Artusa. Z okazji jubileuszu spółdzielnia wydała też pamiątkowy album.
Facebook
Twitter
Instagram
RSS